Linuks, Windows instalacja

Dzień dobry.
Posiadam dwa dyski Goodram i Kingston jeden i drugi SSD.
Chciałbym na jednym mieć Windows 10 a na drugim Linuksa - Mint lub Manjaro.
Zależy mi (i tak miałem/robiłem) na takiej opcji bym mógł odpiąć dysk w Windows 10, podpiąć dysk z Linuksem i by ten wystartował. i zamiennie. Nie chcę mieć gruba i podpięte dwa dyski tylko stosować je na przemian, Wciskałem F12 i mogłem wybrać system do uruchomienia mając podpięty stosowny dysk. Nie wiem jak to zrobić - Windows 10 zainstalowałem z trudem (po perypetiach) - muszę czasami z niego korzystać i nie mogę sobie pozwolić na uszkodzenie jego botowania. Nie wiem w jakim trybie go zainstalowałem - po wielu próbach i zmianach w ustawieniach biosu po prostu się udało.
Moja płyta główna to Gigabyte 990XA-UD z aktualizowanym biosem.
Zainstalowany Win 10.

Problemy miałem również przy uruchomieniu wypalonego Gparted w trybie uefi/legacy.
Mint nagrany na pendrive oczekuje na wskazówki.
Pozdrawiam i dziękuję z góry.

Nie widać na komputerze podpiętego drugiego dysku.


Jeśli problemy miałeś nawet z instalacją Windowsa, to chyba najprościej będzie fizycznie odpiąć jego dysk i instalować Linuksa tylko z drugim dyskiem, wtedy grub na pewno trafi na ten, na który powinien :wink:

1 polubienie

To nie tak że nie potrafię windowsa zainstalować lub nie rozróżniam który dysk jest który. Windowsa instalowałem x razy tym razem pendrive rzeźbił itp itd. nie chce podpinać 2 dysku. To.maja być dwa niezależne od siebie dyski. Miałem nadziwjw na podpowiedź w jakim trybie przeprowadzić instalacje, jak ustawić bios, jaka tablice partycji ustawić by nie utracić boot windows eh…

Każdy dysk musi mieć oddzielną (swoją) partycję ESP/EFI i tam odpowiednio bootloader Windows, a na drugim Grub.

  1. Wyłącz w BIOSie wszystkie porty SATA, poza portem obsługującym dysk 1
  2. Zainstaluj Windows na dysku 1
  3. Wyłącz w BIOSie wszystkie porty SATA, poza portem obsługującym dysk 2
  4. Zainstaluj Linuksa na dysku 2
  5. Włącz w BIOSie wszystkie porty SATA
  6. Za pomocą menedżera rozruchu BIOS/UEFI (zwykle pod klawiszem F12) wybierz z którego dysku uruchomić system operacyjny.
1 polubienie

Jeszcze jedno pytanie - instalacja w tybie uefi czy legacy ?

Najlepiej w trybie UEFI. Zasadniczo w trybie UEFI można bezproblemowo instalować systemy koło siebie bez konsekwencji, gdy się jakiś system wyrzuca z dysku.

Ja na PC mam zrobione tak: dysk 1 - Mint, Dysk 2 - Windows, każdy system ma swój bootloader na własnym dysku (windows na dysk 2, linuks na dysku 1)
Instalacja

  1. Podpięcie dysku 2 i instalacja Windowsa (w moim przypadku UEFI)
  2. Podpięcie dysk 1
  3. Instalacja Minta na Dysku 1

Możesz zrobić tak jak zaproponował sadaj72. I oczywiście u mnie jest dualboot, gdzie systemem domyślnym jest Mint. Dzięki czemy jak potrzebuję przeinstalować Windowsa to jedyne co muszę zrobić to zaktualizować grub.

1 polubienie

dziękuję wszystkim za pomoc i chęci. Zainstalowałem Linuksa Minta -zapomniałem jakie to środowisko Cynamon jest nudne ha - mylicie - przeinstalować Manjaro z KDE czy doinstalować KDE do MINT ?
Dyski działają tak jak chciałem - wymiennie. Dziękuję.