Linux - Debian Konfiguracja Sieci

Witam chciałbym w Virtualboxi’e zainstalować dwa debiany.

W jednym miałbym dwie karty sieciowe w trybie nat i internal network a na drugim tylko internal network.

W sumie to tak mam tylko na drugim debianie nie działa mi internet nie wiem jak to zrobić ktoś mi pomoże 

Karta Nat robi za dostęp do internetu a internal network daje internet drugiemu debianowi, gdy na drukim wpisuje ping pierwszego debiana działa a gdy pinguje np. wp.pl to nic sie nie dzieje.

Mam nadzieję że jasno to napisałem, myślę że mi ktoś mi pomoże.

Z góry dzięki :slight_smile:

Na początku może powiem że chyba nie pomogę ba słabo ogarniam temat, ale zaciekawił mnie problem, a ja jestem bardzo ciekawski :smiley: no i lubię dowiadywać się nowych ciekawych rzeczy :D.

Jeśli dobrze zrozumiałem chcesz mieć obok siebie dwa VPS-y z debianem, i chcesz by drugi łączył się z internetem poprzez drugiego.

Jeśli dobrze zrozumiałem to pytanie jest teraz takie, po co? Jaki to ma cel?

Jeśli chodzi o jakąś “pomoc” z mojej strony i jeśli dobrze zrozumiałem co chcesz zrobić to musisz skonfigurować routing na pierwszym bo w tej chwili wygląda to tak że pierwszy na karcie A korzysta z sieci z dostępem do internetu, a na karcie B jest prywatna sieć w której “spięte” są dwa VPS-y.

Witam dzięki że się zainteresowałeś. Jest mi to potrzebne żeby nauczyć sie obsługi serwera nfs do szkoły na ćwiczenia.To ma być coś takiego na jednym jest serwer na drugim są pliki i za pomoca serwera czy odwrotnie mam zobaczyć pliki.

http://askubuntu.com/questions/311053/how-to-make-ip-forwarding-permanent + odpowiednia konfiguracja interfejsu internal po stronie maszyny z dostępem do internetu.

A mógłbyś mi napisać jak powinna dobrze wyglądac konfiguracja po stronie maszyny z dostępem do internetu ?

 

Nie działa :frowning:

To co dostałeś w linku to uruchomienie routingu, bez tego nie ma szans aby pakiety z maszyny klienta były przekazywane przez serwer dalej.

Konfiguracja powinna wyglądać tak by po stronie serwera (maszyna z dwoma kartami sieciowymi) były skonfigurowane usługi dhcpd i dns, włączone iptables, a sam interfejs dla sieci wewnętrznej powinien być na dowolnej adresacji prywatnej (czyli np 192.168.100.x + maska /24).

Jeżeli masz już włączony routing i zrestartowałeś usługi sieciowe po stronie serwera to spróbuj z maszyny klienta spingować 8.8.8.8, jeżeli działa to masz tylko problem z dns, jeżeli nie działa to nie masz routingu.

Takie coś mam na serwerzeDebian_1_-_iptabeles.thumb.png.1e63f09bfDebian_1_dns.thumb.png.de1c4be67032d8feeDebian_1_Karty_sieciowe.thumb.png.82fbf9Debian_1-Serwer.thumb.png.7cae05390fad83

NA kliencie:

Debian_2_-iptables.thumb.png.d6fcf976d7e

Debian_2_-_klient_1_karta.thumb.png.2b16

 

Czy ktoś potrafi mi pomóc, a jak nie czy ktoś mógłby mi zrobić takie maszyny byłbym bardzo wdzięczny.

Nie wiem czy nie trzeba zrobić coś w firewall’u.

https://wiki.archlinux.org/index.php/NFS

Może pomoże, tam znajdziesz wiele informacji.

Dalej nic :frowning:

Temat do zamknięcia.