Licznik rowerowy - jaki obwód koła wpisać?

Witam. Kupiłem licznik rowerowy, jakiś za 34 zł, więc szału nie ma, ale taki mi wystarczy, bo najbardziej zależy mi na pokazywaniu godziny, przebytej trasy, czasu jazdy i prędkości. Mam jednak problem z wprowadzeniem obwodu koła. W instrukcji do licznika jest tabelka, ale nie ma w niej wielkości kół większych niż 26". W internecie nie znalazłem zbyt wiele, bo też w większości tabelek są mniejsze koła.

 

W liczniku muszę wpisać 4 cyfry określające obwód w formacie XXXX. Wczoraj wg tej tabelki wpisałem 2305. Na moim kole jest oznaczenie 700x55c oraz 29x2,20, ale także ISO 55-622. Myślałem, że będzie dobrze, ale niestety po przejechaniu kilku kilometrów była spora rozbieżność. Używam aplikacji Runtastic, która za pomocą GPS mierzy przejechaną trasę. Wczoraj apka ta pokazała mi, że przejechałem 17,67 km. Licznik wskazywał kilkaset metrów więcej. W ten sposób na liczniku pokazało mi, że przejechałem ok. 18,5 km.

 

Teraz mam problem, bo nie wiem, co powinienem zrobić. Ile mam wpisać, by było dobrze? Proszę nie polecać mi mierzenia miarą obwodu koła lub kreślenia kresek na chodniku. Wiem też, że obwód koła jest zależny od wagi użytkownika i ilości powietrza wypełniającego dętkę, ale rozbieżności wynikające z tego faktu są dla mnie do zaakceptowania.

 

Jeśli potrzeba więcej danych o rowerze, to można zajrzeć tutaj.

Kiedyś na swojej Sigmie montowanej na kole motorynki też miałem takie dylematy bo tak małych rozmiarów nie było w tabelce. Wpisałem obwód w milimetrach jaki zmierzyłem po wierzchu opony i wskazywało dobrze (sprawdzałem odczyt na odcinku 50m czy nie przekłamuje przejechanych metrów).

A zmierzenie promienia, czy lepiej średnicy (dokładniejszy pomiar), i obliczenie obwodu za pomocą wzoru znanego ze szkoły nie załatwiłoby sprawy?

Koło ma 29 cali, a to daje 29x2,54=73,66 —> 73,66x3,14= 2313.

 

Ja wpisywałem 2305, a miałbym wpisać 2313? Myślałem, że skoro licznik liczy mi za dużo przejechanych m lub km, to powinienem wpisać mniej, a nie więcej. Jestem humanistą i mam blade pojęcie, ale wydawało mi się, że przebyta droga jest liczona przez licznik jako suma obwodu koła - obwód koła pomonożony przez ilość obrotów na całej trasie, więc wpisana liczba powinna być mniejsza niż 2305. A może to aplikacja Runtastic źle pokazuje odległość.?

Nie liczysz obwodu obręczy, tylko obwód opony może to pomoże: http://roweroweporady.pl/jak-ustawic-licznik-rowerowy/

Na powyższej stronie nie ma odpowiedzi na moje pytanie. Znalazłem coś takiego, jest tam mniejsza wartość podana w tabelce. Wprowadzę ją i zobaczę, czy jest lepiej niż wcześniej.

55-622 29 x 2.2 2282

 

Mierzysz obwód koła (po oponie, najlepiej zmierz ze dwa trzy razy i wpis wynik średniej) w mm i ten wynik wpisuje w licznik. To że w instrukcji nie ma nie znaczy że nie da się wpisać :slight_smile:

Może często hamowałeś przednim kołem :-) … a nie - mój błąd. Licznik zlicza więcej. Gdyby było odwrotnie to tak.

Dobra, chyba będzie lepiej teraz. Wpisałem wartość z tabeli z ostatniej strony, którą podałem i wynik niewiele odbiegał od wartości podanej przez aplikację Runtastic.