Licencjonowanie CAL Windows Server 2016 Standard

Hej, 

Szybkie pytanie. 
Planuję wdrożenie WS2k16, wszyscy użytkownicy w firmie powinni mieć możliwość połączenia się z serwerem (udostępnione foldery, dhcp, dns, exchange, sql, RDP). 
Jeśli dobrze zrozumiałem dla każdego urządzenia które chociażby otrzymuje przez dhcp adres IP lub użytkownika który będzie uzyskiwał dostęp do Exchange i udostępnionych folderów potrzebuje odpowiednio Device CAL license lub User CAL license. 
Dodatkowo jeśli użytkownik powinienem mieć możliwość połączenia się z serwerem przez RDP, potrzebna jest na każdego użytkownika RDS CAL license.  
Dobrze zrozumiałem?

Dobrze zrozumiałeś, możesz od ogólnej sumy licencji Cal odjąć 5 bo dostajesz je wraz z systemem (przynajmniej dawniej tak było)

Zaraz zaraz panowie, z tekstu zrozumiałem, że trzeba osobno CAL na urządzenie danego użytkownika, oraz jednocześnie CAL na tego samego biologicznego użytkownika? Do tej pory myślałem, że wystarcza jeden rodzaj CALi. Pomijam extra CALe RDP i SQL.

Nie, wybierasz sobie wygodniejszy sposób - albo CAL na urządzenie, albo na Usera.

Oczywiście osobne licencje dostępowe, RDP, Exchange i MS Sql (jeśli takiego używasz)