Limit ramu jaki wykrywa windows xp

Nie wiedziałem gdzie napisać ten temat więc jeżeli to zły dział to przepraszam i proszę o przeniesienie wątku.

Całkiem nie dawno kupiłem i zainstalowałęm Windowsa XP Home. XP wykrywał tylko 3,25 gb ramu. Miałęm kłopoty z kartą graficzną, więc postanowiłem zawieźć komputer do sklepu. Po wymianie karty (była uszkodzona) powiedziano mi iż system windows xp gdy ma więcej niż 2 gb ramu “warjuje” i że nałożyli ograniczenie dla systemu do 2 gb ram. Teraz na Vista widzi cały ram (4096 mb) a XP tylko 2 gb. Z tąd moje 2 pytania. Czy XP przy ilości ram przekraczającej 2 gb żeczywiście jest nie stabilny? Ewentualnie jak zdjąć to ograniczenie aby z powrotem system widzial 3,25 gb ram?

Nie, to bzdura. System pracuje normalnie. Ograniczenia nie da się zdjąć - to standardowe ograniczenia systemów 32bitowych. Było wielokrotnie na tym forum. Poszukaj sobie

Można ustawić limit pamięci w pliku boot.ini np. /maxmem=2048 zobacz czy tam nie ma takiego wpisu wtedy usuń go i zrestartuj komputer. Powinien wtedy pokazywać ponad 3 GB.

Mój boot.ini wygląda tak:

;

;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.

;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.

;

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

 multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT /bootlogo

A tak wyglądają właściwości mojego komputera.

pamiecraman6.th.png

Na dysku C, musisz tylko w Narzędzia->Opcje folderów->widok zaznaczyć możliwość zobaczenia ukrytych plików i folderów. Dostaniesz się też do niego przez panel sterowania->system->uruchamianie. Tam, gdzie jest opcja, który system ma się uruchamiać jako pierwszy i ile ma być widoczne menu wyboru systemu.

Może jest jakiś inny plik bootujący od Windows Vista i w nim znajduje się ten wpis (mam 2 systemy vista i xp)? Tak jak to jest napisane w boot.ini “Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.”

Odpal VIstę i uruchom bcedit.exe zobacz co tam jest wpisane.

Tak właśnie zrobiłem. Uruchomiłem plik i na ułamek sekundy pokazało się czarne okienko.