Linux, a laptop

Witam. Chciałbym uruchomić system oparty na linuxie na laptopie. Czytałem, że próby uruchomienia takich na Samsungach z UEFI i Windows 8 kończyły się awarią komputera. Chciałbym się więc zapytać, czy ten problem nie występuje na laptopach marki ASUS z Windows 7? Modelu laptopa nie pamiętam, bo nie mam go teraz przy sobie. Był kupiony około 3 lat temu, czy wtedy stosowano już UEFI? Czy samo UEFI byłoby problemem? 

Raczej nie masz UEFI ale nie jestem pewien.

Jeżeli jednak masz UEFI to zainstalowanie obok siebie systemów nie jest również problemem.

Windows 7 wspiera UEFI ?

Problem dotyczył tylko laptopów Samsunga wyprodukowanych po 2012 roku.

Ta przypadłość powodująca blokowanie Samsungów przy próbie instalacji Linuksa to błąd w ich firmware. Jak czytałem w internecie, to poprostu podczas ładowania pewnego sterownika przez kernel Linuksa firmware się uszkadzało. Z tego co się orientuje, to błąd został już rozwiązany przez deweloperów Linuksa. Tutaj masz newsa traktującego o tym:

http://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/2013/02/instalujesz-linuksa-na-nowym-laptopie-samsunga.aspx

Dziękuję wszystkim za pomoc.

 

Nie, nie będzie problemu na ASUSie. Fix na problemy z firmware Samsunga też został załatany z tego co pamiętam.

 

Nie wiem jak z UEFI, ale wcześniej był EFI, osobiście mam laptopa Lenovo, który zjechał końcem 2011 z taśmy i stoi na EFI (UEFI to jego rozwinięcie). Bez modelu laptopa cięzko powiedzieć, co w nim siedzi, jednak EFI/UEFI, problemu w tej kwestii nie będzie, także bądź spokojny.