Linux ATI X550 128MB - jest 3D na live CD, na HDD tylko 2D


(ra-v) #1

Włożyłem sobie taki zabytek do PCIE jak ATI X550 128 MB na PCI-E. W komputerze również znajduje się zintegrowana nVidia 7025.

3D działa spokojnie na openSUSE 12.2 LiveCD na sterowniku radeon na jednej karcie, jak i chyba na noveaux na Nvidii. Na zainstalowanym systemie 12.2 nie chce zadziałać

2D działa tylko na sterowniku radeon.

Pobierałem sterowniki z oficjalnej strony AMD (wersja 9.3)

http://support.amd.com/us/gpudownload/linux/Legacy/Pages/radeon_linux.aspx?type=2.4.1&product=2.4.1.3.12〈=English

Instalowałem też Fglrx na tzw. oneclick ale też nici z tego.

Nici z dodawania sterowników nvidia i radeon do czarnej listy (blacklist).

glxgears

glxgears 

X Error of failed request: BadRequest (invalid request code or no such operation)

  Major opcode of failed request: 137 (GLX)

  Minor opcode of failed request: 14 (X_GLXGetVisualConfigs)

  Serial number of failed request: 12

  Current serial number in output stream: 12

rafalh@linux-4h0p:~> glxinfo

name of display: :0.0

X Error of failed request: BadRequest (invalid request code or no such operation)

  Major opcode of failed request: 137 (GLX)

  Minor opcode of failed request: 14 (X_GLXGetVisualConfigs)

  Serial number of failed request: 12

  Current serial number in output stream: 12

rafalh@linux-4h0p:~> lsmod | grep radeon

radeon 936225 2 

ttm 91975 2 radeon,nouveau

drm_kms_helper 51053 2 radeon,nouveau

drm 272559 5 radeon,nouveau,ttm,drm_kms_helper

i2c_algo_bit 13414 2 radeon,nouveau

Instalacja sterowników ze strony ATI

./ati-driver-installer-9-3-x86.x86_64.run --keep

Created directory fglrx-install.jyEyPE

Verifying archive integrity... All good.

Uncompressing ATI Proprietary Linux Driver-8.593...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

==================================================

 ATI Technologies Linux Driver Installer/Packager 

==================================================

which: no XFree86 in (/home/rafalh/bin:/usr/local/bin:/usr/bin:/bin:/usr/bin/X11:/usr/X11R6/bin:/usr/games:/usr/sbin:/usr/sbin)


Error: ./default_policy.sh does not support version

default:v2:x86_64:lib::none:3.4.47-2.38-desktop; make sure that the version is being

correctly set by --iscurrentdistro

Faktycznie te ATI są takie oporne? Instalowałem przecież sterowniki Nvidii do starszego GF 4 na nowym systemie i jakoś problemów nie ma, wszystko poszło na raz.


(Jusko) #2

Ło matko, te sterowniki od 2009 nie są uaktualniane :smiley: Końcem 2009, ATi ubiło wiele kart wrzucając je do serii Legacy - w praktyce oznaczało to zaprzestanie wydawania sterowników (pod Windows też, a jakże, jak Legacy to Legacy :slight_smile: ). Lista ubitych modeli:

