Linksys WRT54GC, czy WRT54GL?

(Stasiek1240) #1

W najbliższym czasie się przeprowadzam i musze kupić nowy router.

Do tej pory mam Linksys WAG-200G(ADSL) świetny sprzęt nie wiesza się, w ogóle żadnych problemów z nim nie mam, ale teraz potrzebuję routera do kablówki i zastanawiam się, który z nich wybrać, WRT54GC, czy WRT54GL?

Ten WRT54GC jest bardzo podobny do tego, którego mam teraz, ale czy jest tak samo dobry? Jak z zasięgiem? Mój obecny router ma antenę 18dBm, WRT54GL taką samą z tym, że ma 2 takie, a WRT54GC ma tylko 15dBm.

Zastanawia mnie jedna rzecz, przesyłam sporo plików przez Wi-Fi(2 komputery - PC i laptop) i prędkość przesyłu nie przekracza 2 MB /s. Wiem, że Wi-Fi nie jest demonem prędkości, ale czy WRT54GL nie miałby większej przepustowości bo ma 2 anteny, więc nie musi dzielić tych 54Mb/s przez 2. Proszę mnie poprawić jeśli mylnie rozumuję.

Za WRT54GL przemawia też możliwość wgrania innego oprogramowania, czytałem trochę o Tomato i tak właściwie to tam jest tylko kilka przydatnych opcji, a reszta to bajery. "Podjarała" mnie informacja o tym, że można dodać skrypty do Tomato, aby za pomocą lampek sygnalizował aktualne obciążenie routera - może to sie wydać śmieszne, ale ja po prostu uwielbiam takie migające światełka i inne błyskotki. :stuck_out_tongue:

No, ale do rzeczy, czy wg Was opłaca się dołożyć tyle kasy do niego? Miałby być używany z łączem 4Mb/s i 2 komputerami i 1 telefonem(E51). Bardzo ważne jest dla mnie, aby się nie wieszał i nie przegrzewał przy intensywnym użyciu.

Jeśli ktoś, ma któryś z tych routerów to bardzo proszę o opinię.

(niezDarek) #2

ogólnie pod chyba każdym względem WRT54GL jest lepszy, jeszcze jak wspomniałeś po zmianie soft'u na Tomatu całkowita rewalacja w porównaniu z WRT54GC

Bardzo ważne jest dla mnie, aby się nie wieszał i nie przegrzewał przy intensywnym użyciu.

to właściwie eliminuje właśnie Tomato

(Stasiek1240) #3

To że jest lepszy to wiem, tylko nie wiem czy te dodatkowe możliwości są warte te ok 50zł więcej. I dlatego pytam.

(Gregory222) #4

używam WRT54GL i jeśli chodzi o to czy będziesz miał szybszy przesył po wifi to raczej nie u mnie leci tak 2,6 max.

a co do stabilności i przegrzewania to wszystko według mnie jest prefekcyjnie..

2 lata już działa non stop na tomato 1.22 aktulanie, i tylko 2 razy go sam zresetowałem, choć nie musiałęm :smiley: wi fi załączone 24h + 2 inne kompy

(Robson) #5

Na WiFi można osiągnąć około 40% deklarowanych prędkości 54/8=6,75 6,75*40%=2,7 Raczej tego nie przeskoczysz. Wszystko zależy od tego jak daleko jesteś od nadajnika i czy w koło nie masz innych sieci, które pracują na tym samym lub bliskim kanale, a jak wiadomo z 13 dostępnych kanałów tylko 3 na siebie nie nachodzą co przy dzisiejszej popularności routerów bezprzewodowych może się okazać problemem.

tech_fund_overlap_channels.jpg

Dwie anteny nie służą do podwajania transferu - nie mylcie tego z MIMO w standardzie N. W tym przypadku router sprawdza sygnał na obu antenach i wykorzystuje tą, na której ma lepszy sygnał i tej używa. Poprzednio pisałem, że jedna antena jest używana do wysyłania druga do odbierania - lecz teraz się już troszkę zamieszałem, ale w standardzie wygląda to chyba tak, że router używa "silniejszej" w danym momencie anteny. Dodatkowo podobno w Tomato można włączyć tryb: jedna antena nadaje druga odbiera. Jak będę miał dostęp do tego urządzenia to postaram się to sprawdzić.

Wracając do WRT54GL to u mojej dziewczyny taki leży. Przeważnie korzystają z niego dwa laptopy po WiFi, a po kablu drukarka sieciowa i komputer stacjonarny. Nie zauważyłem żadnych problemów ze stabilnością. Za kilka dni sprawdzę transfery, jakie na nim można osiągnąć.

