Licencjonowanie Windows 7 oraz odzyskiwanie licencji

Witam. Mam 2 pytania związane z licencjonowaniem Windows 7 - w tym jedno skomplikowane. Pokolei:

 

  1. Chciałbym kupić system Windows 7 64-bit na stacjonarny komputer, do użytku domowego. Ile mam na to pieniędzy przeznaczyć, widziałem wersje OEM na Allegro już za niecałe 300zł - ale czy zakup takiej wersji będzie legalny w moim przypadku?

 

  1. Drugi komputer został zakupiony z wgranym Windowsem 7. Po 3 latach chcielibyśmy w sposób legalny przeinstalować system, ale nie wiemy jak to zrobić - sprawa jest skomplikowana, mam jednak nadzieję, że nie przegrana. Poniżej opis:

 

W roku 2010 został zakupiony w sklepie komputer Toshiba Satelite z zainstalowanym Windows 7. Komputer ten kupowali rodzice żony - ludzie starszej daty, nie zdający sobie z kilku rzeczy sprawy. Komputer działał bez zarzutu, jeszcze na gwarancji zepsuła się w nim klawiatura - rodzice poszli reklamować, reklamację przyjęto, usterkę naprawiono.

 

W chwili obecnej komputer jest już po okresie gwarancyjnym, chcielibyśmy instalować na nowo Windows 7 ale pojawił się problem: okazało się bowiem że zaginął dowód sprzedaży komputera oraz teczka z dokumentami. Mimo przeszukania całego domu nie została znaleziona, a tata żony - który kupował komputer i zapewne oddawał do naprawy - zmarł w zeszłym roku.

 

Mamy ciężką sytuację: komputer z zainstalowanym oryginalnym systemem OEM (od 4 lat ten sam) ale bez żadnego dowodu na jego zakup (płatność była gotówką). Czy widzicie jakieś rozwiązanie z tego impasu? Zależy nam jedynie na tym by mieć dowód legalności zakupionego systemu, za który przecież zapłaciliśmy…

 

 

Cześć,

 

Ad. 1 A dlaczego miałby nie być? Oczywiście, jeżeli nie jest to wersja dedykowana dla konkretnego producenta.

Pamiętaj tylko, że wersja OEM po instalacji zostaje przypisana do sprzętu na którym zostanie zainstalowana i zgodnie z licencją nie możesz jej przenieść na inny komputer.

 

Ad. 2 Na dysku powinna być ukryta partycja recovery (bądź należało przy pierwszym uruchomieniu utworzyć płyty recovery - jeśli nie zostały dołączone do sprzętu) z której możesz przywrócić system do stanu fabrycznego.

Informacji, jak wygląda taki proces szukaj w instrukcji bądź na stronie producenta laptopa.

 

Jeżeli, takiej partycji brak, lub płyt recovery, to na spodzie laptopa lub pod baterią znajdziesz naklejkę COA z kluczem produktu. Wystarczy pożyczyć nośnik z systemem w takiej wersji na jaką posiadasz licencję i zainstalować z wykorzystaniem klucza spod laptopa.

Sam zakup będzie legalny. System, raczej klucz też będzie legalny, ale zanim zrobisz zakupy zweryfikuj sprzewadcę, bo sposo osób wykorzystuje niewiedzę klientów i sprzedają np. OEMy z pamięcią RAM lub uszkodzonym komputerem, wówczas taki Windows nie może być zgodnie z licencją zainstalowany na innym komputerze.

 

Na laptopie powinna być partycja recovery lub płyty recoery, z których instaluje się system. Jeśli partycja została usunięta lub płyt nie ma, można pobrać z oficjalnego kanału dystrybucji obraz Windows 7, ale z tego co się orientuję tylko w języku angielskim, jeśli na laptopie była wersja polsa, to instalacja innej wersji językowej będzie niezgodna z licencją.