Linuks Mint 17.1 błąd GRUB

Witam!

Przełożyłem dysk do nowego komputera, niestety podłączony przez dodatkowy kontroler ATA 133.

GRUB wywalił error:

Attempt to read or write outside of the disk hd0

póbowałem to naprawić w/g opisanych przypadków

ale w końcu przeinstalowałem system i niestety błąd wyskoczył taki sam!

Czy mogę to jakoś naprawić, czy jest to raczej związane z kontrolerem dysków?

Linuks bez problemu startuje z płyty w DVD podłączonym do tego samego kontrolera i widzi dysk…

Podaj wynik skryptu bootinfoscript - możesz go uruchomić np. przy pomocy livecd:

http://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/ .

http://przeklej.org/file/xePDju/RESULTS.txt

 

Nie wiele mi to mówi… coś jakby BBOTLOADERA nie wgrało?

Próbowałeś możne ręcznie uruchomić system z GRUB’a? Jak ci wyskakuje ten błąd i masz grub rescue > to wpisujesz następujące komendy:

ls //Po tym powinieneś otrzymać listę partycji
set root=... //Zamiast ... podajesz tą partycję, na której masz linuksa, np. (hd0, msdos2)
linux /boot/plik z jądrem //Jak partycja została załadowana prawidłowo, to wystarczy, że wpiszezz tylko /boot/vm i wciśniesz tab, powinno ci się uzupełnić
initrd /boot/plik initrd //To samo co wyżej
boot

Ja się załaduje to spróbuj przeinstalować GRUB.

niestety po komendzie set root otrzymuję

już nie wiem co robić?

próbowałem zainstalować ponownie czyszcząc wszystkie partycje ale nic to nie dało…

A to jest kontroler wpinany pod PCI czy przejściówka SATA <=> ATA?

Napewno dobrze to wpisałeś? Ma to wyglądać dokładnie tak: set root=(hd0,msdos1), tylko zamiast numerów 0 i 1 podajesz odpowiednio swój numer dysku i partycji.

kontroler na PCI

 

no wydaje mi się, że dokładnie tak, ale jeszcze jutro sprawdzę jak będę przy sprzęcie!

Dziwne, że Linuks Live uruchamia się bez problemy i instalacja niby też - no może poza tym, że po instalacji gdy wyświetla się okienko wyboru czy pozostać w trybie Live czy zrestartować system, to nie udaje mu się zrestartować tylko pozostaje czarne tło i coś tam, że trwa restart…

i muszę zresetować na twardo!

po komendzie linux i initrd wyskakuje unknown command!

Sprawdź dokładnie na stronie producenta w opisie tego kontrolera. Tutaj piszą, że nie można przy ich użyciu uruchomić systemu:

http://www.4world.pl/categories/product/43/369/ .

kontroler na chipsecie Sil 680 = nic nie znalazłem, że nie można z niego uruchamiać systemu…

dziwne, żeby system się normalnie instalował gdyby nie mógł się uruchomić…

jutro sprawdzę jeszcze inne dyski i 32 bitową instalkę…

instalacja wersji x32 na innych dyskach przebiegła bez problemu a system się uruchamia!

Podejrzewam uszkodzony nośnik DVD!

Pobrałem obraz na nowo i wypalam - dam znać czy pomogło!

Potwierdzam! To była wina uszkodzonej płyty DVD

Po ponownym nagraniu instalacja i start systemu przebiegł bez problemu!

Skoro po komendzie Linux i initrd wyskakuje Unkown Command, to może masz Grub-legacy? W takim razie zamiast Linux musisz wpisać kernel,  a zamiast initrd pewnie też coś innego. Ale zaraz - jeżeli masz Grub-legacy, to przy set też powinno wyskoczyć unkown command.

Zobacz moje ostatnie zdanie: