Liceum - ogólniak czy profilowane?

Jestem obecnie zapisany na mat-fiza (skończyłem gimn. 2 mies temu) ale mam jeszcze tydzień i mogę zmienić wszystko. I mam pytanie:

co lepsze:

LO profil mat-fiz

Liceum profilowane - zarządzanie informacją ?

A które święta są lepsze: Boże Narodzenie czy Wielkanoc ??

Wszystko zależy od Twoich preferencji i tego co zamierzasz robić po szkole średniej.

Jeżeli zamierzasz kontynuować naukę na jakichkolwiek studiach (nawet na kierunkach informatycznych) to zdecydowanie lepszym wyborem będzie LO.

No po liceum (czy to LO czy profilowanym) MUSZĘ próbowac iść na studia ( o ile sie dostanę)… z samą maturą co najwyżej doły będę kopał.

Więc Będę chciał iść na studia.

Według mnie nie jest to trafne porównanie;)

Czekam na dalsze opinie. dlaczego LO lepsze jeśli idę na studia ?

Prosta sprawa - statystycznie zdawalność matur w ogólniakach jest dużo lepsza…

Profilowanych w zasadzie już powinno nie być bo zgodnie z ustawą są zastępowane LO. Profilowane to takie połączenie zawodówki i LO co nie za dobrze wszystkim wyszło. Po profilowanym nie ma się nic więcej a w ciągu tych 3 lat preferencje zawodowe mogą ci się zmienić nie raz. Podstawa programowa do matury teoretycznie w obu LO i LP jest taka sama z tym że masz przedmioty dodatkowe. Jeśli ktoś rozważa LP to niech poszuka technikum. Tam ma i zawód i porządną maturę. Druga sprawa że w technikum trudno się słabeuszom utrzymać…

Jeśli chodzi o zdawalność matury to wszystko leży w NASZYCH rękach a nie nauczycieli. A to że w LP ludzie nie palą się często do nauki specjalnie nie dziwi.

Oczywiście to pierwsze bo są prezenty :smiley:

Wracając do pytania - wybrałem ogólniak i ciesze się, że to zrobiłem, dlaczego? Wybrałem się na inżynierie biomedyczną (spec. informatyka medyczna). Przedmioty jakie mam na tym kierunku zaczepiają o różne dziedziny, wymienię kilka z nich: programowanie, elektronika, biochemia, biofizyka, anatomia, architektura komputerów, systemy operacyjne, prawdopodobieństwo… itp itd…

LO w dużej mierze przygotowało mnie do większości z nich… dawało pewne podstawy dzięki którym łatwiej przyswajałem nowe wiadomości. Kolega po technikum miał trudności ze względu, że chemia, biologia itp miał bardzo słabo wyłożone.

Według mnie liceum ogólnokształcące daje dobre podstawy ze wszystkiego - dzięki czemu łatwiej będzie ci wybrać kierunek na studiach, bo bardzo często się zdarza, że w liceum każdy nauczyciel uważa, że jego przedmiot to świętość;P Podczas tego będziesz się wku… denerwował, ale potem będziesz dziękował:)

okej, dzięki za odpowiedzi. jednak sam nie wiem co wybiorę. do profilowanego ciągnie mnie duża ilość znajomych, którzy się tam wybierają… a do LO bym szedł sam z klasy ;D więc nieciekawie.

Zależy czy później chcesz iść na studia państwowe czy płatne. Jak płatne to po najmniejszej linii oporu czyli profilowane. Ogólniak to “fabryka” nierobów, którzy idą na studia typu socjologia. I tak 80% informacji z ogólniaka czy profilowanego możesz na studiach wsadzić w walizkę i wrzucić do rzeki. Najlepiej skończyć technikum i potem inżyniera.

Po liceum prof. zarządzanie informacją możesz pracować począwszy od biblioteki szkolnej, a skończywszy w np. GUS. i zarabiać spokojnie na studia. Najlepiej jest po technikum.

Oczywiście zakładamy, że zdobędziesz pracę w zawodzie.

Brednia. To czy zdasz maturę zależy tylko od Ciebie i nie wciskać mi bredni, że zależy to od przygotowania przez szkołę bo to są bajki, ja chodziłem do kiepskiego liceum, miałem niską średnią, a maturę zdałem po 80-90% w 2007r… Matura jest prosta jak konstrukcja cepa. Tak samo z testem gimnazjalnym co rok to niższy poziom.

nie słuchaj tych bredni które wypisuje demisen. Lekarze, ekonomiści, prawnicy, nauczyciele - to są nieroby?

na studia inżynierskie można iść również po LO i doskonale sobie radzić. profilowane liceum jakiś czas temu miało wadę w postaci mniejszej liczby godzin przedmiotów typu matematyka co komplikowało przygotowanie do matury - czy to się zmieniło obecnie nie jestem pewien, ale chyba nie. Ja kończyłem kierunek mat fiz inf i byłem zadowolony - mogłem sobie spokojnie wybierać kierunek studiów. a znajomych to poznasz nowych - w LO, na studiach itp

Osobiście jestem po LO i jestem na inżynierskich - jak większość ludzi którzy byli ze mną w klasie. Idź tam gdzie sam chcesz iść, a nie gdzie idą znajomi - Ty przeżywasz życie po swojemu, a jeśli masz mieć pretensje to tylko do siebie;P

Liceum Profilowane nie przygotowuje ani do zawodu informatyka, ani do studiów, przykładowo mój kolega jest w takim i w ogóle nie miał programowania - ciągle office, html, grafika (poza tym poszedł tam, bo bał się do LO i żałuje). To cię nie przygotuje do matury z informatyki, a dodatkowo w LP często nie ma rozszerzonej matematyki i fizyki, a jak jest to z mniejszą ilością godzin.

Idź do liceum profil mat-inf-fiz (lub mat-fiz-inf - różnie się nazywają) - powinni dać ci dobre przygotowanie do matury rozszerzonej z tych 3 przedmiotów, a do tego wiedzę z matematyki i fizyki taką, żebyś miał ułatwiony start na studiach (oczywiście to zależy od poziomu LO, ale te 3 przedmioty są najczęściej na wyższym poziomie niż w LP). Do tego do liceum profilowanego idą często ludzie, którzy nie dostali się do LO i technikum i według mnie nie powinieneś się sugerować tym, że znajomi tam nie idą - poznasz nowych, dużo ludzi idzie nie znając nikogo.