Linux dla początkującego - pytania

tak ściagasz to z rezpozytoriów.

sudo aptitude install kde

i przy logowaniu zaznaczasz sesje KDE, co do beryla, pogadamy jak zainstalujesz Ubuntu, w ogóle coś sie na to kde uparł?

Widziałem u kumpla i ładny jest :smiley:

Złączono Posta : 30.05.2007 (Sro) 19:46

Jak ustawić botowanie z USB na płycie gigabyte??

Złączono Posta : 30.05.2007 (Sro) 20:04

Nawet z DVD nie nie chce mi się włączyć instalator :frowning: Coś trzeba jeszcze zrobić, żeby dysk był botowalny zwyjątkiem ustawienia botowania w biosie?? Da się instalator z pod windy uruchomić??

Na forum jest prezętacja! Zobacz , naprawdę super sprawa.

No i dobrze postanowiłeś, bo liveCD to nie jest system do codziennego uzytku, trudno sobie zbudować zdanie o linuksie jak się uzywa tylko livecd.

To tak jakby poznać możliwości mercedesa bez kół.

Niech sobie instaluje co chce i tak sam sobie wyrobi zdanie co jest dla niego najlepsze, po przetestowaniu kilku distr, każdy ma inny gust i potrzeby.

Myślę ze dla początkującego najwazniejsza jest prostota, samo oswojenie się z czymś zupełnie nowym.

*buntu, fedora, pclinuxos, linux mint, mepis, mandriva, opensuse - któraś z tych będzie odpowiednia na start 8) Btw. ubuntu, fedora, mint i mepis (chyba) mają domyślnie gnome, wiec jesli lubisz KDE będziesz musiał doinstalować, co nie jest tak bardzo trdudne. Domyślnie KDE mają Mandriva, opensuse, pclinuxos, kubuntu

Złączono Posta : 31.05.2007 (Czw) 0:22

bzdura…Mówisz jak dziecko ubuntu :? Nie obrazając normalnych uzytkowników tego przyjemnego systemu. Tutaj masz wybór i nie ma jednego, wiodącego systemu. Kazdy może znaleść coś dla siebie.

lol nigdy nie miałem problemów z mandrivą, jak dla mnie to zaj… system i gorąco go polecam na początek, bardzo dobry wybór, aby poznać linuksa :slight_smile:

10 GB na partcyję główną root, która montujesz jako /

512MB swap

reszte mozesz dać na partycję /home

Pozdrawiam!

aż 10 GB na / jest zbędne moim zdaniem.

Co do Mandrivy. Ja też uważam, że to kiepska dystrybucja, ale to ejst wolny kraj (podobno) i każdy może uwazać / używać co chce:)

odpowiedzcie mi na to, proszę.

sprawdz czy Twoja płyta obsługuje start z USB, jak nagrałeś tą płyte?

To zależy jak dzielisz dysk. Jak używałem partycji /home, gdzie mam najwięcej różnych ■■■■■ól itd to na / dawałem 20 Giga, bo trzeba liczyć, że całe oprogramowanie i różne inne rzeczy to miejsce pochłoną, teraz nie robię w ogóle partycji /home, więc robię na / cały swój dysk, czyli 80 giga, bo w końcu wszystko co wrzucę do katalogu domowego pożre mi z roota :slight_smile:

Ja nie wiem co się wszyscy tak wuwzieli na tą mandrivę, znam wiele osób, które bardzo cenią tą dystrybucję, w tym ja, nigdy mnie nie zawiodła, nigdy się nie psuła, więc nie rozumiem tego, chyba, że ja mam jakieś szczęście, że na moim sprzęcie wszystko działa. Czasami mam wrażenie, jakby mój komp został złożony przez producenta specjalnie pod linuksa, bo z żadnym linuksem nie miałem nigdy problemu ani większej zabawy z konfiguracją systemu i nigdy mi się nic nie posypało, dlatego kocham pingwina :slight_smile:

Pozdrawiam!

A w przyszłości, kiedy będziesz chciał zainstalować inne distro, albo posypie Ci się system (zdarza się najlepszym) i będziesz musiał stawiać go od nowa to stracisz wszystkie ustawienia i dane zapisane na tej partycji.

Wiedziałem, że ktoś poruszy ten temat. Sypać póki co mi się nie sypie a co do ustawień i tak co jakiś czas testuję inne dystrybucje, więc póki co mogę stawiać system od nowa, gdyż i tak jestem jeszcze w fazie testów różnych dystrybucji, chciałbym poznać coś więcej niż tylko mandrivę i ubuntu :slight_smile:

Pozdrawiam!

no i za każdym razem musisz ustawiać Gnome/Kde itd.

Tracisz wszelką historie itd.

A tak to byś wszytko miał “nienaruszone”, jak na poprzednim systemie.

Włożyłem płyte–>okno wyboru co z nią zrobić–>format–>wyciągnąłem płyte–>włożyłem–>przeciągnąłem plik na ikonkę napędu

Złączono Posta : 31.05.2007 (Czw) 17:26

Tak właśnie wszystko nagrywam–>wszystko działa

musisz ja nagrac jako ISO np. Nero ma taka opcje [jak i wiekszosc programow do nagrywania]

Na DVD plik jest jako ISO

Złączono Posta : 31.05.2007 (Czw) 17:49

Jak nazywa się botowanie z usb? USB-HDD?

No to możesz sobie próbować to odpalić do bólu, a i tak nic z tego nie wyjdzie.

AZPR napisał Ci jak masz to nagrać.

heh Ty nie masz nagrywać pliki ISO na płyte, Ty masz z pliku ISO zrobic płyte

jak?? (nie mam programu do nagrywarki)

to ściagnij jakiś rogram, na wortalu jakiś znajdziesz do nagrywania płyt z opcja wypalenia ISO [wiekszosc takową posiada] np. nero, deepburner

A który dobry pod viste?