Linksys WRT54GC, czy WRT54GL?

W najbliższym czasie się przeprowadzam i musze kupić nowy router.

Do tej pory mam Linksys WAG-200G(ADSL) świetny sprzęt nie wiesza się, w ogóle żadnych problemów z nim nie mam, ale teraz potrzebuję routera do kablówki i zastanawiam się, który z nich wybrać, WRT54GC, czy WRT54GL?

Ten WRT54GC jest bardzo podobny do tego, którego mam teraz, ale czy jest tak samo dobry? Jak z zasięgiem? Mój obecny router ma antenę 18dBm, WRT54GL taką samą z tym, że ma 2 takie, a WRT54GC ma tylko 15dBm.

Zastanawia mnie jedna rzecz, przesyłam sporo plików przez Wi-Fi(2 komputery - PC i laptop) i prędkość przesyłu nie przekracza 2 MB /s. Wiem, że Wi-Fi nie jest demonem prędkości, ale czy WRT54GL nie miałby większej przepustowości bo ma 2 anteny, więc nie musi dzielić tych 54Mb/s przez 2. Proszę mnie poprawić jeśli mylnie rozumuję.

Za WRT54GL przemawia też możliwość wgrania innego oprogramowania, czytałem trochę o Tomato i tak właściwie to tam jest tylko kilka przydatnych opcji, a reszta to bajery. “Podjarała” mnie informacja o tym, że można dodać skrypty do Tomato, aby za pomocą lampek sygnalizował aktualne obciążenie routera - może to sie wydać śmieszne, ale ja po prostu uwielbiam takie migające światełka i inne błyskotki. :stuck_out_tongue:

No, ale do rzeczy, czy wg Was opłaca się dołożyć tyle kasy do niego? Miałby być używany z łączem 4Mb/s i 2 komputerami i 1 telefonem(E51). Bardzo ważne jest dla mnie, aby się nie wieszał i nie przegrzewał przy intensywnym użyciu.

Jeśli ktoś, ma któryś z tych routerów to bardzo proszę o opinię.

ogólnie pod chyba każdym względem WRT54GL jest lepszy, jeszcze jak wspomniałeś po zmianie soft’u na Tomatu całkowita rewalacja w porównaniu z WRT54GC

Bardzo ważne jest dla mnie, aby się nie wieszał i nie przegrzewał przy intensywnym użyciu.

to właściwie eliminuje właśnie Tomato

To że jest lepszy to wiem, tylko nie wiem czy te dodatkowe możliwości są warte te ok 50zł więcej. I dlatego pytam.

używam WRT54GL i jeśli chodzi o to czy będziesz miał szybszy przesył po wifi to raczej nie u mnie leci tak 2,6 max.

a co do stabilności i przegrzewania to wszystko według mnie jest prefekcyjnie…

2 lata już działa non stop na tomato 1.22 aktulanie, i tylko 2 razy go sam zresetowałem, choć nie musiałęm :smiley: wi fi załączone 24h + 2 inne kompy

Na WiFi można osiągnąć około 40% deklarowanych prędkości 54/8=6,75 6,75*40%=2,7 Raczej tego nie przeskoczysz. Wszystko zależy od tego jak daleko jesteś od nadajnika i czy w koło nie masz innych sieci, które pracują na tym samym lub bliskim kanale, a jak wiadomo z 13 dostępnych kanałów tylko 3 na siebie nie nachodzą co przy dzisiejszej popularności routerów bezprzewodowych może się okazać problemem.

tech_fund_overlap_channels.jpg

Dwie anteny nie służą do podwajania transferu - nie mylcie tego z MIMO w standardzie N. W tym przypadku router sprawdza sygnał na obu antenach i wykorzystuje tą, na której ma lepszy sygnał i tej używa. Poprzednio pisałem, że jedna antena jest używana do wysyłania druga do odbierania - lecz teraz się już troszkę zamieszałem, ale w standardzie wygląda to chyba tak, że router używa “silniejszej” w danym momencie anteny. Dodatkowo podobno w Tomato można włączyć tryb: jedna antena nadaje druga odbiera. Jak będę miał dostęp do tego urządzenia to postaram się to sprawdzić.

Wracając do WRT54GL to u mojej dziewczyny taki leży. Przeważnie korzystają z niego dwa laptopy po WiFi, a po kablu drukarka sieciowa i komputer stacjonarny. Nie zauważyłem żadnych problemów ze stabilnością. Za kilka dni sprawdzę transfery, jakie na nim można osiągnąć.

