Linux Fedora 14 - czy faktycznie taka dobra?

Witam!

Mam pytanie.

Czy Linux Fedora faktycznie jest taki bezpieczny i stabilny jak mówią ?

Czy jest lepszy od np. Ubuntu … lub Mandriva ?

Z góry dziękuję za odpowiedź. :slight_smile:

System jest tak bezpieczny, jak mądry jest jego administrator. Co do stabilności… spotkałem się z opinią, że Fedora to poletko eksperymentalne dla Rad Hata… ale dłużej nigdy nie używałem, więc trudno mi powiedzieć.

A jak zmierzyć i porównać lepszość… ?

Nic bardziej mylnego. To jedna z dystrybucji, które naprawdę zasługują na uwagę. Fedora tworzona jest z duchem FLOSS.

Nie ma systemu lepszego i gorszego (no dobrze, bywają). Jeśli potrzebujesz - używasz Windows/GNU/Linux/Mac OS (X).

Na czym Ci zależy? Jaki jest Twój stopień zaawansowania? Dla zaawansowanego Fedora jest za łatwa. Dla newbie bez zapału może być za trudna.

Jak nie sprawdzisz to się nie przekonasz :slight_smile: Swoją droga do Linuxa trzeba mieć duże samozaparcie :slight_smile:

DarkPeter , do Ubuntu nie trzeba samozaparcia.

To jest akurat racja. W Fedorze są projektowane, testowane, wprowadzane nowe funkcjonalności - które w przyszłości mogą, ale nie muszą znaleźć zastosowanie w RedHat.

Eksperymentalność polega tutaj raczej na tym, że dość szybko i często wprowadzane są w aktualizacjach najnowsze wersje pakietów - to może powodować niestabilność danych aplikacji. Tyle.

@ Łukasz

Na początek zainstaluj linuxa jako drugi system i testuj.

Fedorę używałem dosyć krótko, ale zapoznałem się z nią dosyć dobrze. Jeżeli zaczynasz przygodę z Linuksem to polecam jakieś “skonfigurowane” distro np. Ubuntu lub Mint. Fedora nie jest trudna w obsłudze, ale wymaga skonfigurowania pod własne potrzeby (prawie wszystko jest opisane na polskim wiki Fedory).

Poza tym mimo, że ten system jest króliczkiem doświadczalnym Red Hata - działa stabilnie, sporo zależy też od umiejętności i rozwagi użytkownika.

To już zależy od Twoich upodobań, najlepiej przetestuj wszystkie wymienione i sprawdź, która najbardziej Ci odpowiada. Jeżeli boisz się potestować na swoim dysku to spróbuj za pomocą np. Virtualbox.