Linux i c++ na chromebook

Witam, zastanawiam się, czy specyfikacja tego czegoś będzie wystarczająca do programowania  w c++(na archu najprawdopodobniej)?

http://www.morele.net/laptop-acer-chromebook-cb3-111-nx-mqnep-002-731528/?sort#anchor

Jako środowisko graficzne wezmę lxde, kompilator g++, ide code::blocks.

Z Celeronem i 2 GB RAM to nawet internetu wygodnie nie poprzeglądasz, a na 11" monitorze będziesz miał problem ze zmieszczeniem IDE. 

Generalnie sprzęt do zawodowego programowania nieszczególnie odbiega (poza grafiką) od komputerów gamingowych. Nie musisz od razu kupować monstrum dla porfesjonalistów, ale niech to chociaż będzie prawdziwy komputer, a nie tablet z klawiaturą.

Znaczy, ja mam porządnego pieca z 21" monitorem, a tego chromebooka to jako komputerek podróżny, do programowania jakichś konsolowych pseudoprogramów (kompilować będę przez chmurę), przejrzenia internetu w technikum (do 5 kart, nigdy nie lubiłem mieć syfu na pasku).

A co do braku płynności w necie, to przez 7 lat używałem pc z 2gb ramu ddr2 i procem intel dual core (konkretnego modelu nie pamiętam) z dyskiem 5400 obrotów, a miałem chroma i nie zauważyłem spowolnień pracy, nawet przy filmach fullhd.

Powiem tak, to jest zabawka do co najwyżej okazjonalnego przeglądania stronek i postawienie Archa za wiele tu nie da. Jak chcesz cokolwiek programować, to lepiej dołóż do pełnoprawnego laptopa, takiego z w miarę normalnym CPU, sensowną ilością RAM, ekranem w granicach 15 cali i dyskiem nieco konkretniejszej  pojemności (16 GB? WTF? To ja 15 lat temu miałem kompa z 40 GB!)… Za jakieś 2 kafle kupisz już konkret laptopa - wydatek na kilka lat. I dobrze Ci kolega @Frankfurterium napisał, że ten Chromebook to jest tablet z klawiaturą :slight_smile: Ba, niektóre nowsze tablety mają już lepsze parametry od tej zabawki.

Tyle, że ja potrzebuje czegoś do pisania samego kodu, więc wydawanie 2k+ jest bez sensu trochę. A ja potrzebuje szybko czegoś lekkiego i małego. Programować mogę w notatniku, więc miejsce na kod będzie (nigdy nie lubiłem tych dodatków z idę przy małych projektach) a pliki .cpp zapisywać na pendrive albo w chmurze, więc problem pamięci w pewnym sensie rozwiązany. Mógłbym wziąć nawet jakiś tablet do 1k + składaną klawiaturę, ale nie wiem czy znajdę coś dobrego w tej cenie. Jakieś propozycje ? :slight_smile:

@Pan Tadeusz, programowanie na tablecie? Jeszcze lepszy pomysł od tego Chromebooka o_O

Jeśli się tak upierasz, to w granicach tysiaka idzie już kupić może i kiepawego, ale pełnoprawnego (z normalnych rozmiarów ekranem itp.) laptopa… Ale skoro piszesz, że chcesz małe… Obyś tylko potem nie żałował tej decyzji. Tak szczerze mówiąc, ja nawet nie wiem, czy na tym Chromebooku da się normalnie Archa postawić…

Programowałem na 10", chińskim tablecie (sam kod, bez kompilacji, co i tak płynne nie było) który trzeba było resetować raz na tydzień, to i na chromebooku dam radę :slight_smile: A jak nie, to rpi w kiszeń, monitor i klawiatura pod pachę i do technikum :slight_smile:

Odpowiem tak, jak podobno zwykł mawiać mój nieżyjący już dziadek do mojej też nieżyjącej już babci: Ja Ci radzę, rób jak uważasz

Kupuj na własną odpowiedzialność, jeśli uważasz, że ci tyle starczy to bierz, ale dla mnie strata pieniędzy skoro wystarczy dołożyć kilkaset zł i już jest coś, może nie porządnego ale przynajmniej nie doprowadzającego do furii.

Zawsze można kupić polizingowca. Nie będzie taki ładny, ale komfort użytkowania będzie nieporównywalnie większy.

Generalnie zgadzam się z @Frankfurterium

osobiście jakbym miał kupić coś małego do programowania: to

Czegoś z ARM bym nie kupował, pomimo że lubię tą architekturę to nadal brakuje jej dojrzałości względem x86. Praktycznie dopiero od kernela 4.4 Linux jest w stanie obsłużyć różne platformy ARM bez rekompilacji kernela i nadal to bardzo mocno raczkuje. Pakowanie się w ARM na “desktop/laptop” to tylko problemy, lepiej wziąć coś z x86.

nie znam się na procesorach, ale podobno ludzie mówią, że:

Ja mam trochę doświadczenia z różnymi platformami ARM i dlatego mówię że lepiej brać x86. ARM nadaje się do systemów wbudowanych, stawiamy raz, konfigurujemy i zapominamy o tym, niech sobie działa i robi swoje. Oczywiście ARM żre mniej prądu ale przy tej samej mocy co x86 różnica wcale nie jest duża, po prostu ARM posiada bardziej energooszczędne procesora ale również mniej wydajne. ARM było skalowane w górę od bardzo słabych i energooszczędnych CPU do mocnych i prądożernych a x86 na odwrót, było skalowane w dół dlatego nie pokrywa takiego szerokiego zakresu jak ARM. 

no dobra, ale: