Linux, a laptop

(Ozxcvm) #1

Witam. Chciałbym uruchomić system oparty na linuxie na laptopie. Czytałem, że próby uruchomienia takich na Samsungach z UEFI i Windows 8 kończyły się awarią komputera. Chciałbym się więc zapytać, czy ten problem nie występuje na laptopach marki ASUS z Windows 7? Modelu laptopa nie pamiętam, bo nie mam go teraz przy sobie. Był kupiony około 3 lat temu, czy wtedy stosowano już UEFI? Czy samo UEFI byłoby problemem? 

(Viperoo) #2

Raczej nie masz UEFI ale nie jestem pewien.

Jeżeli jednak masz UEFI to zainstalowanie obok siebie systemów nie jest również problemem.

Windows 7 wspiera UEFI ?

(enedil) #3

Problem dotyczył tylko laptopów Samsunga wyprodukowanych po 2012 roku.

(system) #4

Ta przypadłość powodująca blokowanie Samsungów przy próbie instalacji Linuksa to błąd w ich firmware. Jak czytałem w internecie, to poprostu podczas ładowania pewnego sterownika przez kernel Linuksa firmware się uszkadzało. Z tego co się orientuje, to błąd został już rozwiązany przez deweloperów Linuksa. Tutaj masz newsa traktującego o tym:

http://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/2013/02/instalujesz-linuksa-na-nowym-laptopie-samsunga.aspx

(Ozxcvm) #5

Dziękuję wszystkim za pomoc.

(Jusko) #6

Nie, nie będzie problemu na ASUSie. Fix na problemy z firmware Samsunga też został załatany z tego co pamiętam.

Nie wiem jak z UEFI, ale wcześniej był EFI, osobiście mam laptopa Lenovo, który zjechał końcem 2011 z taśmy i stoi na EFI (UEFI to jego rozwinięcie). Bez modelu laptopa cięzko powiedzieć, co w nim siedzi, jednak EFI/UEFI, problemu w tej kwestii nie będzie, także bądź spokojny.