Linux firewall

czy jest jakis godny polecenia firewall na linuxy??

Domyślny systemowy zazwyczaj jest najlepszy, bo twórca dystrybucji daje dla niego wsparcie, a to ważne.

Kolejna prowokacja.

2 polubienia

Trzeba brać poprawkę na tego osobnika. To chyba kolejne wcielenie kaktusa, który tu kiedyś był, albo jego rodzina :wink:

trolu widze ze masz nie wielkie pojecie o tego typu kwestjach wiec moze ,staraj sie mnie udzielac, albo chociaz troche kultury dla starszych zachowaj…
@vries hehe a zdradzisz ktory to ma tego najlepszego firewala? ;D pozatym podejrzewam ze to i tak bedzie tylko takis sobie plik konfiguracyjny … a nie gotowy program …

iptables jest w kernelu, jak go sam nie usuniesz, to jest w każdej dystrybucji, ekspercie :slight_smile:

untangle

co ty nie powiesz ;DDD bawet jak by sie mocno uprzec i nazwac to firerwallem to zostaje godnosc polecenia ;D a co najlepsze to jeszcze go nftablesami zastapili hahahaha …

Tak, nazywa się netfilter w kernelu Linux. Reszta to tylko nakładki.

iptables nie jest w kernelu. W kernelu jest netfilter, iptables to tylko narzędzie do zarządzania filtrem pakietów kernela - iptables działa na warstwie użytkownika, podobnie jak nftables. Kiedyś było ipchains. Reszta to jak pisałem, nakładki TUI lub GUI.

Zgadza się. Gość jednak pyta o firewalla mając na myśli nakładki, w innym wątku twierdził, że jest specem od kompilacji kernela, bo robił to w 2.x. Mimo to zadaje pytania, na które odpowiedź powinien znać wieki temu.
Poczekaj, aż wątek się rozciągnie i wyjdzie, że chce blokować wyjście dla jakiegoś pirackiego programu jak w Windows i musi kliknąć, bo inaczej nie potrafi.

Też mnie to dziwi :slight_smile: