Liceum czy technikum?

Witam, kończę 3 kl. gminzajum i mam dylemat, wybrać technikum informatyczne (4 lata) czy liceum (3 lata)?

 

Na technikum bedzie mniej wiecej to

 

Technik informatyk  

         Kwalifikacje:

**      E12- montaż i eksploatacje komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych

  •                         Rozszerzenia: matematyka, informatyka

Nauka trwa 4 lata kończy się egzaminem maturalnym oraz  uzyskaniem dyplomu technika informatyk potwierdzającego kwalifikacje zawodowe – Technik informatyk.

Absolwent technikum informatycznego będą przygotowani do wykonywania następujących zadań zawodowych:

 

  1. montowania oraz eksploatacji komputera i urządzeń peryferyjnych;
  1. projektowania i wykonywania lokalnych sieci komputerowych, administrowania tymi sieciami;
  1. projektowania baz danych i administrowania bazami danych;
  1. tworzenia stron www i aplikacji internetowych, administrowania tymi stronami i aplikacjami.

 

A w liceum to bym poszedł w kierunku mat-fiz-inf

 

Doradźcie co mam wybrać, co bedzie lesze m.in. do zdobycia lepiej płatnej pracy, gdzie więcej się nauczę o programowaniu itp.

 

 

A i przed wszystkim co będzie wymagane na tych zajęciach (java, .dll) **

Sama byłam w technikum inf. i średnio mi się podobało w drugiej klasie przeniosłam się do normalnego liceum. 

Powiem tak: jeżeli ta szkoła ma pieniądze i stać ją na porządne programy komputerowe - to idź może ci się spodoba ale musisz również pamiętać że informatycy to samouki. Nie wystarczą same książki - musisz być non stop w temacie, nowe karty graficzne, systemy, udogodnienia, programy.

Programowanie, Urządzenia techniki Komputerowej, Grafika i Multimedia, Systemy operacje i Systemy Komputerowe, Oprogramowanie biurowe, Technika Inf.

To cię czeka. W 2 klasie będziesz siedzieć w szkole non stop i dużo musiała się uczyć :slight_smile:

Musisz pomyśleć.

W technikum informatycznym mam zaawansowaną matmę. Nie ma prawie polskiego, ale jest dużo informatyk. Trzeba cały czas siedzieć w książkach, to może zdemotywować.

Skąd jesteś? Wszystko zależy od Poziomu Techniku/Liceum w okolicy. Ja chodzę do Technikum na profil Teleinformatyk i sobie bardzo chwale :smiley:

Szkoda że ten informatyk ma Mat-Inf rozszerzenie znacznie lepiej gdyby było mat-fiz. Bo z tego co wiem od starszych kolegów przynajmniej nie ma potem problemów na studiach.

Nie marnuj roku w technikum idź do liceum szybciej zaczniesz studia a po studiach nie ma to wielkiego znaczenia czy chodziłeś do tech czy lic…

 

 

podstawowe pytanie jest to czy chcesz iść na studia czy nie… jeżeli nie to technikum bo wychodzisz z papierem zawodowym (oczywiście możesz też iść na studia po technikum) ale jesteś rok do tyłu a im szybciej skończysz studia tym szybciej przyjdzie chęć dalszego rozwoju a na to będziesz miał już rok więcej :slight_smile:

Po twojej wypowiedxi wnioskuję, że jesteś w liceum, bo chwalisz. W technikum zdobędziesz praktyki, darmowego windowsa ( zależy od uczelni) i będziesz na wyższym poziomie niż liceum. Nie będą miały zmaczenia studia, ale umiejętności.

już dawno skończyłem szkołę ale byłem w technikum i (żałuje) szkoda czasu uczyć się dłużej… skoro wybierasz się na studia… nazwałbym to optymalizacją czasu a zrobi jak uważa:)

Ktoś napisał ze jestem w liceum, nie jestem w gimn. jbc.

 

Technikum do którego chce iść ma około 130 miejsce w rankingu (Polska)

A liceum około 300 miejsce…

 

I powiedzmy że idę na studia (inżynier, może mgr) i co bardziej się opłaca pójść do lepszego (względem rankingu) technikum (4l) + studia czy liceum (3l)+ studia? 1 rok wczesnej i “gorsza” szkoła 

Ma to jakieś znaczenie ze szkoła jest lepsza o ponad 150 miejsc rankingu?

Jakie wymagania są potrzebne żeby dostać się na studia informatyczne (w Lublinie)

 

I co MUSZĘ umieć jak idę do liceum/technikum?

A czego to ranking? Wyników z matury? EWD? Jaką opinię mają obie szkoły?

 

Patrząc po tym co wkleiłeś, programowania w tym technikum się raczej nie nauczysz. Choć to dość specyficzna dziedzina i jeśli ktoś faktycznie zostaje programistą, to z reguły nie dzięki szkole, tylko dzięki temu, że sam się tym zainteresował i nauczył. W liceum niby programowanie w programie nauczania jest, ale… tak jak mówię, niby. Sam byłem w liceum w mat-infie i najbardziej ambitnym elementem było wykorzystanie prostych tablic. Natomiast na pewno programowanie możesz spotkać na studiach - na informatyce, jak i na kierunkach takich jak np. elektrotnika i telekomunikacja.

 

A chcąc iść na studia, lepszym rozszerzeniem niż mat-inf będzie mat-fiz. Jeśli do wyboru masz tylko mat-fiz-inf - to na pewno lepsza opcja (pod kątem studiów) niż mat-inf. Jak zdasz fizykę (rozszerzoną), masz większe pole manewru jeśli chodzi o wybór uczelni (wszelkie polibudy). Rozszerzonej informatyki niektóre uczelnie w ogóle nie uznają (nawet na kierunek informatyka), no i wątpię by ktokolwiek cię w szkole rzeczywiście do niej przygotował.

F5

Jak na studia to liceum, jak nie koniecznie studia, to zawód jest po technikum.

Ważny jest poziom Matmy w tych obu szkołach, popytaj starszych kolegów, posprawdzaj wyniki matury z matematyki. Plus technikum jest taki, że oprócz samej wiedzy teoretycznej z Fizyki,Matmy itd. Zdobędziesz trochę wiedzy praktycznej.

Co musisz umieć, Matematykę i Fizykę z gimnazjum, więcej Ci chyba nie potrzeba :smiley:

Sam też kierowałem się rankingiem perspektyw, no ale miałem wybór między 2 szkołą w Polsce, a szkołą która nie łapała się w top 500, więc domyślasz się co wybrałem  :D 

Idź do technikum! Jestem po studiach, więc wiem co mówię. Liceum nic Ci nie da, a z technikum będziesz miał zawód.