Linux 64 bity - co działa z programów a co nie?

Pytanko-jak się sprawuje opensuse lub ubuntu w 64 bitowej wersji? Jakie programy nie działają pod 64bity lub jakich nie ma? Czy możliwe jest aby na 64 bitowej wersji linuxa zainstalować jakąś paczkę dla 32 bit?

Wszystko mi działało oprócz flasha w operze x64.

Będzie problem.

Flash już jest na 64bity

na flasha 64 bit jest podobno jakiś patch co zmusza go do działania-tak gdzieś wyczytałem.czy jednak warto instalować 64 bit system czy lepiej 32? bo tak szkoda marnować procesor na 32 bity

Flash jest już natywnie 64bitowy, a czy warto? IMO nie odczujesz rakietowego przyspieszenia :slight_smile:

matiit , właśnie 64 bitowy flash miał problem z operą.

Wracając do tematu.

Tak, zainstalować biblioteki 32 bitowe.

Ja także nie odczułem jakiejś specjalnej prędkości. Jedynie przy operacjach na archiwach i przy konwersji plików wideo.

Nie znam zbyt wielu programów, których w ogóle nie dało by się odpalić na 64 bitach, prawdę mówiąc… W ogóle takich nie znam.

Tak samo ja. Nie spotkałem się jeszcze z tym aby jakiś program mi nie działał na x64.

Przez całe 8.04 używałem tylko x64 czyli prawie pół roku, i po powrocie na x86 Ubuntu 8.10 nie odczułem praktycznie żadnej zmiany w prędkości.

Z flashem hmm… nie miałem żadnych problemów.

Czyli 64 bit działa podobnie jak 32-to jaki sens jest instalowania takiego systemu prócz wykrywania powyżej 4 gb ramu?:wink:

Nawet na 32b linuksie jest widziane więcej niż 4GB ram, chyba do 64.

a to prawda że korzystając z systemu 64 bitowego, więcej pamięci ram się zużywa? jaka jest różnica?

Nie, bo to nie jest Windows. Bynajmniej u mnie większych zasobów system nie pochłaniał.

Oczywiście, dotyczy to także programów, które wymagają OpenGL w wersji 32-b.

Nie będzie żadnego problemu. Wystarczy spełnić zależności 32-bitowe dla danego programu. Polecam w tym celu skorzystać z chroota - bardzo ułatwia pracę i aktualizację aplikacji 32-b na systemie 64-b.

Prawda, bowiem system pracuje na 64-bitach, a nie na 32-b, przez co np. różnego rodzaju zmienne mają większą, powiedzmy sobie “pojemność”, ale kosztem pamięci. Nie jest to jednak odczuwalne negatywnie (pozytywnie też w sumie nie, więc powiedzmy, że jest to kwestia neutralna).

Dziękuję za informacje:)

Nikt nie napisał że większość programów obciążających procesor działa szybciej, przykład - Blender , scenka testowa, na systemie 32 bit zwykła wersja z blender.org (bo są też wersje optymalizowane) liczy mi ok 1m 05s , wersja pod Ubuntu 64 załatwia sprawę w ciągu 36s.