Linux a oglądanie filmów


(Proph3t) #1

Witam, mam pewnie laicki problem ale też jestem laikiem jeśli chodzi o te tematy (mój pierwszy post w tym dziale), więc piszę co następuje :mrgreen: czy na linuksie można oglądać filmy, czy trzeba ściągać jakieś kodeki i te inne pierdoły :evil: oraz jaka dystrybucja jest do tego najlepsza ??

ps. komp to p2 350mhz, 128Ram, gf2mx200 32mb, HDD 8GB :lol:


Zmiana tematu na mówiący o problemie

Areh


(Michal) #2

Witamy nowicjusza.

Po pierwsze, zmień tytuł, użyte w nim określenie jest obraźliwe, ale ponieważ jesteś nowy, możesz tego nie wiedzieć.

Tak, można ogladać filmy, IMHO nie ma lepszego odtwarzacza niż linuksowy mplayer. Czasem trzeba doinstalować kodeki, ale w prawie każdej dystrybucji robi się to inaczej. Trudno polecać konkretny system, każdy podobnie się do tego nadaje, więc raczej radziłbym wybierać według ogólnej przyjazności dla użytkownika. Z tej kategorii polecam Suse, Fedore lub ewentualnie Mandrivę.

Sprzęt najlepszy nie jest, największy problem może być z bardzo małym dyskiem, ramu też jest trochę za mało.


#3

Na takim sprzęcie nei powinno być problemów z filmami. Ja osobiście preferuję Xine , ale tak jak napisał wczesniej msliwa , MPlayer także będzie bardzo dobrym wyjściem. Co do dystrybucji, to każda, pod warunkiem że KDE/GNOME zastąpisz czymś lżejszym ( IceWM, FluxBox )


(Proph3t) #4

Właśnie ściągnałem mandrivę a dokładniej:

myślicie że będzie dobrze działać na takim graciku?

Prosiłbym jeszcze o sposób jej instalacji - jeszcze nie zacząłem ale wolę mieć jakieś info na ten temat, dziękuję. :slight_smile:


#5

Szczerze, to nie mam pojęcia co to za wersja Mandrivy którą ściągnałeś. A co do instalacji, to odpalasz kompa z CD i czytasz, klikasz Dalej , czytasz... Prostsze nizw Windowsie. Jedynie czytaćze zrozymieniem trzeba umieć.

Na stronie Mandrivy jest podręcznik instalacji. Jak w Google wpiszesz mandriva+instalacja to też dużo ciekawych linków znajdziesz, więc... wysil się trochę.


(Proph3t) #6

hmm... tak tylko to co ściągnałem jest na 1 cd a wszędie pisze że jest on na 2cd orientuje się ktoś czy mam dobrą wersję?? :shock:

Złączono Posta : 31.03.2006 (Pią) 15:58

ściągam suse, mini installation, sam już zwariuje z tymi instalkami :slight_smile:


#7

To jest chyba do instalacji przez neta.

Gdzie wszędzie? Bo ja nigdzie takiego info nei widziałem. Zawsze o 3 CD słyszałem.


(adam9870) #8

Ściągnij sobie porządną wersję openSuse 10 :slight_smile:

http://en.opensuse.org/PL-Download

Większość dostępnych dystrybucji nie ma zainstalowanych żadnych kodeków do video. Ale w przypadku Suse 10 wystarczy system uaktualic chociazby prostym Packmanem i będą. packman.rsy,zmi.at/suse/10.0 :wink: W przypadku innych dystrybucji tez pewnie wystarczy uaktualic system ale nie znam tak jak w przypadku suse 10.


(Proph3t) #9

dobrze w takim razie ściągam tego openSuse 10 , w razie czego liczę na Ciebie :slight_smile:

Ile to zajmuje na dysku??


(adam9870) #10

Oczywiście chodzi Ci o openSuse 10. Jeżei tak to (słyszałem tak) gdzieś 2 - 2,5 GB. :slight_smile: W dużej mierze zależy to od ilości pakietów zainstalowanych w systemie.


(Proph3t) #11

no to luz zmieści się na tej ósemce :smiley:

Pierwsze dwie płyty już w 25% mam :slight_smile: chyba jutro wejdę w nowy świat, uwolniony od tych zielonych ludzików (pracowników micro$itu) :slight_smile:

Złączono Posta : 31.03.2006 (Pią) 23:25

aha i mam jeszcze pytanie, jak później sformatować resztę dysku ew. podzielić na partycje?? Będzie to możliwe przy instalacji czy trezba kombinować, aktualny system plików NTFS.


(Piotrek Płatek) #12

przy instalacji wszystko sformatujesz

P.S. Poczytaj dobrze o konfiguracji neta pod SuSe, żebyś nie miałtakiego kwasu jak ja


(adam9870) #13

Wiele porad jest na tej stronie:

http://www.susek.info/

w tym też jak skonfigurować neostradę przy najpopularniejszych jej modemach. Więc jeżeli RamzesGTS posiada neostradę lub net24 (z netii) to nie ma się czym martwić :wink:


(Proph3t) #14

Mam DSL-a ale spoko chyba sobie poradze. :slight_smile:

Złączono Posta : 02.04.2006 (Nie) 20:16

qrde po instalce, wyświetla mi okno gdzie mam wpisać hasło i login, tylko że nic takiego nie ustawiałem :shock: