Likwidacja prywatnych mediów

(~MacG) #21

Przez kogo? Polaków którym tyłka się z domu nie chce ruszyć na demonstracje a żale wylewają na cały świat? Ja powoli mam mniej szacunku do rodaków niż do polityków. Co do tematu. To po prostu nie przejdzie.

(daras28-82) #22

Lepiej się nudzić niż oglądać media narodowe ale abonament i tak będzie.

(skrzek) #23

Grubo poleciałeś :wink:
Ale jak już tak wnikasz w tę “politykę” to sięgnij do źródła i sprawdź okoliczności powstania choćby Radia Zet, albo TVN7 i jakie były okoliczności, że start tej telewizji został wstrzymany na ponad miesiąc… Myślę, że możesz być co najmniej zaskoczony - a takie niejasne okoliczności dotyczą praktycznie wszystkich mediów z Twojej listy.

(januszek) #24

Co to są “niejasne okoliczności”?

ps. https://pl.wikipedia.org/wiki/Radio_Zet

(skrzek) #25

Sprawdź jakie było wówczas prawodawstwo na nadawanie i dlaczego ten ‘na chwilę’ postawiony nadajnik został na dłużej, bo radio - mimo, że nadawało, koncesję dostało po 4 latach - nie zastanawia Cię to. Myślisz, że możesz nadawać bez koncesji? :wink:

(pocolog) #26

Lata po przemianie ustrojowej to wolna amerykanka i większość powstałych wtedy firm działała półlegalnie :wink: Polacy dopiero się uczyli jak to powinno działać. Sprawdź jakąkolwiek firmę z tamtych lat, to się za głowę złapiesz jak to prosperowało. Ja to widziałem z bliska :wink:

(januszek) #27

Dekada lat 90 tych to jest w zasadzie cały czas pewny dziwnych wydarzeń - szczególnie jeśli odniesiesz je do dzisiejszych realiów i z tego punktu widzenia dokonasz oceny.
Natomiast ja proszę o skonkretyzowanie tego co Ty miałeś na myśli.

(skrzek) #28

@pocolog również mam świadomość jak powstawały w 90’ zarówno małe jednoosobowe firmy, jak i spore biznesy i chociażby jak wykańczano konkurencję. Tylko ja nie muszę “przyjmować do wiadomości, że kiedyś był burdel przemiany ustrojowej” oraz rozdawanie kart odbywało się pod stołem, a na wysokich stanowiskach nadal mamy służalców postkomuny, bo nie potrafiliśmy się ich pozbyć, tylko zaakceptowaliśmy stawiając “grubą kreskę”.

@januszek jeśli choć trochę zainteresowało Cię skąd się wzięły takie media to poszukasz informacji i być może wtedy inaczej spojrzysz na te lata 90 - nawet odnosząc je do ówczesnych realiów.

(hatezit) #29

Teraz przeglądałem profil Pani Poseł Krystyny Pawłowicz.Nazywa te stacje, które wyżej wymieniłem jako lewactwem, które kłamią i widać, że pali się do usunięcia. Wystarczy popatrzeć jak zachowują się wyborcy PiS, szczególnie w komentarzach na FB i na Youtube. Zastanawiam się, gdybym ja napisał odmienne zdanie, ciekawe jak by zareagowała. Wysłałaby policję po mnie, bo mam inne zdanie?

(krzysztof.marcin) #30

A komunę to ilu obalało? Dosłownie garstka i żeby było śmieszniej, to ci na których dzisiaj najbardziej się pluje, bo niepokorni także w obecnych czasach. Dzisiaj angielska para książęca spotyka się w Gdańsku z Wałęsą, a W TVP cichutko i na 100% nie pokażą. Nie ma się co dziwić, bo nawet obecnego papieża cenzurowali.
W PRLu żeby mieć pełniejszą wiedzę o Świecie, to trzeba było słuchać radia WolnaEuropa. Dzisiaj też trzeba korzystać z innych źródeł niż reżimowe, aby mieć lepsze rozeznanie.

(januszek) #31

Jeżeli dobrze poszukam to znajdę informacje popierającą dowolną tezę, np. że Ziemia jest płaska, że Elvis żyje, że naziści mają bazy na Księżycu, że prezydent Obama jest kosmitą… I nic z tego nie będzie wynikać po za tym, że komuś odjechał peron spod pociągu :slight_smile:

(~MacG) #32

Daleko nie trzeba szukać. Na yt masz wszelkiej maści fanatyków.

(Patrax) #33

ale to są na razie tylko domysły żadnych konkretów

(Astor44) #34

Dobrze, że ten temat umieściłeś w dziale “Na luzie”!

(januszek) #35

Konkretem jest to, że jeśli sądy zostaną podporządkowane rządowi to automatycznie każdy przedsiębiorca (nie tylko taki, którego działalność polega na wydawnictwie medialnym) przestanie być chroniony przez prawo. Przyjdzie urzędnik i powie, że należy się 100 mln niedopłaty. Przedsiębiorca się odwoła do sądu. Sąd powie, że należy się 100 mln + koszta sądowe. Warto poczytać jak wyglądały procesy sądowe w czasie Sanacji (kiedy sądy też były zależne od władzy).

(krzysztof.marcin) #36

A, czy ty w ogóle wiesz jaki był sens tej wypowiedzi o grubej kresce?
Po powołaniu nowego rządu premier Mazowiecki chciał zaznaczyć, że bierze odpowiedzialność tylko za swoje i nowej władzy działania, a nie za działania władzy minionej i tylko tyle.
A ludziska jak to ludziska. W kraju bieda to winien Mazowiecki, bo jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki powinien zapanować dobrobyt i najlepiej z dnia na dzień.
A, co z tzw. rozliczaniem? Działania takie mają jedynie znaczenie symboliczne i zaspakajają takie potrzeby jak poczucie rewanżu, sprawiedliwości dziejowej czy po prostu zemsty, a nie mają większego znaczenia dla rozwoju gospodarczego czy poziomu życia większości obywateli. W Rumunii rozstrzelali premiera Causescu i jego żonę, a i innym się dostało. Czy z tego powodu w Rumunii był i jest większy dobrobyt niż w Polsce? Wydaje mi się, że wręcz przeciwnie, to Polacy lepiej sobie radzili z dojściem do normalności. Czy wszystkie działania minionych rządów mi się podobały? Oczywiście, że nie i mam wiele zarzutów, ale na tym polega demokracja, że rządy można zmieniać pod oczekiwania większości. Nie miał bym nic przeciwko objęciu rządów przez PiS, gdyby nie to, że próbują zmienić reguły gry na antydemokratyczne, co jest widoczne dla przeciętnie rozgarniętego obywatela, nie tylko w Polsce, ale i na Świecie.

(januszek) #37

Niestety to prawda. Gruba kreska urosła Mazowieckiego do jakiegoś urojonego mitu…

(skrzek) #38

Sens wypowiedzi rozumiany przez Mazowieckiego to jedno, a idące za nim od górna akceptacja działaczy poprzedniego systemu to drugie - bo chyba dobrze wiemy, co za chwilę stało się z rządem, który chciał rozwiązać te sprawę inaczej.

Skoro już przywołujesz Rumunię to:

• pierwsza sprawa - Ceausescu był prezydentem, nie premierem. skończono z nim w taki sposób, gdyż zezwolił na otwarcie ognia do demonstrantów - a my chyba znamy to z własnego podwórka? Czy potrafiliśmy się z tym zmierzyć? Otóż nie! Mało tego odpowiedzialnych za masakrę grzebaliśmy z wojskowymi honorami.
  • dwa - po wyeliminowaniu prezydenta, na stanowiskach pozostali ludzie obalonego prezydenta, którzy korumpowali i drenowali państwo (to chyba również potrafimy wskazać na naszym podwórku?) w zasadzie dopiero reforma systemu sądowniczego pozwoliła na walkę z korupcją i wyjście kraju z impasu (czy nie o to właśnie toczy się bitwa u nas? pewnie nie, u nas chodzi jak zwykle o demokrację :wink: )
    i trzy - pewnie nie miałeś okazji tam być? (polecam, warto zwiedzić), ale Rumunia od paru lat przeżywa znaczący rozkwit gospodarczy, który jest efektem zarówno pkt 2, jak i polityce wolnościowej (choćby zmniejszenie VATu).

(pocolog) #39

Chciałem tylko zauważyć, iż prezydent od podpisywania, właśnie zanegował podpisanie ustawy…

(hatezit) #40

Widziałem, ale i co z tego? Dziś mają się spotkać z Prezydentem. Pogadają i obudzimy się z ustawą, którą może jutro Prezydent podpisać. Na razie jest mowa o sądach a nie o mediach, ale jedno nie wyklucza drugiego.