Linksys WAG200G - silne zabezpieczenie WiFi i transfer

Witam od 3 dni jestem szczęśliwym posiadaczem routera Linksys WAG200G

Chodzi on z łączem neostrady 1 MB wszystko jak do tej pory jest jak najbardziej OK. Podłączyłem jednego kompa stacionarnego poprzez kabel z zestawu. 2 Komp działa poprzez karte sieciową WiFi pod USB, plus do tego dochodzi jeszcze laptop.

Mam takie do was pytania ponieważ nie znam się aż tak dobrze na budowie domowej sieci, powiedzcie mi czym najlepiej jest zabepieczać WiFi, jakie powinienem zrobić czynności tak aby nikt nie dostał się do mojej sieci WiFi.

Na pewnym forum wyczytałem takie o to informację:

Zabezpieczenie przed intruzami powinno składać się z minimum trzech pierwszych elementów, a najlepiej z wszystkich pięciu:

  1. Włączenie dostępu przez filtrowanie adresów fizycznych kart sieciowych (MAC).

  2. Ustawienia szyfrowania minimum WPA/TKIP z wymyślonym długim kluczem.

  3. Zmiana SSID i wyłączenie rozgłaszania SSID.

  4. Wyłączenie zdalnego zarządzania routerem oraz przez WiFi.

  5. Wyłączenie serwera UPNP.

I czytając sobie pewne fora w sieci zrobiłem już następujące czynności:

Co do 1 punktu to przydzieliłem dokładnie 3 urządzenia jako te adresy MAC które mają łączyć się z moim WAG200G - komputer stacjonarny (karta USB), laptop, telefon Nokia N95 8GB. Zrobiłem to metodą że tylko te MAC mogą się łączyć z netem poprzez mój router. Rozumiem że jest to dobrze wykonany podpunkt prawda ??

Co do 2 punktu ustawiałem klucz 25 znakowy składający się z różnych liter i dałem właśnie to szyfrowanie: WPA/TKIP. Boje się ze jak nastawie WPA2 to może mi jakieś urządzenie nie działać. Także to ok wykonałem prawda ??

Co do punktu 3 - Zmiana SSID i wyłączenie rozgłaszania SSID. Tutaj nie wiem dokładnie co mam zrobić i o co tutaj chodzi. Jeśli był by ktoś tak miły aby mi to wytłumaczył był bym bardzo wdzięczny.

4 Punkt także wykonałem - Wyłączenie zdalnego zarządzania routerem oraz przez WiFi.Wyłączyłem tę opcję w zarządzaniu routerem i mogę wprowadzać ustawiania tylko przez komputer podłączony kablem sieciowym. Sprawdzałem na laptopie i nie wyświetla strony także tutaj jest wszystko chyba OK. Dodatkowo zmieniałem hasło dostępowe do konfiguracji routera, to wykonałem chyba także poprawieni prawda ??

Co do punktu 5 to wogóle nie wiem OCB jak by ktoś mi to także przybliżył - Wyłączenie serwera UPNP - O co w tym chodzi ?

2 pytanie natomiast dotyczy rapidshare, zauważyłem ze gdy ściągam na komputerze stacionarnym który to jest podłączony poprzez zwykły kabel sieciowy to jakis plik ważący 80 MB schodzi maks z transferem 80KB/S, wcześniej na modemie miałem gdzieś w graniach 110 KB/S, wiecie może jaka jest tego przyczyna ?

Powiem wam szczerze ze pobierałem wczoraj wieczorem plik z innego serwera niż rapidshare i leciał ponad 120 KB/S wiec to chyba wina rapida jakaś jest.

Rapidshare zmienił ograniczenia - zamiast czekać po ściągnięciu pliku ~180 minut na ściągnięcie następnego, nie czeka się ani minuty! W zamian za to prędkość mamy max. ok 80kb/s - 500Kbit/s (wcześniej prędkość była duuuża ;]). Nie ma durnego przepisywania literek z obrazku ;],a jest ok. 80 sekund czekania po wciśnięciu “Free”…

Mowa oczywiście o darmowym ściąganiu, a nie o kontach Premium :stuck_out_tongue: .

CO do SSID to chodzi o zmienienie nazwy sieci rozgłaszanej przez router na jakąś swoją i tam powino być coś o ESSID, zaznaczenie chyba Disable/Enabled i wtedy byś musiał zobaczyć, generalnie chodzi o zmienienie nazwy domyślnej(pewnie Linksys) na swoją i żeby jej nie pokazywało gdy ktoś skanuje sieci, wtedy połączy się komputer tylko znający tą nazwę sieci(łatwe do obejścia).

Jak dla mnie to jest chore robić takie zabezpieczenia :stuck_out_tongue: Szyfrowanie dla kogoś, żeby mu haseł z banku nie wykradł czy czegoś podobnego.

Upnp chodzi o to że programy które to mają i routery, program jakby prosi o przekierowanie portów potrzebnych mu do działania router, router jeżeli ma włączone Upnp zgadza się i robi odpowiedni wpis a jeżeli wyłączone to poprostu program olewa.