Licencje GPL - pytania i porównanie GPLv2 vs GPLv3


(system) #1

Jako że jestem autorem kilku dodatków do niektórych skryptów (głównie pluginy dla MyBB), stanąłem już jakiś czas temu przed wyborem licencji.

Ostatecznie zdecydowałem się na użycie Creative Commons, ponieważ nie znalazłem niczego, co sensownie opisywałoby licencje GNU GPL - wszędzie śmietnik lub duże ogólniki.

Jeżeli ktoś wie coś na ten temat, byłbym wdzięczny za kilka porad odnośnie tego co mnie dręczy:

  1. Jakie są konkretne różnice pomiędzy GPLv2 a GPLv3? Wiem tyle, że nowsza wersja niesie ze sobą więcej międzynarodowych regulacji. Niemniej wiele skryptów wcale na nią nie przeszło i nadal jest wydawanych na GPLv2. Dlaczego? Z czego to może wynikać?

  2. Jak wygląda dokładnie kwestia "wirusowości" GPL? Tzn. z tego co wiem, jest kiepsko, bo jeżeli ja coś wydam na GPL, to ktoś tego używający powinien również używać rzeczy na GPL. Oczywiście mogę się mylić.

  3. Jak wygląda sprawa uznania autorstwa i użycia komercyjnego - czy dozwolone są klauzule zakazujące tego drugiego czy wymagające uznania autorstwa w sposób autentycznie widoczny?


(Qba Lukaszczyk) #2

Wikipedia

Możesz na spokojnie wykorzystywać GPLv3

  1. Kwestia wirusowości polega na tym właśnie, że produkty pochodne od twojego produktu muszą być oparte na GPL. Uważam, że jest to świetna licencja, bo gdy ktoś wykorzysta owoce twojej pracy, to jesteś współtwórcą projektu. Musi dołączyć oryginalny kod źródłowy, itp.

Co do punktu 3, to pewności nie mam.


(system) #3

Tzn. to się dotyczy tworów pochodnych od mojego, czy też sytuacji w których np. ktoś używa moich skryptów z innymi, które nie są wcale na tej samej licencji?


(Qba Lukaszczyk) #4

Tyczy się to pochodnych, ale jeśli ktoś używa twojego dzieła w niezmienionej formie, to też.