Linuks Mint 17.1 błąd GRUB

(Robin-Otzi) #1

Witam!

Przełożyłem dysk do nowego komputera, niestety podłączony przez dodatkowy kontroler ATA 133.

GRUB wywalił error:

Attempt to read or write outside of the disk hd0

póbowałem to naprawić w/g opisanych przypadków

ale w końcu przeinstalowałem system i niestety błąd wyskoczył taki sam!

Czy mogę to jakoś naprawić, czy jest to raczej związane z kontrolerem dysków?

Linuks bez problemu startuje z płyty w DVD podłączonym do tego samego kontrolera i widzi dysk...

(marcin82) #2

Podaj wynik skryptu bootinfoscript - możesz go uruchomić np. przy pomocy livecd:

http://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/ .

(Robin-Otzi) #3

http://przeklej.org/file/xePDju/RESULTS.txt

Nie wiele mi to mówi… coś jakby BBOTLOADERA nie wgrało?

(dragon321) #4

Próbowałeś możne ręcznie uruchomić system z GRUB’a? Jak ci wyskakuje ten błąd i masz grub rescue > to wpisujesz następujące komendy:

ls //Po tym powinieneś otrzymać listę partycji
set root=... //Zamiast ... podajesz tą partycję, na której masz linuksa, np. (hd0, msdos2)
linux /boot/plik z jądrem //Jak partycja została załadowana prawidłowo, to wystarczy, że wpiszezz tylko /boot/vm i wciśniesz tab, powinno ci się uzupełnić
initrd /boot/plik initrd //To samo co wyżej
boot

Ja się załaduje to spróbuj przeinstalować GRUB.

(Robin-Otzi) #5

niestety po komendzie set root otrzymuję

już nie wiem co robić?

próbowałem zainstalować ponownie czyszcząc wszystkie partycje ale nic to nie dało…

(marcin82) #6

A to jest kontroler wpinany pod PCI czy przejściówka SATA <=> ATA?

(dragon321) #7

Napewno dobrze to wpisałeś? Ma to wyglądać dokładnie tak: set root=(hd0,msdos1), tylko zamiast numerów 0 i 1 podajesz odpowiednio swój numer dysku i partycji.

(Robin-Otzi) #8

kontroler na PCI

no wydaje mi się, że dokładnie tak, ale jeszcze jutro sprawdzę jak będę przy sprzęcie!

Dziwne, że Linuks Live uruchamia się bez problemy i instalacja niby też - no może poza tym, że po instalacji gdy wyświetla się okienko wyboru czy pozostać w trybie Live czy zrestartować system, to nie udaje mu się zrestartować tylko pozostaje czarne tło i coś tam, że trwa restart…

i muszę zresetować na twardo!

po komendzie linux i initrd wyskakuje unknown command!

(marcin82) #9

Sprawdź dokładnie na stronie producenta w opisie tego kontrolera. Tutaj piszą, że nie można przy ich użyciu uruchomić systemu:

http://www.4world.pl/categories/product/43/369/ .

(Robin-Otzi) #10

kontroler na chipsecie Sil 680 = nic nie znalazłem, że nie można z niego uruchamiać systemu…

dziwne, żeby system się normalnie instalował gdyby nie mógł się uruchomić…

jutro sprawdzę jeszcze inne dyski i 32 bitową instalkę…

instalacja wersji x32 na innych dyskach przebiegła bez problemu a system się uruchamia!

Podejrzewam uszkodzony nośnik DVD!

Pobrałem obraz na nowo i wypalam - dam znać czy pomogło!

Potwierdzam! To była wina uszkodzonej płyty DVD

Po ponownym nagraniu instalacja i start systemu przebiegł bez problemu!

(nintyfan) #11

Skoro po komendzie Linux i initrd wyskakuje Unkown Command, to może masz Grub-legacy? W takim razie zamiast Linux musisz wpisać kernel,  a zamiast initrd pewnie też coś innego. Ale zaraz - jeżeli masz Grub-legacy, to przy set też powinno wyskoczyć unkown command.

(Robin-Otzi) #12

Zobacz moje ostatnie zdanie: