Linuksowe oznaczenia dysków i partycji

Linuksowe oznaczenia dysków i partycji dla wielu użytkowników, szczególnie systemów Microsoft Windows, mogą być niejasne, dlatego postaram się je tutaj opisać.

Dla wielu użytkowników Windowsa przyzwyczajonych do jego sposobu oznaczania dysków i partycji, linuksowe oznaczenia mogą być skomplikowane, jednak ja uważam, że są one po prostu bardziej logiczne i bardziej szczegółowe a zarazem czytelniejsze.

System Microsoft Windows oznacza dyski, partycje i inne nośniki danych wg liter alfabetu, przy czym litery A i B zarezerwowane są dla stacji dyskietek, od litery C zaczynają się oznaczenia partycji, dysków i innych nośników danych, czyli system Windows oznaczy przykładowe partycje w taki sposób, podpisując odpowiednio etykietami:

  • Stacja dysków A:

- Stacja dysków B:

- Dysk lokalny C:

- Dysk Lokalny D:

- Napęd CD-ROM E: i tak dalej aż do litery Z.

Ale czasami bywa:

  • Stacja dysków A:

- Stacja dysków B:

- Dysk lokalny C:

- Napęd CD-ROM D:

- Dysk Lokalny E:

Jednak pomimo, wydawać by się mogło logicznego oznaczenia od A do Z, oznaczenia Dysk Lokalny C: lub D: nie powie mi czy jest to dysk czy może partycja lub inne urządzenie, a jeśli jest to partycja to nadal nie wiem, na którym dysku, pierwszy, drugim czwartym się ona znajduje? Natomiast Linux oznacza dyski w taki sposób:

  • hd

- sd

Oznaczenie takie mówi mi, że hd to dysk ATA na IDE, natomiast sd to najczęściej dysk SATA/SCSI, przy czym:

  • fd - stacja dyskietek;

  • sr - napęd CD-ROM.

Teraz czas na oznaczenie kolejności dysków:

  • hda - pierwszy dysk ATA/IDE;

  • hdb - drugi dysk ATA/IDE;

  • hdc - trzeci dysk ATA/IDE

  • sda - pierwszy dysk SATA/SCSI;

  • sdb - drugi dysk SATA/SCSI;

  • sdc - trzeci dysk SATA/SCSI;

Podobnie jak w systemach Windows literami od a do z oznaczane są akurat nie partycje a dyski lub inne nośniki danych. Teraz przyszła kolej na oznaczenia partycji.

  • hda1 - pierwsza partycja pierwszego dysku ATA/IDE;

  • hdb1 - pierwsza partycja drugiego dysku ATA/IDE;

  • sda1 - pierwsza partycja pierwszego dysku SATA/SCSI;

  • sdb1 - pierwsza partycja drugiego dysku SATA/SCSI;

Jak widać, partycje oznaczane są cyframi, przy czym partycje podstawowe przyjmują numerację od 1 do 4, ponieważ może być ich na jednym dysku maksymalnie 4, partycje logiczne przyjmują numerację od 5 do nieskończoności, ponieważ może ich być w obrębie jednej partycji rozszerzonej nieograniczona ilość, czyli:

  • sda1 - pierwsza partycja podstawowa na pierwszym dysku SATA/SCSI;

  • sda2 - druga partycja rozszerzona na pierwszym dysku SATA/SCSI;

  • sda5 - piąta partycja logiczna, wchodząca w skład partycji rozszerzonej sda2;

Jak pisałem wyżej, oznaczenia linuksowe są bardziej czytelne, ponieważ dają więcej informacji na temat danej partycji/dysku, czyli rodzaj dysku, kolejność partycji i dysków i innych urządzeń w komputerze.

Większość urządzeń podłączanych do USB jest najczęściej rozpoznawana jako dyski SATA, czyli otrzymują oznaczenie sd, niektóre dyski ATA przez większości nowych systemów a głównie nowe wersje kernela automatycznie oznaczają dyski hda jako sda.

Mam nadzieję, że rozwiałem wszelkie wątpliwości. Ten wątek powstał na potrzeby innego mojego poradnika ale może się komuś przydać, dlatego zamieszczam go tu na forum dla potomnych.

Pozdrawiam!