Jak sam widzisz, jest tam Twoja karta. Nie zainstalujesz tych driverów, zapomnij - od 2009 wyszło XYZ wersji X.orga, kerneli itd. Jedyne co zostaje to sterowniki otwarte, zazwyczaj od razu zainstalowane wraz z systemem. Rewelacji się jednak nie spodziewaj - ja od 2009 jak ubili własnościówki do 2012 czekałem, aż sterowniki otwarte tchną choć 50% mocy mojej ATi X1250, co dawały sterowniki zamknięte - nie doczekałem się. Dlatego kupiłem laptopa z Intelem i sprawa zamknięte, więcej w ATi (dziś już w AMD nie wdepnę) :roll: Nie wiem, czemu na LiveCD 3D działa na driverze ATi a po instalacji nie, to problemu nie rozwiąże, ale rewelacji się nie spodziewaj - nie wyciśniesz wiele na otwartych driverach. Od 2007 mam tę stacjonarkę z ATi i swoje siwe włosy przez nią też dostałem - wyjmij ją lepiej dla spokoju i zostań na NVidii, lub zostaw, ale jak prosty TuxRacer odpali to już będzie sukces. Poważnie - na X1250 za własnościówek DOOM3 ogrywałem a dziś otwarte ledwo, z bólem i artefaktami Super Tux Cart potrafią pociągnąć. To zbyt stare układy, otwarte stery idą już od dawna w lepsze wspieranie kart ATi HD które doszły w kolejnej fali Legacy, a bardzo mała uwaga jest przykładana do wcześniejszych modeli. Także jak masz siłę czekać (ja nie miałem), to śledź zmiany po aktualizacjach sterownika albo dodaj jakieś repo bleeding-edge z nimi, ale cudów się nie spodziewaj, niestety :expressionless:


(ra-v) #3

Akurat ta zintegrowana Nvidia też już ma sterowniki legacy i jakos 3D chodzi, więc przy ATI sie nie spodziewam aktualnych sterownikow.

W każdym razie jakimś cudem na LiveCD otwarty sterownik Radeon działał i to całkiem dobrze. Popatrzę jeszcze w parametry jądra LiveCD, ale wątpię żeby to coś zmieniło.

Dodane mniej niż minutę temu

Gdyby ktoś chcial wiedzieć - przetestowałem te karty w grze Urban Terror 4.2 odpalając własny serwer i mapę Prague w 1280x1024 na pełnych detalach: Wyniki na otwartych sterownikach - Nvidia: 10-15 fps, ATI: 20-30 fps. Na zainstalowanym systemie na Nvidia mam ok 45-55 fps, sam byłbym w szoku gdyby na ATI udało się wyciągnąć z 70-80.

Wróciłem chwilowo lub na stałe do zintegrowanej Nvidii. Oczywiście coś sterowniki ATI musiały namieszać, ob nagle Nvidia zaczynała być widoczna jako Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 0x301) i wszystko ciągnęło na programowym renderowaniu. Trzeba było z powrotem zainstalować sterowniki z nvidia.com. Tak więc jakby ktoś mial problem to ma rozwiązanie.

Jakby ktoś jeszcze miał jakiś pomysł na odpalenie tej ATI w zainstalowanym systemie to czekam do czwartku do wieczora. W końcu po prawie 10 latach w Linux wypada pierwszy raz wypróbować kartę ATI na tym systemie :wink:

Natomiast zaciekawiła mnie inna rzecz - czy da się odpalić obraz z dwóch kart dwóch różnych lub nawet tych samych producentów? Bo tutaj w BIOS mogę wybierać tak jakby priorytet sprawdzania kart (PCI-E lub Integrated). Na drugiej, niewybranej karcie obrazu niestety nie ma.


(Jusko) #4

Wypowiem się tylko na temat sterowników bo tu z autopsji coś wiem, bo ani OpenSUSE nie mam, ani 2 kart nigdy w tym wariancie nie testowałem, nigdy nawet NVidii nie miałem - mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko.

Różnica jest następująca: NVidia nadal wspiera ten sterownik mimo statusu Legacy, z tego NVidia jest znana i się to chwali. ATi po wrzuceniu do Legacy zaprzestało jakiegokolwiek rozwoju, czy to Linux, Windows lub OS X (w slangu dziś już AMD, Legacy oznacza “uśmiercamy układy, szkoda nam czasu na starocie, mamy najnowsze układy do wspierania”). Wszystkie wymagania sterownika w tym wersji X.orga i jajka zatrzymały się w 2009 roku. Sterowniki są zamknięte więc raczej się ich nie przebuduje a nawet jeśli, to zwykłe Hello World to za mało, można jeszcze zrobić pomieszanie z poplątaniem i skombinować maksymalnie kompilowane z palca distro (Gentoo?), gdzie połączy się tamte komponenty z obecnymi. Jedyne, idealne i bezsensowne zarazem wyjście, to po prostu zainstalować coś z tamtego czasu.