Linux dla początkującego - pytania

Witam!

Po moich nieudanych przygodach z linuxen LiveCD trochę się do tego systemu zraziłem, ale postanoowiłem teraz, że go normalnie zainstaluje.

Map takie pytania

  1. Jaki polecacie linux dla początkującego (z jakimś ładnym środowiskiem i żeby był prosty). Ja myślałem o jakiejś Mandravie z KDE, co o tym sądzicie?

2.Jak zainstalować linuxa (mam 40GB wolnych)

  1. Czy na moim konpku (265MG, celafon 1,7, radek 9000 pro) będzie chodziłe beryl czy jakoś tak (zawsze zapominam jak się to nazywa :stuck_out_tongue: )

Pozdrawiam kuhar1

ad3. beryl tak bez problemu:)

ad1. Ubuntu/Kubuntu

ad2. 7 na ‘/’ 32,5 na ‘/home/’ 0,5 na ‘swap’ dane w GB

jak gdzieś chcesz ucinać to na ‘/home’

‘/’ przyda się aż 7 GB bo może będziesz chciał instalować więcej “dziwnego” softu.

Ja polecam ubuntu 7.04 ,a mandriva to dla mnie syf ,często się sypała,muliła itp.

/home nie trzeba robić :wink:

ale jak wygląda sama instalacja?? Podczas jej robi się partycje, czy wcześniej??

A czy napisałem gdzieś, że trzeba je robić??

Warto zrobić ‘/home’, wiadomo, że będzie sprawdzał różne dystrybucje więc przydało by się aby nie musiał, za każdym razem ustawiać styli itd

Więc dla twojego bezpieczeństwa zrób ‘/home’

Ja nie wiem ludzie co wy taki wstręt do /home macie…

Złączono Posta : 30.05.2007 (Sro) 15:28

Na vortalu jest prezentacja instalacji Ubuntu.

W Ubuntu robisz je podczas instalacji :wink: Graficzne i bardzo proste narzędzie:)

Zresztą w każdej dystrybucji można zrobić partycje podczas procesu instalacyjnego

kuhar ściagnij ubuntu alternate! nie żadne livecd tylko alternate. Instalujesz w trybie tekstowym ale przynajmniej po drodze nic Ci sie nie sypnie :wink: partycje podziel pod windows najlepiej partition magick… zrób ext3 i swap i styknie. Odpal alternate tzn. tak jak livecd, wlaczy sie instalator, dalej > dalej > dalej i pyta Cie o partycje… bierzesz ręczne ustawienie, i tam gdzie masz ext3 bierzesz exycja [czy cos takiego] zaznaczasz “/” czyli głowny system plików i to wszytko w zasadzie , dale > dalej i masz system na dysku…

Ale nie mogę zformatować/ podzielić na partycie z pod windy, bo chce ją usunąć całkowicie z kompa, a dysk ma pojemność40 GB i tyle na linuxa mogę przeznaczyć.

co to jest?

wersja ubuntu bez livecd z tekstowym instalatorem:

http://releases.ubuntu.com/feisty/ubunt … e-i386.iso

wewntualnie poszukaj na stronach ubuntu wesji na procesor x64 jak masz…

Ile ja miałem przygód z linuxem , heh mimo tego uważam iż Linux jest najlepszym systemem , chwilowo jadę na Windowsie.

Polecam prezentację na Vortalu

Nieeee , zobacz Ubuntu Frywolny Fulmar , po tym co wyczytałem na DP , nawet jest emulator Wine czyli uwaga będą chodziły ci programy z Windows.Ale alternatywy też niczemu sobie…

Jak zainstalujesz sterowniki , to jak najbardziej tak!

Ale ja i tak chcę mandrive z KDE (dacie link do jakiejś po pl?)

To da się podzielić dysk na partycje z pod instalatora linuxa??

Jeśli Linux to tylko i wyłącznie Ubuntu a Mandriva to szajs często się zawiesza i w ogóle szkoda czasu. :slight_smile:

To ściągam Ubuntu :slight_smile: A w końcu to jak z tym partycjonowaniem, bo mi nikt nie odpowiedział?

Da się podzielić

Aha i jescze jedno, mogę linuxa z pena zainstalować, czy z DVD ??

Tak

Czyli ustawić botowanie z USB(choć to cgyba oczywiste)? Instalacja i system jest po pl (ten co podał AZPR )?? I z kąd wziąść kde ??

świetny poradnik

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Feisty_pl

możesz z USB o ile płyta Ci na to pozwala, Instalator jest po PL i system też, ale po instalacji musisz jeszcze doinstalować pakiet z jezykiem :wink: ale o tym poźniej… i radziłbym Ci ubuntu ściagać, bo jak ściagniesz kubuntu to za chwile będzie temat “dlaczego porady dla ubuntu nie działąja pod kubuntu” :wink: wiec poćwicz na ubuntu

A pakiet językowy z neta?? I jak z tym środowiskiem kde?? Trzeba ściągnąć z neta i zainstalować? A jak berylem??

Tak :wink: