Linux bezpiecznijszy? lepszy? główne pytania

Witam!

Posiadam następujące pytania dotyczące Linux-a:

  1. Czy jest tak samo bezawaryjny jak systemy Apple (ludzie na Apple nie narzekają…)?

  2. Czy są Linux-y obsługujące 4GB pamięci Ram?

  3. Obiło mi się o uszy, albo to tylko plotka: Czy nie ma wirusów na Linux-a przez co system jest bezpieczniejszy?

  4. Jeśli potrzeba jednak antywirusa to czy mój oryginalny niedawno kupiony Nod32 AntyVirus będzie działał?

  5. Czy pod konfigurację: AMD 2,6x2 Athlonx64, 5GB Ram DDR 2 800MHz, GeForce 9800GT, 330GB HDD - opłaca się Linux? Może bardziej się opłaca system Apple na mój PC? Tylko, że Apple nie działa na zwykłe kompy i czy jest jaś wersja Apple które by działało na zwykłym PC.

  6. Na pewno jest jakiś odpowiednik pakietu Office, ale czy jest tej samej klasy profesjonalny?

7)Komputer mam niby stworzony do gier, ale wyszło tak, że rzadko gram… więc proszę na gry raczej nie patrzeć choć uwagi miło widziane.

8)Mój komputer rozdziela sygnał na inne komputery czy w Linuxie bedę miał problemy z tą opcją?

Moje wcześniejsze systemy to: Windows XP Professional (niezadowolony jestem bo nie czyta max ramu),

Windows XP Professional x64 (niezadowolony bo nie działają niektóre aplikacja, problem ze sterownikami)

Windows Vista Ultimate x64 (niezadowolony bo zbyt szybko się psuła)

Windows 7 Home Premium x64 (przeglądarka przy 20+kartach się ścina znów nie zadowolenie)

Kuzyn posiada laptopa Apple niby słaby Core Duo 1,6x2, 2GB ram DDR2 ma go od 2 lat niecałych i jest bardzo zadowolony, jak zasiadłem za niego to śmiga jak Windows po reinstalacji.

Moje najczęściej używane programy to:

-Word

-Exel

-PowerPoint

-Nero

-FireFox (z dodatkeim Adblock i Gmail meneger)

-GG

-Skype

-Winamp

-Bestplayer

-Nod32

Czy te programy mają jakiś odpowiednik w Linuxe?

Pozdrawiam i proszę o pomoc!

PS

Myślę nad Linux-em Ubuntu, a Mandrivą

Ad. 1. Nie używałem Maca, więc nie wypowiem się.

Ad. 2. Tak, tak samo jak Windows. A uściślając, nie ma Linuksów, są tylko dystrybucje Linuksa.

Ad. 3. Podobno kilka jest, ale nie znam nikogo kto się z takim spotkał.

Ad. 4. Nie potrzeba, a Twój NOD nie będzie działał.

Ad. 5. Linux zawsze się opłaca, bo nie płacisz za niego. A MacOSa na tym sprzęcie legalnie nie zainstalujesz.

Ad. 6. Jest i to nie jeden. Czy są tak samo profesjonalne, zdania są podzielone, ale częściej pada odpowiedź - NIE.

Wszystko zależy od tego czy umiesz posługiwać się Google.

Tak. Znajdziesz odpowiedniki do każdego (patrz wyżej na uwagę dotyczącą używania Google).

Odnośnie programów, zawsze można skorzystać z Wine http://pl.wikipedia.org/wiki/Wine

Są. I nie powinno być problemów z pełną obsługą 4GB ramu nawet przez 32 bitową edycję systemu, ale nie jestem pewien.

Wirusy są, ale jest ich dosłownie kilka i prawdopodobieństwo jego złapania jest na prawdę bardzo niewielkie ;).

Nie widzę najmniejszego sensu używania antywirusa na Linuxie ;).

Linux działa płynnie u mnie na maszynie wirtualnej, więc o to, że Ci nie będzie działać lub będzie się wieszać nie musisz się martwić. O pamięciożerności decyduje środowisko graficzne. Ale przy takim komputerze tego wcale nie odczujesz.

Systemu MacOS nie ma na PC, co prawda instalacja jest możliwa, ale jest wiele problemów i co więcej - jest nielegalna.

Domyślnie jest zainstalowany OpenOffice. Ale nie jest tak zaawansowany, jak pakiet MS.

Jakby co, to zawsze możesz próbować uruchomić grę przez Wine lub przez PlayOnLinux. Ale gra działa wtedy mniej stabilnie i po prostu gorzej. No i nie wszystkie gry działają w ten sposób. Ale zawsze można spróbować.

Na te pytania, na które nie odpowiedziałem, odpowiedzi nie znam ;].

Wszystkie te programy, które wymieniłeś mają swoje odpowiedniki na Linuxa. Nie powinieneś mieć problemów z ich znalezieniem, bo większość z nich jest domyślnie zainstalowana.

zależy od sprzętu- MacosX pisany jest ‘pod’ konkretny sprzęt, linux i ms windows- pod wszystkie (no, tutaj to linux ma przewagę)- siłą rzeczy w niektórych konfiguracjach linuch może nie być systemem super stabilnym (ale jeśli jest coś z hardware, toto system już na to nie poradzi)

wszystkie 64bitowe linuksy rozpoznają bezproblemowo 4g ramu (o ile oczywiście płyta główna go rozpoznaje- niektóre starsze czipsety ‘gubiły’ się przy ilości większej niz 2-3gb). Natomiast co do systemów 32bitowych - standardowe jądra rozpoznają do 3.5 gb ramu, ale można zawsze zainstalować jajko ‘highmem’ czyli z PAE (badz z PEA? zawsze mi się myli ;p)

wirusów na linuksa nie ma- co nie zmienia faktu, że istnieją inne ‘syfy’- w postaci rootkitow, exploitów etc etc- ogólnie nie ma systemu super bezpiecznego- chociaż, oczywiście, jako-tako linuks jest bezpieczniejszy niż windows (niezabezpieczony)

a. jako-tako nie potrzeba antywirusa

b. jeśli komputer ma spełniać funkcję serwera np poczty etc- to wtedy zaleca się używanie antywirusowego oprogramowania

c. nie, ten program nie zadziała- bo jest przeznaczony na systemy Windows

d. jest całkiem sporo darmowych AV- ale nie będę się o nich wypowiadać, bo nie używam :slight_smile:

w hackintoshe nie ma sensu się bawić- zbyt dużo zabawy, system jest niestabilny. natomiast Linux będzie na tym działał bezproblemowo.

jest OpenOffice- wystarczająco dobry do większości zastosowań- no, chyba że dużo pracujesz w Excelu… ale zawsze można od biedy odpalić windowsowego offica pod linuksem

są gry natywne, przez wine (taki ‘emulator’ /nie wnikając w szczegóły) działa sporo gier- chociaż nie wszystkie, a te co działają nie działają tak dobrze jak pod Windowsem

no to będziesz musiał sobie to skonfigurować

pierwsze 3 programy możesz, w pewnym stopniu, zastąpić OpenOfficem (wyprobój go sobie najpierw na windzie, jest to zestaw wieloplatformowy i darmowy)

Nero- w zależności jak bardzo zaawansowanych funkcji potrzebujesz- może być brasero. Osobiście pod KDE (takie środowisko graficzne) używam zawsze k3b- stabilne, proste w użyciu. Jest też oczywiście Nero na linuksa- ale płatne (jakieś 80 zeta)- pod GTK (a więc gnoma bądź xfce)- niczego lepszego nie znajdziesz.

Firefoks działa pod linuksem, tylko bardziej ssie (chociaż na twoim sprzęcie różnicy nie zauważysz)

Do GG możesz użyć albo Pidgina (multikomunikator) albo Kadu (póki co- jeszcze tylko komunikator do GaduGadu, ale nowsze wersje będą wspierały więcej protokołów)

Winamp może być zastąpiony którymś z następujących programów: Amarok (wypasiony, ale nieco rozlazly), Exaile, QuodLibet- najlepiej wszystkie je sobie obadać i wybrać tego najlepszego. a w najgorszym razie użyć Winampa :slight_smile:

Zamiast BestPlayera- polecam Totema bądź Kaffeine- używam i do większości zastosowań są ok

Osobiście- poleciłbym OpenSUSE z interfejsem KDE. ale co kto lubi :slight_smile:

:smiley: Skoro to pierwsza przygoda z Linuksem to polecam małe wstrzymanie.

FF działa na Linksa (wymienione dodatki też)

MS Office już nie. Jest OpenOffice.org i polecam zainstalowanie go na Windowsie (jest też wersja na Maka).

Nie wiem w jakim stopniu wykorzystujesz Office (a więkdzość wykorzystuje go do zastosowań nieprofesjonalnych do których word pad też by się nadał :))

Skype działa (natywna wersja) GG już nie (choć robią klienta natywnego) za to polecam Kadu (też możesz wypróbować pod Windozą).

Nero - nie ma problemów (oryginał płatny) darmoweg odpowiedniki wszystko mają :slight_smile:

Bestplayer - Mplayer, KMplayer, (kodeki sam instalujesz)

WinAmp - Tutaj mogą Ci przeszkodzić przyzwyczajenia ale odpowiedniki mają wszystko.

Na pierwszy raz polecam Karmelkowego Koliberka (polski remix Ubuntu) w pełni po polsku, z kodekami, sterami, bajerami, etc.

Nagraj na płytkę i uruchom bez instalacji.

http://www.engadget.com/photos/apple-ip … 0/#2656239

PS w google poszukaj o tym dzieleniu łącza jak nic nie znajdziesz to będziesz potrzebował pomocy a najlepiej kogoś kto wpadnie do Ciebie i pomoże Ci wszystko skonfigurować (Linuks jest stworzony do Sieci więc problemem może być inny niż w Wingrozie sposób konfiguracji)

Są, tak na prawdę to wszystkie systemy 32-bitowe obsługują do 4GB nawet Windowsy z tym, że Windows ma po prostu z góry nałożone ograniczenia i nie wykorzystuje całej dostępnej pamięci. Tak poza tym to każda dystrybucja Linuksa zarówno 32- jak i 64-bitowa obsługuje i wykorzystuje 4 i więcej gigabajtów RAM bez ograniczeń.

To plotka, wirusy na Linuksa istnieją, jest ich jednak znikoma ilość, w porównaniu z systemami Windows, dla którego istnieje kilkaset albo więcej tysięcy wirusów i codziennie powstają nowe. Linux i inne systemy uniksowe posiadają po prostu więcej zabezpieczeń a luki są natychmiast łatane i dlatego trudniej zarazić te systemy przez co mniej opłacalne jest pisanie wirusów na tą platformę co nie znaczy, że ich w ogóle nie ma. Bezpieczeństwo systemów zależy w głównej mierze od jego administratora (użytkownika), nawet najlepsze zabezpieczenia nie uchronią przed bezmyślnym klikaniem w cokolwiek i podawania hasła bez wiedzy po co system o nie prosi. Systemy Windows mogą być równie bezpieczne, jeśli zachowa się zasadę, że nie pracuje się na koncie z prawami administracyjnymi, jednak Microsoft 90% użytkowników tego nie nauczył.

Tak ale pod Windowsem. Antywirus jest zbędny ale jeśli zamierzasz klikać w co popadnie i instalować co się da to jednak zainstaluj sobie dowolnego antywirusa. Obecnie ESET NOD32 w wersji beta dla Linux dostępny jest bezpłatnie do przetestowania. Antywirus pod Linuksem przyda Ci się jedynie po to aby skanować nośniki w celu nie roznoszenia wirusów na inne komputery z system Windows.

Linux bardziej się opłaca. Oficjalny system MacOS na działa na komputerach innych niż komputery firmy Apple a instalacja takiego systemu na komputerze innym niż tej firmy jest niezgodne z licencją, czyli nielegalne. Tak samo nielegalne są wszelkie przeróbki systemów MacOS i instalacja ich na zwykłym PC.

W takim razie Linux to idealne rozwiązanie, za darmo i legalnie, bo po co instalować pirackie wersje MacOS X?

Żartujesz? Linux zarządza niejednym serwerem czy routerem nawet w takim zwykłym domowym routerze może być zainstalowany Linux.

Jak chcesz korzystać z tego systemu legalnie to niestety musisz kupić komputer od Apple. Tak poza tym nikt Ci nie da 100% pewności, że wszelkie modyfikacje MacOS X, które są dostosowane do działania na komputerach PC będę tak samo sprawnie i wydajnie działały na zwykłych komputerach.

Tak, a na tej stronie masz pełną listę, więc nie będę się powtarzał :arrow: http://www.linuxrsp.ru/win-lin-soft/table-eng.html

Najbardziej znany i pisany specjalnie pod Linuksa (raczej w celach testowych, bo posiadał opcję samoleczenia się no i opublikowano nawet kod źródłowy wirusa) - Bliss.

Pozdrawiam!

Jeszcze jedno pytanie. Czy lepszy Linux Mandriva, czy Ubuntu, a może całkiem inny? Chodzi mi głównie o stabilną pracę systemu i dość rozwinięty graficznie.

Moim zdaniem lepszy jest ubuntu dla początkujacego, większ wsparcie społecznści, większą ilość dostępnego opragamowania itp. Możesz też spróbować minta, to jest przerobione ubuntu, ma już na starcie zamknięte kodeki i flasha, i do tego lepiej wygląda niż standartowe ubuntu.

Myślałem nad ubuntu, ponieważ jest o nim głośno, ale jego nazwa “karmelkowy” mnie przeraża, poza tym waży prawie 700 MB, zaś Mandriva prawie 4 GB.

Znam się na informatyce, lecz z Linuxem nie miałem do czynienia.

Dodane 28.01.2010 (Cz) 17:30

Myślałem nad ubuntu, ponieważ jest o nim głośno, ale jego nazwa “karmelkowy” mnie przeraża, poza tym waży prawie 700 MB, zaś Mandriva prawie 4 GB.

