Licencja xp

Witam!

Mam takie pytanie jezeli posiadam windows xp pro oem zakupiony w sklepie bez zadnych myszek itd.

Mam go zainstalowanego na kompie z konfiguracja np. “x” i chcialbym wymienic karte graficzna to czy bede mogl ponownie aktywowac system czy tez nalezy kupic nowego widnowsa ?

windows jest przypisany do płyty głównej :stuck_out_tongue:

więc możesz sobie wymienić wszystko prócz tejże płyty :stuck_out_tongue:

a jezeli np zostanie uszkodzona ? ;D

http://dobreprogramy.com/index.php?dz=8&a=2

Ej, coś mi tu niepasuje. Teraz w Listopadzie mam zamiar zmienić sobie komputer wszystkie części sam będę kupował i wymieniał i mam Windows Xp SP1 OEM i co ten Windows już będzie nie legalny pod innym kompem oczywiście na starym kompie skasuję go i zainsatluję sobie Linux’a Ubuntu.

to dzwonisz do m$ i przedstawiasz sytuację :slight_smile:

oczywiście tylko wtedy, gdy na nowym sprzęcie nie działa aktywacja.

nie powinno być większego problemu.

w ogole ja poszedlem do sklepu i kupilem bez niczego xp pro oem majac juz kompa w domu tzn. wtedy,ze sprzedawca nie mial prawa mi sprzedac tego windowsa? wg. tego :

a tam gadanie… wystarczy zadzwonic do MS powiedziec ze sie wymienilo płyte głowna piniewaz poprzednia sie spaliła i dogadac sie z nimi aby Cie zarejestrowali i po kłopocie…

teoretycznie ;]

w ogole powinni sie cieszyc,ze ktos ma oryginalnego windowsa i nie komplikowac ludziom zycia z limitem aktywacji ;]

najnowszym hitem jest oem sprzedawany bez sprzętu i tu jest haczyk jak muwiła pani w centrali nie ma się pomocy technicznej a użytkownika traktuje się jako firme składającą smamodzielnie komputer :wink:

zmieniałem napędy i pamięci system nie potrzebowałem aktywacji :wink:

fajnie :smiley: kupujac windowsa stalem sie firma ;D

Nawiązując do wypowiedzi Neon1992:

Idea OEM polega na tym, że kupuje się wersję sporo tańszą i z pomocą techniczną świadczoną przez firmę sprzedającą sprzęt komputerowy, z którym Windows w wersji OEM został zakupiony. Jeśli kupujesz OEM bez komputera (co [nie]dawno stało się możliwe), to z pomocą faktycznie może być problem.

Druga sprawa - system OEM jest przypisany do komputera, na którym naklejona jest naklejka z certyfikatem autentyczności i kluczem produktu. Powinien to być także komputer, na którym oprogramowanie to zostało zainstalowane po raz pierwszy i tam aktywowane. Naklejkę należy nakleić niezwłocznie, a nie np. trzymać w szafie na wypadek kontroli.

Po aktywacji systemu OEM na pierwszym komputerze (inaczej: po naklejeniu certyfikatu) licencja nie może być przeniesiona na inny komputer, bez względu na to, czy system się usunie, czy nie. Pod pojęciem komputera rozumie się płytę główną jako element, którego raczej się nie “wymienia” (nowa płyta = nowy komputer).

Wyjątek: płyta główna może ulec uszkodzeniu, wtedy dopuszcza się jej wymianę bez utraty licencji. Nie pamiętam tylko, czy licencja jest zachowywana także podczas wymiany pogwarancyjnej i czy można wymienić na inną płytę (wydaje mi się, że musi być ten sam model). Ale tego ostatniego zdania nie jestem pewien.

Nie. Ten przepis odnosi sie do naprawy i wymiany w czasie gwarancji.

A kupujac OEM faktycznie nie mamy zadnej pomocy. Uwali sie wam kompakt , to macie pecha…taka dygresja.

dokladnie za kazdym razem to przechodzi,przynajmiej za oceanem,niewiem jak w Polsce…Ale pozniej aktywacja tylko przez telefon.

Firekage , dzięki za uściślenie :slight_smile:

Kupiłem na Allegro Windows XP w wersji OEM gdyż dołączył mi gość zasilacz Compaq i naklejka dedykowana jest dla Compaq , jedynie przy pierwszej rejstracji musiałem dzwonić do Microsoftu i podać powód rejestracji. Nikt mi nie stwarzał żadnych dodatkowych kłopotów , nie pytał jaka płyta i.t.p. i juz nie raz formatowałem dysk i tylko system aktywowałem i to bez kłopotów. Mam płytę i inne akcesoria całkiem iinej firmy niz Compaq i jakoś nikt mi w MS nic nie zarzuca. :lol: :lol: :lol: