Linuksowe dylematy: qt vs gtk i inne

Wreszcie po miesiącach testów wybrałem to jedno wyjątkowe distro które będzie siedziało na moim dysku przez kilka kolejnych lat, wybrałem również architekture… niby wszystko fajnie ale nie mogę się zdecydować które środowisko zainstalować

Najbardziej odpowiada mi Openbox. Jest wspaniały, ale nie mam do niego cierpliwości i nie potrafię skonfigurować go tak jakbym chciał. Przede wszystkim brakuje mi regulacji głośności na pasku tint2 albo jakiegoś przycisku wyłączania (wyłaczanie przez konsole zabiera za dużo czasu)

GNOME2 fajnie, ale po kilku latach uzytkowania się przejadłem tym środowiskiem. Najlepszy dla mnie byłoby KDE ponieważ większość programów których używam oparta jest na bibliotece Qt między innymi Opera, Amarok czy VLC, KDE niestety mi się nie podoba za cukierkowość i podobieństwo do Windowsa. Może i w tym kierunku dałoby się coś pokombinować - “zeszpecić” ale znowu nie mam przycisku shutdown i muszę się uprzednio wylogować aby zamknąć system co mnie lekko wkurza. To dlatego że używam gdm3 zamiast kdm. Nie wiem z jakiś przyczyn kdm wywala jakieś paski przed załadowaniem. Trwa to co prawda krótko ale wkurza mnie ten błąd. LXDE i XFCE też przerabiałęm ale te już kompletnie mi nie przypadły do gustu. Podsumowując - któregokolwiek środowisko wybiorę nie będzie wszystko tak jakbym tego chciał. Starsznie mnie to irytuje i wynika pewnie z jeszcze z za małej wiedzy nt Linuksa ale mimo wszystko chciałem się wyżalić…a może znajdzie się ktoś kot pomoże mi podjąć decyzje co do środowiska.

Kolejny… :?

KDE wygląda tak, jak je sobie skonfigurujesz. Prawdopodobnie ma więcej opcji (klikalnych, bez edycji plików) niż reszta razem wzięta. A jak ci się nie chce grzebać, za pomocą prostego narzędzia z poziomu systemu przeglądasz zasoby kde-look i jednym kliknięciem pobierasz całe schematy wyglądu. Znajdą się i uber-cukierkowe, i monochromatyczne, i wszelkie stany pośrednie. Przycisk “Shutdown” możesz dodać do menu programów (do włączenia w opcjach) albo do dowolnego panelu, a nawet jako zawieszony na pulpicie applet Plazmy.

Nie napisałeś jeszcze co to za dystrybucja. Mógłbyś też napisać jaki jest twój styl korzystania z Linuksa.

Ja osobiście przez parę lat używałem Ubuntu=GDM+GNOME2+Metacity, następnie Arch=LXDM+LXDE+Openbox, natomiast od jakiegoś czasu zacząłem używać Arch=LXDM+i3wm. Z biegiem czasu coraz mniej używam myszki, skłaniam się do aplikacji konsolowych, do czego się da wykorzystuję skróty klawiaturowe.

Wg mnie to tylko kwestia czasu poświęcona na konfigurację i kwestia własnych upodobań. Myślę że te wszystkie rozwiązania o których wspominałeś są na tyle konfigurowalne, że można z nimi zrobić co się chce. Trudno tu o jakąś konstruktywną radę,

sprawdż różne mody np. rosa, mageia, czy tym podobne na pewno coś znajdziesz dla siebie

Nie ma “Shutdown” jest tylko “Lock/ Logout”

Dystrybucja to Debian. Jeszcze nie wiem czy stable czy testing, ale raczej testing. Chce sobie najpierw zainstalować podstawowe składniki systemowe a potem całą resztę. W przypadku GNOME/KDE wybieram minimalny zestaw aplikacji i doinstalowuje te programy które chce. W GNOME zawsze mnie wkurzał ten Evolution którego nie da się usunąć, bo ciągnie za sobą reszte środowiska. Jakie to jest wkurzające. KDE ma swojego odpowiednika w postaci Google gadżetów…

Mój styl? większość programów odpalam w terminalu,pewnie gdyby nie Opera to x’y odpalałbym tylko do filmów

Z Rosą miałem styczność w Mandrivie 2011. Bardzo dobry,elegancki motyw którym niestety długo nie nacieszyłem oczu bo Mdv padłą po pierwszej aktualizacji. Potem zainstalowałem ją sobie na Debianie ale jakoś szybko mi się znudziło, wolę klasyczny pasek z napisami niż same ikony.

To, że można dostosować to ja wiem.Do KDE mam jakieś uprzedzenie, nawet po wyłaczeniu wodotrysków ciągnie sporo RAMu

Skoro tak to czemu nie jakiś minimalistyczny wm, być może tiling wm. Ja ze swojej strony polecam i3wm,

Przetestuje. Z WM miałem już na pokładzie Fluxboxa, E16 ale tylko Openbox mi przypadł do gustu

Jeśli wybierzesz popularne distro to możesz liczyć na dłuższe wsparcie.

Środowisko? Jak Ci nic nie odpowiada to zainstaluj KDE albo GNOME.

I tak chyba będę musiał zrobić.Postawie sobie Debiana 7 Wheezy + może KDE bo jest pod to środowisko jest więcej wartościowych programów. I będę instalował tylko programy oparte na bibliotece Qt aby nie narobić sobie syfu w systemie. Jeszcze musze rozwiązać problem z managerem logowania. KDM nie działa jak powinien, próbowałem teraz Slima i nie widzi KDE. Wciskam tego klawisza F1 i są managery okien których nie instalowałem jak Blackbox a zainstalowanego KDEnie ma

Pokaż wynik poleceń:

ls -al /usr/share/xsessions

dpkg -l | grep kde
ls -al /usr/share/xsessions

razem 48

drwxr-xr-x 2 root root 4096 04-11 21:22 .

drwxr-xr-x 308 root root 12288 04-11 21:32 ..

lrwxrwxrwx 1 root root 23 04-11 21:21 e16.desktop -> ../e16/misc/e16.desktop

lrwxrwxrwx 1 root root 29 04-11 21:21 e16-gnome.desktop -> ../e16/misc/e16-gnome.desktop

lrwxrwxrwx 1 root root 27 04-11 21:21 e16-kde.desktop -> ../e16/misc/e16-kde.desktop

-rw-r--r-- 1 root root 6300 2010-11-06 gnome.desktop

-rw-r--r-- 1 root root 3892 2011-02-12 kde.desktop

-rw-r--r-- 1 root root 164 2010-04-23 openbox.desktop

-rw-r--r-- 1 root root 218 2010-04-23 openbox-gnome.desktop

-rw-r--r-- 1 root root 205 2010-04-23 openbox-kde.desktop

-rw-r--r-- 1 root root 4292 2010-05-23 xfce.desktop

dpkg -l | grep kde

ii kde-plasma-desktop 5:66 the KDE Plasma Desktop and minimal set of applications

ii kde-window-manager 4:4.4.5-7+squeeze1 the K window manager (KWin)

ii kdebase-apps 4:4.4.5-2 base applications from the official KDE release

ii kdebase-bin 4:4.4.5-2 core binaries for the KDE base applications

ii kdebase-data 4:4.4.5-2 shared data files for the KDE base applications

ii kdebase-runtime 4:4.4.5-1 runtime components from the official KDE release

ii kdebase-runtime-data 4:4.4.5-1 shared data files for the KDE base runtime module

ii kdebase-workspace 4:4.4.5-7+squeeze1 KDE Plasma Workspace components

ii kdebase-workspace-bin 4:4.4.5-7+squeeze1 core binaries for the KDE Plasma Workspace

ii kdebase-workspace-data 4:4.4.5-7+squeeze1 shared data files for the KDE Plasma Workspace

ii kdebase-workspace-kgreet-plugins 4:4.4.5-7+squeeze1 KDE greet libraries for authentication

ii kdelibs-bin 4:4.4.5-2+squeeze3 core executables for KDE Applications

ii kdelibs5-data 4:4.4.5-2+squeeze3 core shared data for all KDE Applications

ii kdelibs5-plugins 4:4.4.5-2+squeeze3 core plugins for KDE Applications

ii kdepasswd 4:4.4.5-2 graphical password changing utility

ii kdepim-runtime 4:4.4.7-1 Runtime components for akonadi-kde

ii kdepimlibs-kio-plugins 4:4.4.5-2 kio slaves used by KDE PIM applications

ii libakonadi-kde4 4:4.4.5-2 library for using the Akonadi PIM data server

ii libkde3support4 4:4.4.5-2+squeeze3 the KDE 3 Support Library for the KDE 4 Platform

ii libkde4-ruby1.8 4:4.4.5-3 KDE bindings for Ruby 1.8

ii libkdecorations4 4:4.4.5-7+squeeze1 library used by decorations for the KDE window manager

ii libkdecore5 4:4.4.5-2+squeeze3 the KDE Platform Core Library

ii libkdesu5 4:4.4.5-2+squeeze3 the Console-mode Authentication Library for the KDE Platform

ii libkdeui5 4:4.4.5-2+squeeze3 the KDE Platform User Interface Library

ii libkworkspace4 4:4.4.5-7+squeeze1 library for the kdebase workspace

ii libsmokekdecore4-3 4:4.4.5-3 KDE Core Smoke libraries

ii libsmokekdeui4-3 4:4.4.5-3 KDE Ui Smoke libraries

ii oxygencursors 0.0.2010-05-10-kde4.4.3-1 Oxygen mouse cursor theme

ii python-kde4 4:4.4.5-3 Python bindings for the KDE Development Platform

Jeżeli chcesz korzystać jedynie z aplikacji Qt, polecam Chakrę. Pure KDE/Qt distro (w repozytorium aplikacji napisanych w GTK brak) na solidnych podstawach (Arch). KDE zawsze jest tam wygłaskane i świetnie zintegrowane z systemem i mimo użycia świeżych wersji jest całkiem stabilne (przez brak innych środowisk cała społeczność skupia się wyłącznie na testowaniu KDE).

Ponadto devowie uważnie słuchają społeczności. W zasadzie o poważniejszych zmianach często decyduje się na cyklicznych debatach IRC-owych, gdzie każdy ma głos, albo w klasycznych forumowych ankietach. Bardzo “kumplowsko-rodzinne” stosunki są miłą odmianą od przerośniętych struktur władz co niektórych dystrybucji z głównego nurtu.

// Edit

A ja wręcz przeciwnie - nigdy nie zaufam niczemu, co korzysta z APT-a :wink:

Dzięki za pomoc ale ufam tylko Debianowi. Wg mnie to jedyny używalny Linux na dłuższą metę… zawsze mam tą pewność że się uruchomi po aktualizacji.