Znam się na informatyce, lecz z Linuxem nie miałem do czynienia.

@edit

Kurcze tyle tych linuxów :stuck_out_tongue: moje propozycje to:

  • Mint

  • Mandriva

  • Ubuntu

I jeszcze różnią się: jedne są KDE lub gnome.

Który z nich jest bardziej profesjonalny, aby nie był z dziecinnymi ikonkami, żeby efekty były z wyższej półki.

Interesuję się informatyką i chcą mieć profesjonalny system, a nie jakiś dla początkujących.

Dobre :smiley: , ja bym i tak pobrał nie polski remix, ale oryginał (Karmic Koala), co prawda trzeba dociągać spolszczenie po instalacji, ale to jest banalnie proste.

Co prawda kde jest bardziej nowoczesne i lepiej wygląda, ale moim zdaniem gnome jest dużo wygodniesze, a teraz używam xfce, ale tym sobie na początek głowy nie zawracaj :smiley: . Jak już pisałem ja polecam Ubuntu, albo jeszcze prostszego Minta, Mandriva ma w sobie jakieś taki dziwne udziwnienia :smiley: .

Ale ubuntu w wersji 64bit posiada tylko wersja Serwerowa?

Tutaj jest link do zwykłej wersji Ubuntu. Wybierasz kraj, klikasz na “Alternative download options, including Ubuntu installer for Windows”, zaznaczasz 64 bity i klikasz Download ;).

Po co pobierasz wersję serwerową, która domyślnie nie posiada trybu graficznego, jedynie tryb tekstowy?

Nie, wersja desktopowa jest standardowo dostępna pod 64-bitow architektury, wystarczyło tylko kliknąć w opcję Alternative download options, including Ubuntu installer for Windows.

Obraz iso dla 64-bitowgo procesora możesz pobrać bezpośrednio stąd http://nl.releases.ubuntu.com/releases/ … -amd64.iso

Pozdrawiam!

Oki widziałem tą stronę ale nie zauważyłem “Alternative download options, including Ubuntu installer for Windows” :stuck_out_tongue:

Jak by ktoś miał path spolszczenia jego pod wersję 64bit to bym poprosił o link, a jak nie to i tak sam poszukam. :slight_smile:

Dodane 28.01.2010 (Cz) 20:20

Dzięki za linki teraz spolszczający patch w sieci szukam :slight_smile:

Podczas instalacji wybierasz język, w którym ma być system ;). Widzisz, z Linuxem nie jest tak, jak z Windowsem, gdzie język możesz legalnie zmienić tylko w tych najdroższych edycjach systemu (Ultimate i chyba Enterprise). W Linuxie język systemu możesz zmienić kiedy tylko tego zapragniesz.

Spolszczenie instalujesz po zainstalowaniu systemu z poziomu systemu ale jeśli podczas instalacji systemu będziesz miał dostęp do neta to system samo pobierze sobie i zainstaluje od razu aktualizacje i spolszczenie o czym nawet nie będziesz wiedział i system zaraz po instalacji będzie zaktualizowany i spolszczony. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości to najpierw zainstaluj system a potem Ci pomożemy go spolszczyć (domyślnie system bez dostępu do neta podczas instalacji i tak będzie w połowie spolszczony).

Pozdrawiam!

Nie trzeba żadnego link, po instalacji system sam cię poprosi o dociągnięcie spolszczenia, a jeżeli nie, to dajesz System > Administration > Languages dalej już sobie poradzisz.

Bardzo fajnie. Już się ściąga :slight_smile:

Dodane 28.01.2010 (Cz) 21:29

Internet będę miał, posiadam router i stałe łącze LAN, więc net będzie.

Jutro jeszcze wydzielę 15GB na linux z partycji systemowej i zainstaluje go :slight_smile:

Na sam system 15GB spokojnie starczy, ale musisz zrobić jeszcze partycję swap (nawet jeżeli masz te 4gb ramu, nigdy nic nie wiadomo, a te 1gb to nie dużo z porównaniem pojemność dysku), i jeszcze polecam zrobić partycję /home, tam będą przechowywane twoje ustawienia, i pliki, osobna partycja /home ma tą zaletę że nawet gdy formatujesz Linuksa, to po ponownej instalacji nie tracisz swoich plików, a nawet ustawień programów (nawet gdy zainstalujesz inną dystrybucję, to wszystkie twoje ustawienia pozostaną nienaruszone, po uruchomieniu systemu znów zobaczysz swoją tapetę (pod warunkiem że będziesz dalej używał tego samego środowiska)). Możesz się jeszcze z tym zapoznać linuksowe-oznaczenia-dyskow-partycji-t344649.html