Linux debian 9.5 po włożenie mikrofunu nie przełącza się na zewnętrzny mikrofon

Mam takiwe pytanie mam lpatopa gdzie jest tylko jedne wyjście/wyjście na słuxchawki mikrofon i teraz jak wkładam do laptopa to słuchwaki się automatycznie przełączają natomiast jak podepnę pod laptopa mikrofon to podczas nagrywania cały czas jest aktywny mikrofon wewnętrzny.

To zmień urządzenie mikrofonu ręcznie. Pod wieloma środowiskami graficznymi to parę kliknięć.
Wewnętrzny mikrofon jest traktowany priorytetowo. Więc, aby to zmienić trzeba ustawić zewnętrzny jako domyślny w PulseAudio. Najczęściej używam “pavucontrol” do tego lub CLI “pactl

Ale zawsze w urządzeniach wejściowych jak podłączam mikrofon to do wyboru jest tylko jeden mikrofon.

Jakie środowisko graficzne?

Pod Plasmą5, trzeba kliknąć w hamburger menu dot. urządzenia nagrywającego i zmienić mikrofon.

Rozumiem że ten mikrofon nie jest w ogóle wykrywany?
Możliwe że mikrofon nie jest kompatybilny z tym gniazdem jack, z tymi jackami 4 pinowymi w laptopach/telefonach lubią być cyrki bo jest kilka standardów i system operacyjny nie wiele tu ma do gadania.

Tutaj cytat z innego forum, bo nie doszukałem się dokumentacji technicznej:

większość firm jako tako prawidłowo stosuje piny 1 i 2:
1 - kanał lewy
2 - kanał prawy

czyli tak samo, jak przy zwykłym mini jacku stereo.
schody zaczynają się dla pinów 3 i 4:
iPhone ma tzw. standard A :

3 - wspólna masa
4 - mikrofon i przycisk (lub przyciski)

możliwy jest też standard B :
3 - mikrofon i przycisk (lub przyciski)
4 - wspólna masa

https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=276275

Polecam, akurat może się przydać również i innym (Mint też opiera się na debianie) potrzebne nam będzie narzędzie HDAJackRetask.