Linux Fedora 14 - czy faktycznie taka dobra?

(Łukasz) #1

Witam!

Mam pytanie.

Czy Linux Fedora faktycznie jest taki bezpieczny i stabilny jak mówią ?

Czy jest lepszy od np. Ubuntu ... lub Mandriva ?

Z góry dziękuję za odpowiedź. :slight_smile:

(Sawyer47) #2

System jest tak bezpieczny, jak mądry jest jego administrator. Co do stabilności... spotkałem się z opinią, że Fedora to poletko eksperymentalne dla Rad Hata... ale dłużej nigdy nie używałem, więc trudno mi powiedzieć.

A jak zmierzyć i porównać lepszość... ?

(Qba Lukaszczyk) #3

Nic bardziej mylnego. To jedna z dystrybucji, które naprawdę zasługują na uwagę. Fedora tworzona jest z duchem FLOSS.

Nie ma systemu lepszego i gorszego (no dobrze, bywają). Jeśli potrzebujesz - używasz Windows/GNU/Linux/Mac OS (X).

Na czym Ci zależy? Jaki jest Twój stopień zaawansowania? Dla zaawansowanego Fedora jest za łatwa. Dla newbie bez zapału może być za trudna.

(DarkPeter) #4

Jak nie sprawdzisz to się nie przekonasz :slight_smile: Swoją droga do Linuxa trzeba mieć duże samozaparcie :slight_smile:

(Qba Lukaszczyk) #5

DarkPeter , do Ubuntu nie trzeba samozaparcia.

(marcin82) #6

To jest akurat racja. W Fedorze są projektowane, testowane, wprowadzane nowe funkcjonalności - które w przyszłości mogą, ale nie muszą znaleźć zastosowanie w RedHat.

Eksperymentalność polega tutaj raczej na tym, że dość szybko i często wprowadzane są w aktualizacjach najnowsze wersje pakietów - to może powodować niestabilność danych aplikacji. Tyle.

@ Łukasz

Na początek zainstaluj linuxa jako drugi system i testuj.

(Paweł3779) #7

Fedorę używałem dosyć krótko, ale zapoznałem się z nią dosyć dobrze. Jeżeli zaczynasz przygodę z Linuksem to polecam jakieś "skonfigurowane" distro np. Ubuntu lub Mint. Fedora nie jest trudna w obsłudze, ale wymaga skonfigurowania pod własne potrzeby (prawie wszystko jest opisane na polskim wiki Fedory).

Poza tym mimo, że ten system jest króliczkiem doświadczalnym Red Hata - działa stabilnie, sporo zależy też od umiejętności i rozwagi użytkownika.

To już zależy od Twoich upodobań, najlepiej przetestuj wszystkie wymienione i sprawdź, która najbardziej Ci odpowiada. Jeżeli boisz się potestować na swoim dysku to spróbuj za pomocą np. Virtualbox.