(Onlinemaster) #6

Przyłączę się do tematu, odbieram radiowy internet od kumpla poprzez zwykłą kartę sieciową WiFi ( z zewnętrzną anteną - dosyć dobrą), no może nie taką zwykłą bo osiągam na niej 3000 - 4500 kbps (zależnie od warunków). Teraz chcę odbierać ten internet za pomocą np. Linksys WRT54GL ale wydaje mi sie że nie osiągnę takich prędkości (3000 - 4500 kbps), czy możecie mi wskazać jakiś mocniejszy i sprawdzony model podobnego urządzenia (totalnie się na tym nie znam a chcę z mojej sieci wycisnąć możliwie jak najwięcej...) bo ten linksys ma moc raptem 18 dBm a moja dotychczasowa karta sieciowa 23 dBm co jest wynikiem znacznie lepszym! ( + 3 dBm to dwa razy mocniejsza)

(Bolo92) #7

WRT54GL zdecydowanie

Zysk anteny podaje się w dbi

dBm to jest przelicznik na miliwaty :stuck_out_tongue: A miliwaty to nic innego jak moc.

18dBm to 63mw

Tomato ma możliwości podniesienia do 251mw czyli 24dBm, jednak w Tomato używa się jednostki mw(miliwaty), jednak przy kiepskiej jakości złączy/anteny to może uszkodzić tą chińską podróbkę.

W Polsce prawo nakazuje używać maksymalnie 20dBm=100mw.

Mój prywatny rekord przesyłania transferu przez WiFi>kabel to 3.1MB/s, WiFi>WiFi to niecałe 2MB/s, w tej drugiej sytuacji router jest pośrednikiem, bo przy ad-hocu stabilny transfer miałem ok. 3MB/s.

Świecidełka też lubie, ale ja sobie zrobiłem światełko do pingu, bo obciążenie nigdy mi się nie zmieniało przy wielkiej skali nawet gdy przesyłałem pliki, a przy małej to już się robił trochę pic na wodę, więc znalazłem sobie skrypt do pingu i podmieniłem dane no i jak szybko mrygało to pingi dobre, jak wolno to pingi duże.

Teraz ogólnie chwilę używam DD-WRT ale chyba wracam na Tomato lub OpenWRT, ponieważ zrobiłem SD Moda dość dawno ale nie miałem za bardzo czasu i chęci na poważniejsze opatrywanie możliwości routerka, dioda mi się zapala jak WRT54GL ma włożoną karte i nie próbowałem nawet zmieniać mu ustawień diody :stuck_out_tongue: Jedynie na OpenWRT można było zmienić w pliku 1 na 0 i dioda gasła :stuck_out_tongue: Ja sobie zrobiłem mały skrypt w bashu, który zmieniał po kolei 0 na 1 i na odwrót i miałem taki dość fajny efekt, lecz power nigdy nie zgasł, jedynie jak wyłączyłem tą diodę to migała.

(Robson) #8

Widzę, że masz spore doświadczenie z tym routerem, więc może rozwiejesz moje wątpliwości co do tych dwóch anten. A druga sprawa to czy faktycznie jest możliwość używania go jako repeater'a? czyli odbierania sygnału jedną anteną, a drugą jego rozsyłanie dalej.

(Bolo92) #9

Przeczytałem Twojego ostatniego posta, bo szczerze to tylko post autora przeczytałem, resztę olałem.

W WRT54GL i podobnych routerach do standardu N z dwoma antenkami, stosowano je raczej dla lepszego pokrycia terenu i wyeliminowania tzw. martwych punktów, a router faktycznie wykrywa z której anteny dostaje lepszy sygnał od danego urządzenia i ta antena jest dla tego urządzenia wykorzystywana, w Tomato także da się routerowi narzucić, że antena A ma odbierać a z anteny B ma wysyłać dane.

Ogólnie to wątpię, aby te dwie anteny jakoś poprawiały przesyłanie danych, bo transfery szczerze to są kiepściutkie, dopiero w N te "producenta" jest te 300Mb/s więc wydaje mi się, że chociaż o 100Mbit pewnego się postarali i wyciągnie się chociaż tyle(zakładam laptopy blisko siebie jak w ad-hocu, albo przez router, ale tutaj także urządzenia blisko siebie). Jednak standardu N nie miałem okazji przetestować :frowning:

Repreater, opcja taka w Tomato jest, nigdy jej nie odpalałem, nie wiem jak to wygląda programowo czy faktycznie korzysta z jednej do odbioru, drugą śle, ale wydaje mi się, że nadal z tej z której ma lepszy sygnał do danego urządzenia, no chyba, że byś routerek zmusił w Tomato do korzystania z A-odbiór, B-wysyłanie czy na odwrót.

WRT54GL musiałem resetować jedynie na niedopracowanym firmware, tj. w moim wypadku Tomato 1.19 by conaxu mod, przy zapisywaniu ustawień odwalało mu i ciągle power migał, aż do braku prądu, więc musiałem go wywoływać samemu. Na innych firmware nie miałem takiego problemu.