Przyłączę się do tematu, odbieram radiowy internet od kumpla poprzez zwykłą kartę sieciową WiFi ( z zewnętrzną anteną - dosyć dobrą), no może nie taką zwykłą bo osiągam na niej 3000 - 4500 kbps (zależnie od warunków). Teraz chcę odbierać ten internet za pomocą np. Linksys WRT54GL ale wydaje mi sie że nie osiągnę takich prędkości (3000 - 4500 kbps), czy możecie mi wskazać jakiś mocniejszy i sprawdzony model podobnego urządzenia (totalnie się na tym nie znam a chcę z mojej sieci wycisnąć możliwie jak najwięcej…) bo ten linksys ma moc raptem 18 dBm a moja dotychczasowa karta sieciowa 23 dBm co jest wynikiem znacznie lepszym! ( + 3 dBm to dwa razy mocniejsza)

WRT54GL zdecydowanie

Zysk anteny podaje się w dbi

dBm to jest przelicznik na miliwaty :stuck_out_tongue: A miliwaty to nic innego jak moc.

18dBm to 63mw

Tomato ma możliwości podniesienia do 251mw czyli 24dBm, jednak w Tomato używa się jednostki mw(miliwaty), jednak przy kiepskiej jakości złączy/anteny to może uszkodzić tą chińską podróbkę.

W Polsce prawo nakazuje używać maksymalnie 20dBm=100mw.

Mój prywatny rekord przesyłania transferu przez WiFi>kabel to 3.1MB/s, WiFi>WiFi to niecałe 2MB/s, w tej drugiej sytuacji router jest pośrednikiem, bo przy ad-hocu stabilny transfer miałem ok. 3MB/s.

Świecidełka też lubie, ale ja sobie zrobiłem światełko do pingu, bo obciążenie nigdy mi się nie zmieniało przy wielkiej skali nawet gdy przesyłałem pliki, a przy małej to już się robił trochę pic na wodę, więc znalazłem sobie skrypt do pingu i podmieniłem dane no i jak szybko mrygało to pingi dobre, jak wolno to pingi duże.

Teraz ogólnie chwilę używam DD-WRT ale chyba wracam na Tomato lub OpenWRT, ponieważ zrobiłem SD Moda dość dawno ale nie miałem za bardzo czasu i chęci na poważniejsze opatrywanie możliwości routerka, dioda mi się zapala jak WRT54GL ma włożoną karte i nie próbowałem nawet zmieniać mu ustawień diody :stuck_out_tongue: Jedynie na OpenWRT można było zmienić w pliku 1 na 0 i dioda gasła :stuck_out_tongue: Ja sobie zrobiłem mały skrypt w bashu, który zmieniał po kolei 0 na 1 i na odwrót i miałem taki dość fajny efekt, lecz power nigdy nie zgasł, jedynie jak wyłączyłem tą diodę to migała.

Widzę, że masz spore doświadczenie z tym routerem, więc może rozwiejesz moje wątpliwości co do tych dwóch anten. A druga sprawa to czy faktycznie jest możliwość używania go jako repeater’a? czyli odbierania sygnału jedną anteną, a drugą jego rozsyłanie dalej.

Przeczytałem Twojego ostatniego posta, bo szczerze to tylko post autora przeczytałem, resztę olałem.

W WRT54GL i podobnych routerach do standardu N z dwoma antenkami, stosowano je raczej dla lepszego pokrycia terenu i wyeliminowania tzw. martwych punktów, a router faktycznie wykrywa z której anteny dostaje lepszy sygnał od danego urządzenia i ta antena jest dla tego urządzenia wykorzystywana, w Tomato także da się routerowi narzucić, że antena A ma odbierać a z anteny B ma wysyłać dane.

Ogólnie to wątpię, aby te dwie anteny jakoś poprawiały przesyłanie danych, bo transfery szczerze to są kiepściutkie, dopiero w N te “producenta” jest te 300Mb/s więc wydaje mi się, że chociaż o 100Mbit pewnego się postarali i wyciągnie się chociaż tyle(zakładam laptopy blisko siebie jak w ad-hocu, albo przez router, ale tutaj także urządzenia blisko siebie). Jednak standardu N nie miałem okazji przetestować :frowning:

Repreater, opcja taka w Tomato jest, nigdy jej nie odpalałem, nie wiem jak to wygląda programowo czy faktycznie korzysta z jednej do odbioru, drugą śle, ale wydaje mi się, że nadal z tej z której ma lepszy sygnał do danego urządzenia, no chyba, że byś routerek zmusił w Tomato do korzystania z A-odbiór, B-wysyłanie czy na odwrót.

WRT54GL musiałem resetować jedynie na niedopracowanym firmware, tj. w moim wypadku Tomato 1.19 by conaxu mod, przy zapisywaniu ustawień odwalało mu i ciągle power migał, aż do braku prądu, więc musiałem go wywoływać samemu. Na innych firmware nie miałem takiego problemu.