Licencje edukacyjne

Redaktor Krogulec w komentarzach do artykułu o tanim Corelu zapowiedział zajęcie się w niedalekiej przyszłości licencjami edukacyjnymi na ten pakiet.

http://www.dobreprogramy.pl/index.php?d … #komentarz

Mam prośbę, lub też proponuję:

Ponieważ gros czytelników vortalu to studenci uczniowie lub nauczyciele, a licencje edukacyjne dla takich osób są najbardziech chyba korzystne cenowo proponuję zajęcie się zasadami licencjonowania i cenami oprogramowania różnego typu, nie tylko pakietem Corela. Atrakcyjne cenowo są również oferty Macromedii (Dreamweaver, Flash) a być może i inne.

Chodzi głównie o wyłapanie różnic pomiędzy zasadami licencjonowania. Dość długo szukałem zasad licencjonowania ale znalazłem jedynie w miarę sensowny opis tu odnośnie pakietu MS Office.

Czy w prypadku produktów Corela, Macromedii i innych oferowanych w ramach licencji edukacyjnych są one dożywotnie, czy można zakupić jeżeli jeden z członków rodziny spełnia warunki licencji (trudno by dziecko 7-letnie kupowało oprogramowanie za powiedzmy 1000zł), czy inne oprogramowanie też można instalować na dwóch, trzech komputerach domowych.

Myślę, że takie zestawienie oferowanych produktów i w miarę szczegółowe porównanie zasad licencji edukacyjnych było by bardzo interesującym artykułem dla dużej grupy osób.

Tak jak pisałem w komentarzu do newsa, o którym pisze, będziemy się tym zajmować.

Niestety licencje edukacyjne są przez każdego producenta traktowane trochę “po macoszemu” i trudno jest uzyskać na ten temat pewne, sprawdzone i jednoznaczne informacje. Godnym pochwały wyjątkiem jest tutaj Microsoft, który mocno promuje Office 2003 dla Nauczycieli, Studentów i Uczniów. Nie każdy producent udostępnia też wersje edukacyjne w naszym kraju ponieważ… zainteresowanie jest znikome (kłania się tu nasza piracka mentalność - po co kupić oryginalny soft za 10-20% ceny skoro można mieć “za darmo” (czytaj ukraść).

Niemniej, będziemy starać się opisywać wersje EDU innych producentów. Przy czym chcielibyśmy aby Cykl “Bądź legalny na vortalu” był w miarę uniwersalny więc raz będą opisywane wersje pełne, raz edu, a innym razem jeszcze coś innego.

W momencie gdy opiszemy już produkty EDU kilku różnych producentów, prawdopodobnie umieścimy też porównanie licencji.

Dziękuję za propozycję.

Super!!

Szukałem bardziej szczegółowych zasad licencji edukcyjnej Corel Draw 11 PL i Dreamweavera bo ceny są rzeczywiście atrakcyjne i się przymierzam do zakupu - nie znalazłem. Liczę, że tu wyczytam co mi będzie potrzebne.