Linux a partycja Windows NTFS! 2 w 1

Mam dysk o poj. 160 Gb, ktory jest podzielony na 2 partcje NTFS (c - 10, d - reszta). Mam z planach instalacje linuxa (Mendiva 2005) i teraz moje pytanie: Czy jest mozliwosc jaka, ze wywale tylko partycje systemowa C przy pomocy Partion Magic’a i z tego obszaru zrobie sobie partycje native i swap. Po zainstalowaniu linuxa oczywiscie bedzie mozliwosc uzywania danych z partycji 150Gb NTFS? Rownie dobrze bede mogl na nia zapisywac, jak i z niej czytac dane? A co bedzie, gdy dysk podepne do innego komutera - te dane nagrane na linuxie beda widoczne np.z poziomu Windows’a XP? Moim zdaniem windows powinien Windows rozpoznac jedna partycje NTFS i normalnie uzywac dane. Mam racje? Prosze o w miare szybkie info - zalezy mi na czasie.

Da sie to zrobic?

Tak, tylko nie wiem czy przy użycie PM. Jeżeli na C jest system, to raczej ci ta sztuczka nie wyjdzie.

Tak

Nie. Tylko odczytywać. Z zapisem na NTFS są jeszcze bardzo duże problemy.

Sterownik w wersji 2.4 dawał taką możliwość, ale że dawało to czasem więcej szkody niż pożytku nowsze wersje pozwalają tylko na odczyt NTFS.

zabootuje sie z plyty dos butowalnej i wypiernicze part. C i bedzie tylko druga part - juz tak robilem… bedzie tylko EXTEND - dziwne, ale dziala :stuck_out_tongue:

a jeśli skowertuje te dane na FAT32? to bedzie mozna zapisywac i odczytywac - bez zbytniego problemu?

Tak, ja tak mam - windows jest u mnie na ntfs, linux na swojej a wszystkie dane na FAT :slight_smile: I nie musze nic mieszac zeby miec zapis / odczyt. Tylko pamietaj o zamontowaniu tej partycji w linuksie - zeby ją widział.

czyli tak jak myslalem - dzieki za info :slight_smile:

prosze o zamknięcie tematu. pozdr.