Lilo a boot loader z windy

mam płytki ubuntu (jak ktos potrzebuje to dam) poczytalem podstawy ale nie znalazlem jednej rzeczy: przy instalce ubuntu jest lilo ale czy mozna zmienic tak aby boot loaderem byl ten windowsoski boot.ini (z kompa korzystają inne osoby i nie chcem im utrudniac zycia)

W Ubuntu nie ma lilo. Jest Grub.

Na Polskim Forum Linuksowym (http://www.linux.com.pl/forum) jest gdzieś przepis jak zrobić to za pomocą loadera Windowsa, ale nie pamiętam dokładnie gdzie, wiec musisz poszukać.

Powiem tylko, że z tego co czytałem, to jest za dużo roboty. No i w czym przeszkadza Ci ten Grub?

słyszałem ze tam aby uruchomic winde trzeba wpisac cos takiego jak “DOS” prawda ma ktos zrzut ekranu gruba

Napisz to tak, żeby można było zorientować sieo co Ci chodzi.

Wiesz, w j. polskim są Wielkie litery, kropki, przecinki itp. chyba w szkole uczyli, prawda?

Mój kolega posiada na jednym komputerze MS Windows i jakąś dystrubucje Linuxa i opowiadał mi że aby włączyć Windowsa musi Wpisać DOS czy to prawda??

Nigdy o takim rozwiązaniu nie słyszałem, ale może lepiej kolegi zapytaj. W końcu to niby on to ma. Ja ma mlilo i sobie wyberam który ma wystartować.

czyli mam sie nie bac i normalnie zainstalowac i przez GRUBA bede mial bezproblemowy wybór systemu operacyjnego

tak??

tak

no i zainstalowalem i działa ale przy włączaniu wyskakują pozycje

  • Ubuntu, kernel 2.6.12-9-386

  • Ubuntu, kernel 2.6.12-9-386 (recovery mode)

  • Ubuntu, memtest 86+

  • Windows Xp Prof

Czy mozna zrobic tak zeby to wyglądało nastepująco:

  • WIndows Xp Prof

  • Ubuntu, kernel 2.6.12-9-386

bambo-5 , wczoraj dostałeś linka do podręcznika Ubuntu. Zajrzałeś w ogóle do niego? W nim jest odpowiedź na Twoje pytanie. Wykaż chociaż odrobinę samodzielności.

Można. Sprawdź, czy w Ubuntu nie ma graficznego konfiguratora Gruba. Jeśli nie ma, edytuj (jako root) plik /boot/grub/menu.lst i pozmieniaj kolejność. Tylko nie pozmieniaj przypadkiem treści poszczególnych linijek, bo system się nie uruchomi.

Osobiście nie radzę usuwać tych dwu pozycji, mogą się przydać. Zmień tylko kolejność. Ewentualnie, jeśli chcesz mieć windowsa domyślnie ustawionego, możesz to zrobić bez zmiany kolejności. W pliku menu.lst pierwszą liniją jest ‘default 0’. Zmień zero na 3.