Linuks i instalacja programów

Witam all !!

Mój problem jest taki.

Linuksa mam drugi dzień i bardzo mi się spodobał. Chciałem zainstalować kilka programów i nie wiem jak to się robi. W windowsie jest instalator, który pomaga w instalacji programu. A w Linuksie jak to sie robi ?? Na razie rozpakowałem te programy na dysk i nie wiem co dalej robić.

Gdybyś podał więcej informacji zapewne łatwiej było by Ci pomóc… Jaką masz dystrybucje i w jakim formacie są pakiety które posiadasz (np. RPM)?

Sposób dystrybuowania oprogramowania pod Linuksem jest zupełnie inny, zazwyczaj pobiera sie pakiety z repozytoriów, można również skompilować program ze źródeł, mówisz, że wypakowałeś to co pobrałeś domniemam więc, że pobrałeś źródła. Nie baw się jednak w kompilacje, podaj jakie masz distro, a wtedy będziemy mogli Ci wyjaśnij jak możesz zainstalować dany program. Na przyszłość: podawaj więcej danych, obowiązkowo distro i wersja, nie mamy szklanych kul :stuck_out_tongue:

Sorry, nie widziałem, że wersja distro jest taka ważna. Na przyszłość będę pamiętał.

Mam Linuksa SUSE 10 i te pliki się nazywają:

 • xmms-1.2.10.tar

 • wvdial-1.53.tar

 • rarlinux-3.5.b5.tar

 • MPlayer-1.0pre8.tar

 • mc-4.6.1.tar

 • linuxcmd-0.5.2.tar

 • kadu-0.4.3.tar

 • ipchains-1.3.10.tar

 • ethereal-0.99.0.tar

 • essential-20061022.tar

 • ekg-current.tar

 • divx4linux-std-20030428.tar

 • dc-0[1].3.7.tar

 • d4x-2.5.0final.tar

 • aMule-2[1].1.3.tar

Czyli te pliki są w formacie tar.

toxek , zapoznaj się raczej z tematyką Yast’a i repozytoriów dla SUSE. To, co wymieniłeś będzie Ci się instalować samo (dosłownie). :slight_smile:

No więc SUSE - w suse programy instaluje się za pomocą Yasta, który pobiera programy z repozytoriów i je instaluje. Nie używam SUSE, więc dokładniejszych informacji nie mogę Ci podać, więcej pomocy znajdziesz:

http://suse.ehelp.pl/modules/news/

http://forum.suse.pl/

http://www.susek.info/

Samo to się nie instaluje, przecież na coś trzeba nacisnąć, żeby zaczeła się instalacja.

Próbowałemz tym YASTem i mi nie wychodzi. Jest niby w tym YAST opcja Softwere Management, ale jak na to wchodze i każe mu znaleźć te pliki to nic nie może znaleźć.

wejdz tutaj i poczytaj o dodawaniu zrodel instalacji / repozytoriow

apt-get install nazwa_programu

lub zainstaluj synaptic

Do SuSE to chyba najlepiej doinstalować Smarta… bo przez pewien czas używałem tego distro i YaST to taki średni jest, smart dużo lepszy, albo APT jak się uda…

a czemu mialoby sie nie udac? apt chodzi pod suse bardzo dobrze

Znalazłem pliki formatu rpm i w tych plikach było wyraźnie napisane, że można ten pakiet zainstalować z Yastem. I znalazłem ten APT w formacie rpm i zainstalowało mi się to. Weszłem do katalogu hdb2/user/bin i znalazłem plikco nazywają się APT. I teraz nie wiem jak ten plik uruchomić. Kilkam na niego i nic się nie włacza.

poczytaj o apt dla suse tutaj

On nie wie jak cokolwiek instalować a wy mącicie mu głowę smartem czy aptem .

toxek1 masz w systemie yasta i do niego należy tylko dodać repozytoria. Wchodzisz w yast>>źródła instalacji(w suse 10.0 to jest chyba po angielsku). I dodajesz po kolei:

http://suse.ehelp.pl/modules/articles/article.php?id=38

http

nazwa serwera

katalog na serwerze.

Niektóre adresy mogą być zmienione więc wystarczy taki adres w przeglądarkę wpisać i sprawdzić czy położenie katalogu nie zmieniło się. Jak pododajesz repo to wtedy wchodzisz w “zarządzanie oprogramowaniem” i wyszukujesz co cię interesuje.

Dla bezpieczeństwa zablokuj uaktualnianie jądra-wyszukaj wszystko z kernel w nazwie i zmień oznaczenie “v” na kłódeczkę.

No i poczytaj podstawy, masz wyżej podane linki ja dołożę jeszcze to:

http://opensuse.wikidot.com/

dareks8-Właśnie takie odpowiedzi początkującemu pomagają