Linux a oglądanie filmów

Witam, mam pewnie laicki problem ale też jestem laikiem jeśli chodzi o te tematy (mój pierwszy post w tym dziale), więc piszę co następuje :mrgreen: czy na linuksie można oglądać filmy, czy trzeba ściągać jakieś kodeki i te inne pierdoły :evil: oraz jaka dystrybucja jest do tego najlepsza ??

ps. komp to p2 350mhz, 128Ram, gf2mx200 32mb, HDD 8GB :lol:


Zmiana tematu na mówiący o problemie

Areh

Witamy nowicjusza.

Po pierwsze, zmień tytuł, użyte w nim określenie jest obraźliwe, ale ponieważ jesteś nowy, możesz tego nie wiedzieć.

Tak, można ogladać filmy, IMHO nie ma lepszego odtwarzacza niż linuksowy mplayer. Czasem trzeba doinstalować kodeki, ale w prawie każdej dystrybucji robi się to inaczej. Trudno polecać konkretny system, każdy podobnie się do tego nadaje, więc raczej radziłbym wybierać według ogólnej przyjazności dla użytkownika. Z tej kategorii polecam Suse, Fedore lub ewentualnie Mandrivę.

Sprzęt najlepszy nie jest, największy problem może być z bardzo małym dyskiem, ramu też jest trochę za mało.

Na takim sprzęcie nei powinno być problemów z filmami. Ja osobiście preferuję Xine , ale tak jak napisał wczesniej msliwa , MPlayer także będzie bardzo dobrym wyjściem. Co do dystrybucji, to każda, pod warunkiem że KDE/GNOME zastąpisz czymś lżejszym ( IceWM, FluxBox )

Właśnie ściągnałem mandrivę a dokładniej:

myślicie że będzie dobrze działać na takim graciku?

Prosiłbym jeszcze o sposób jej instalacji - jeszcze nie zacząłem ale wolę mieć jakieś info na ten temat, dziękuję. :slight_smile:

Szczerze, to nie mam pojęcia co to za wersja Mandrivy którą ściągnałeś. A co do instalacji, to odpalasz kompa z CD i czytasz, klikasz Dalej , czytasz… Prostsze nizw Windowsie. Jedynie czytaćze zrozymieniem trzeba umieć.

Na stronie Mandrivy jest podręcznik instalacji. Jak w Google wpiszesz mandriva+instalacja to też dużo ciekawych linków znajdziesz, więc… wysil się trochę.

hmm… tak tylko to co ściągnałem jest na 1 cd a wszędie pisze że jest on na 2cd orientuje się ktoś czy mam dobrą wersję?? :shock:

Złączono Posta : 31.03.2006 (Pią) 15:58

ściągam suse, mini installation, sam już zwariuje z tymi instalkami :slight_smile:

To jest chyba do instalacji przez neta.

Gdzie wszędzie? Bo ja nigdzie takiego info nei widziałem. Zawsze o 3 CD słyszałem.

Ściągnij sobie porządną wersję openSuse 10 :slight_smile:

http://en.opensuse.org/PL-Download

Większość dostępnych dystrybucji nie ma zainstalowanych żadnych kodeków do video. Ale w przypadku Suse 10 wystarczy system uaktualic chociazby prostym Packmanem i będą. packman.rsy,zmi.at/suse/10.0 :wink: W przypadku innych dystrybucji tez pewnie wystarczy uaktualic system ale nie znam tak jak w przypadku suse 10.

dobrze w takim razie ściągam tego openSuse 10 , w razie czego liczę na Ciebie :slight_smile:

Ile to zajmuje na dysku??

Oczywiście chodzi Ci o openSuse 10. Jeżei tak to (słyszałem tak) gdzieś 2 - 2,5 GB. :slight_smile: W dużej mierze zależy to od ilości pakietów zainstalowanych w systemie.

no to luz zmieści się na tej ósemce :smiley:

Pierwsze dwie płyty już w 25% mam :slight_smile: chyba jutro wejdę w nowy świat, uwolniony od tych zielonych ludzików (pracowników micro$itu) :slight_smile:

Złączono Posta : 31.03.2006 (Pią) 23:25

aha i mam jeszcze pytanie, jak później sformatować resztę dysku ew. podzielić na partycje?? Będzie to możliwe przy instalacji czy trezba kombinować, aktualny system plików NTFS.

przy instalacji wszystko sformatujesz

P.S. Poczytaj dobrze o konfiguracji neta pod SuSe, żebyś nie miałtakiego kwasu jak ja

Wiele porad jest na tej stronie:

http://www.susek.info/

w tym też jak skonfigurować neostradę przy najpopularniejszych jej modemach. Więc jeżeli RamzesGTS posiada neostradę lub net24 (z netii) to nie ma się czym martwić :wink:

Mam DSL-a ale spoko chyba sobie poradze. :slight_smile:

Złączono Posta : 02.04.2006 (Nie) 20:16

qrde po instalce, wyświetla mi okno gdzie mam wpisać hasło i login, tylko że nic takiego nie ustawiałem :shock: