Linksys - konfiguracja routera

Mam problem z konfiguracja routera Linksysa.

Przeprowadzalem konfiguracje zgodnie z poleceniami Wizarda, ale pojawil sie problem po podlaczeniu kabli - dioda sygnalizujaca polaczenie z Internetem sie nie swiecila (chwile wczesniej naturalnie na PC net dzialal). Pomyslalem, ze to dlatego, ze net mam przez DHCP, przydzielany dla danego MAC-a.

Zamknalem wiec wizarda i zabralem sie za konfiguracje reczna przez przegladarke. Ustawilem:

  1. Basic Tab - DHCP,

  2. Zklonowalem MAC-a na takiego, jakiego mialem w PC (a na PC zmienilem na inny).

  3. Zapisalem ustawienia

  4. Probowalem odswiezyc IP z DHCP, ale nie dziala - za kazdym razem IP mam 0.0.0.0 i caly czas dioda dla Internetu sie nie swieci.

Nie pomagaja restarty routera, odlaczenia kabli itp.

Wydaje mi sie, ze problem jest w tym, ze dioda Internet sie nie swieci, sprawdzilem, ze:

  1. Normalnie swieci sie dioda WAN i np. port 1 (polaczenie routera z kompem), ale Internet sie nie swieci.

  2. Jesli podmienie kable od gniazdka sieciowego i od kompa, to swieci sie tylko Internet (czyli de facto polaczenie z kompem, ale wniosek taki, ze gniazdo w routerze jest OK) i nie swieci sie port1 (ktory jest wtedy polaczony z gniazdkiem sieciowym)

  3. Podlaczenie PC z gniazdkiem tez dziala (i wtedy net chodzi) - wniosek kabel do podlaczenia do sieci tez jest OK.

Ktos ma jakis pomysl?

Hm jezeli dobrze rozumiem… to mialem podobnie. Tj kabel po podlaczeniu do kompa dzialal tzn na kompie byl internet a po podlaczeniu do huba juz nie. Nie wiem czego przyczyna wydaje mi sie ze zle zakonczone kable… sa jakies 2 sposoby.

Witam.

Tak jak napisał poprzednik sa 2 sposoby.

Zacytuję z innego źródła: “Jeśli chcemy połączyć BEZPOŚREDNIO 2 komputery – tworzymy jedną końcówkę kabla w standardzie EIA/TIA568A, zaś drugą w standardzie EIA/TIA568B – będzie to tzw. kabel „scrossowany”, czyli żyły odpowiedzialne za wysyłanie, będą przesyłać dane bezpośrednio do pinów odpowiadających za odbieranie danych na drugiej karcie (drugim komputerze), zaś odbierające będą przyjmować dane wysyłane przez drugą kartę żyłami wysyłającymi…”

A tutaj zapewne przyczyna, gdyż: “W przypadku łączeniu komputerów za pomocą switcha, obie końcówki muszą być wykonane w identycznym standardzie – obie w EIA/TIA568A lub obie w EIA/TIA568B.”

Tutaj link do strony z której cytowałem i jest tam “schemat budowy kabla” jakby co: http://www.oc-forum.org/Budowa-sieci-t2492.html

Ostatni zakladalem Router Linksys do neostrady i mialem problem z uzyskaniem chocby polaczenia z linia. Na ADSL2 i ADSL2+ nie mialem wogule polaczenia dopiero zlapal na T1. Sproboj tz ustawic IP swojej karty recznie np: IP 192.168.1.2 Maska podsieci 255.255.255.0 DNS (w zaleznosci od ustawienia w Routerze) 192.168.1.1. Pozdro

To niestety nie chodzi o kable - koncowki sa dobre (nie scrossowane), poprzedni router na tych samych kablach dzialal bez problemu.

Problem jest w tym, ze router nie dostaje adresu z DHCP mimo zklonowanego MAC-a z karty sieciowej PC-ta. W poprzednim routerze (D-Link) ten trik dzialal bez problemu.

To raczej nie jest problem, bo przydzielanie adresow przez router dziala dobrze (komp dostaje od niego IP, moge pingowac router z kompa itp).

Ale jako, ze router nie dostaje IP z DHCP providera, net nie dziala :frowning:

Złączono Posta : 14.12.2006 (Czw) 14:31

Ok, udalo sie w koncu rozwiazac problem.

Pomoglo kilkukrotne przerestartowanie routra polaczone z podlaczaniem/odlaczaniem kabli z kompa/routera/gniazdka. Nie pamietam juz jaka sekwencja doprowadzila do rozwiazania problemu, wiec jakby ktos mial podobny, to polecam probowac do skutku :slight_smile: