Linux 64 bity - co działa z programów a co nie?

(suchmen) #1

Pytanko-jak się sprawuje opensuse lub ubuntu w 64 bitowej wersji? Jakie programy nie działają pod 64bity lub jakich nie ma? Czy możliwe jest aby na 64 bitowej wersji linuxa zainstalować jakąś paczkę dla 32 bit?

(mati75) #2

Wszystko mi działało oprócz flasha w operze x64.

Będzie problem.

(matiit) #3

Flash już jest na 64bity

(suchmen) #4

na flasha 64 bit jest podobno jakiś patch co zmusza go do działania-tak gdzieś wyczytałem.czy jednak warto instalować 64 bit system czy lepiej 32? bo tak szkoda marnować procesor na 32 bity

(matiit) #5

Flash jest już natywnie 64bitowy, a czy warto? IMO nie odczujesz rakietowego przyspieszenia :slight_smile:

(mati75) #6

matiit , właśnie 64 bitowy flash miał problem z operą.

(Kynski) #7

Wracając do tematu.

Tak, zainstalować biblioteki 32 bitowe.

Ja także nie odczułem jakiejś specjalnej prędkości. Jedynie przy operacjach na archiwach i przy konwersji plików wideo.

Nie znam zbyt wielu programów, których w ogóle nie dało by się odpalić na 64 bitach, prawdę mówiąc... W ogóle takich nie znam.

(Feelek3) #8

Tak samo ja. Nie spotkałem się jeszcze z tym aby jakiś program mi nie działał na x64.

Przez całe 8.04 używałem tylko x64 czyli prawie pół roku, i po powrocie na x86 Ubuntu 8.10 nie odczułem praktycznie żadnej zmiany w prędkości.

Z flashem hmm... nie miałem żadnych problemów.

(suchmen) #9

Czyli 64 bit działa podobnie jak 32-to jaki sens jest instalowania takiego systemu prócz wykrywania powyżej 4 gb ramu?:wink:

(matiit) #10

Nawet na 32b linuksie jest widziane więcej niż 4GB ram, chyba do 64.

(suchmen) #11

a to prawda że korzystając z systemu 64 bitowego, więcej pamięci ram się zużywa? jaka jest różnica?

(Feelek3) #12

Nie, bo to nie jest Windows. Bynajmniej u mnie większych zasobów system nie pochłaniał.

(Kaka') #13

Oczywiście, dotyczy to także programów, które wymagają OpenGL w wersji 32-b.

Nie będzie żadnego problemu. Wystarczy spełnić zależności 32-bitowe dla danego programu. Polecam w tym celu skorzystać z chroota - bardzo ułatwia pracę i aktualizację aplikacji 32-b na systemie 64-b.

Prawda, bowiem system pracuje na 64-bitach, a nie na 32-b, przez co np. różnego rodzaju zmienne mają większą, powiedzmy sobie "pojemność", ale kosztem pamięci. Nie jest to jednak odczuwalne negatywnie (pozytywnie też w sumie nie, więc powiedzmy, że jest to kwestia neutralna).

(suchmen) #14

Dziękuję za informacje:)

(Phobos64) #15

Nikt nie napisał że większość programów obciążających procesor działa szybciej, przykład - Blender , scenka testowa, na systemie 32 bit zwykła wersja z blender.org (bo są też wersje optymalizowane) liczy mi ok 1m 05s , wersja pod Ubuntu 64 załatwia sprawę w ciągu 36s.