Linux 700 mega CD - skąd pobrać


(wojownik) #1

Witam,

 

Uruchomiłem stary laptop HP Pavilion DV 6110 us.

Chcę zainstalowaać na nim system Ubuntu albo Mint 32 b.- jedynie mogę to zrobic z płyty CD 700 mega ( napęd nie czyta płyt DVD a usb też nie działa).

Szukam twardo dystrybucji TLS czy w miarę nieprzestarzałej którą juz po zainstalowaniu bedę mógł zaktualizować do nowej wersji.

Problemem jest to ,że obrazy płyt maja 700 kilka mega i za nic nie mogę znaleźć poniżej tego pułapu ( jak już jest jakiś ubu to bardzo stary system).

Pomocy :slight_smile:

dziękuję :slight_smile:


(Longhorn2009) #2

Może ubuntu minimal https://help.ubuntu.com/community/Installation/MinimalCD resztę dociągnie z neta.


(wojownik) #3

własnie piszę z i tu uwaga Linux Mint 10 Julia - nagrałem ten system na ostatnią i jedyną płyte cd jaka posiadałem :slight_smile:

jutro kupię cd.

 

pytanie czy da sie jakos zaktualizować LM10 to jakiejś rozsądnej wersji ??


(Pz7) #4

ubuntu, to unity DE. raczej ciężkawe dla starszego laptopa. są małe i lekkie dystrybucje debianowe. wattos-r8 lxde, to w zasadzie remix Debiana z lxde. zupełnie inna responsywność. a iso ma 718 MiB. warto przejrzeć distrowatch.com. kwerenda pozwoli na wskazanie odpowiednich dystrybucji.

 

a na marginesie, to nie próbowałeś uruchomić dystrybucji live z pendrive’a? to chyba nie jest jakiś bardzo stary notebook. z reguły nowsze biosy (mam komputery z 2003-2004) pozwalają na rozruch nie tylko z cd, ale i z innych nośników. jeżeli masz już iso minta, spróbuj nagrać na pendrive np. windowsowym rufusem (pod linuksem oczywiście cat lub dd). startując komputer można wybrać bootowalny nośnik - u mnie na hp działa esc (to oczywiście zależy od biosa). ewentualnie zmienić w biosie kolejność bootowania.


(wojownik) #5

tz nie dam rady zakuualizowac do wyższej wersji juz posiadanego minta?

@Maroman usb nie działa :slight_smile: a obraz płyty musi miec nie więcej jak 700 mega - nie przeczytałeś uważnie mojego posta;)

najbardziej pasuje mi w tej chwili jakos uaktualnić minta 10 do sensownej wersji : czy się da ? a jak to w jaki sposób- lub jakis minimal CD złaście mintopodobny


(Pz7) #6

minta nie używam, stąd nie wiem, czy da się zaktualizować. zawsze możesz spróbować napisać w terminalu

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade

jeżeli stara i nowa wersja ma te same repozytoria, to powinno się zaktualizować. na stronie zarówno ubuntu, jak i minta jest gdzieś sugestia, żeby nowe wersje instalować bezpośrednio z iso, ale w Twoim przypadku może nie masz wyjścia.

 

jeżeli usb nie działa, to jest może warto spróbować plopa? http://www.plop.at/en/bootmanagers.html


(Latający Turban) #7

Manajro z lxqt teraz sprawdziłem ma mniej niż 700 mega.


(pocolog) #8

Rozwiązujecie nieistniejące problemy wymyślone przez autora! Niech idzie do sklepu kupić normalną płytę cd koszt 1zł zamiast tracić swój czas i forumowiczów na szukanie dystrybucji z 18mb mniejsza instalką :confused:

Jeśli chodzi o dystrybucje mieszczące się na tych 700mb to większość odmian ‘linuksów’ ma wersje netinstall albo minimal więc możesz pobrać w najnowszej wersji i zainstalować.


(Frankfurterium) #9

Puppy Linux - około 100 MB ISO dystrybucji dla starszych maszyn.


(adamserce) #10

@Maroman - PLOP byłoby najlepsze w sytuacji, gdyby komputer nie miał opcji bootowania z USB, ale @wojownik pisze, że USB nie działa. (Może zadziała w PLOP - warto spróbować).

Inni forumowicze, którzy podsuwają dystrybucje mieszczące się na płycie CD 700 - jest dużo takich distro (choćby PUPPY i jego podobne) ale wydaje mi się że @wojownik-owi zależy na Ubuntu lub Mint.

Myślę, że @Longhorn2009 ma rację.


(pocolog) #11

Przeczytałem post i dlatego uważam że rozwiązujecie nieistniejące problemy. Na najpopularniejsze płyty cd-r można nagrać około 730mb a do tego użyć jeszcze oversize/overburn i wycisnąć więcej.


(wojownik) #12

pocolog - zamiast pisać 2 bezsensowne posty podałbyś link do pobrania - tak zalezy mi na mincie(podobnym) - prostym jak barszcz systemie gdzie starsza osoba ma kliknac w skype i rozmawiać z rodziną - w monecie nagrania na płytę 700 mega iso 703m komunikat o niewystarczającej ilości miejsca - już nie wypowiadaj sie proszę Cię


(adamserce) #13

wattOS - oparty na Debianie i Ubuntu, pulpit do wyboru LXDE, Mate i Openbox.

I na stare komputery.

Tu masz linka do wszystkich wersji ISO na CD ROM

http://www.planetwatt.com/pages/downloads


(pocolog) #14

Płyta o pojemności ponad 700mb

http://allegro.pl/verbatim-cd-r-800mb-40x-high-capacity-90min-1szt-i4907862813.html

overburn

http://www.cdrinfo.pl/faq/co-to-jest-overburning-i-jak-go-wlaczyc-2072014343

 

Płyty instalacyjne debian CD (wystarczy pobrać pierwszą)

http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.7.0/i386/iso-cd/ 648mb

 

Ubuntu netinstall (wymagane połączenie internetowe podczas instalacji)

http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/trusty-updates/main/installer-i386/current/images/netboot/

OpenSUSE netinstall (wymaga połączenia z internetem)

http://ftp.pbone.net/pub/opensuse/distribution/13.2/iso/openSUSE-13.2-NET-i586.iso


(adamserce) #15

@wojownik - no i masz już wszystko wyłożone, do wyboru do koloru


(wojownik) #16

dziękuję pięknie:)


(roobal) #17

To, że płyta ma 700 parę MB nie znaczy, że nie nagrasz jej na płytę CD. Przed nagraniem program wyświetli ostrzeżenie, klikasz ignoruj i nagrywasz. Jeśli nie wystąpią problemy instalujesz system. Jeśli wystąpią, wtedy martwisz się o problemy. Sam nagrywałem na płytę obrazy, które miały 705 czy 710MB i nie było problemu.

Poza tym Ubuntu ma mini.iso. Goły instalator tekstowy Ubuntu, cały system instalujesz z neta.