Linux i GParted

Witam! !!

Planuje zainstalować sobie Ubuntu. Mam już je pobrane w pliku .ISO Nie mam jeszcze podzielonej partycji na Linuksa i tu leży problem tzn czy mogę zainstalować GParted i Ubuntu na jednej płycie jako bootowalny obraz? I później po włożeniu płyty wybrać co chcę otworzyć? Jeszcze jedno pytanie. Czy muszę koniecznie dysk dzielić programem GParted na oddzielnej płytce? O ile mi wiadomo to instalator Linuksa jest wyposażony w ten program nie mogę podczas instalacji podzielić dysku tylko przed nią?

P.S - To mój 100 post :smiley: :slight_smile:

Tak, instalator ma program do partycjonowania dysków, jest też chyba dostępny GParted, więc jeśli już masz ISO Ubuntu nie potrzebujesz GParted LiveCD.

Czyli podczas instalacji wybieram niestandardową i wtedy sobie dzielę tak?

Tak, wybierz podział dysku niestandardowy. Zalecam jeszcze obejrzenie tej prezentacji:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 … ja+systemu

Spoko oglądałem tą prezentację :smiley: Biorę się za instalację :lol: jeszcze jedno pytanie czy ten program obsługuje także partycję NTFS ?? Bo w prezentacji jest mowa o FAT32. Aha i czy jak nagrywam tą bootowalną płytę to czy mogę jeszcze wrzucić tam np jakieś filmy itp ? Bo mam tylko płytę dvd a obraz ma ok 700mb także dużo miejsca zostaje. Powiecie że sknera jestem ale to nie tak :stuck_out_tongue: Po prostu chće się dowiedzieć i czegoś nauczyć :slight_smile:

Tak, obsługuje ntfs i inne. Nie piszesz czy chcesz mieć tylko linuksa, czy windowsa i linuksa razem. Jeśli to drugie to uważaj aby przypadkiem spod GParted nie wywalić partycji windowsa. Po drugie, system plików dla linuksa, najpopularniejszy oczywiście, to dla / oraz /home - ext3, a dla swap - linux-swap.

Dodane 19.02.2009 (Cz) 17:44

Nie próbowałem sztuczek z dogrywaniem czegokolwiek do obrazu systemu - więc nie wiem. Nagraj to na cd albo cd-rw, albo też dvd-rw.

Z płytami -RW miałem już sporo przygód tzn po usunieciu zawartości nie nagrywało ponownie albo nagrywało ale tak się “muliło” że szoda pisać :? A Linuxa będe dzielił razem z Win Xp. Także sprubuję nie popełnić błedów :smiley: Dzięki za rady.

A ja odradzam ext3. Korzystając z tego systemu plików co 20 uruchomień dysk będzie automatycznie skanowany, a to zajmuje trochę czasu. Poleciłbym ci raczej ReiserFS.

Hmm będzie to moja pierwsza przygoda z Linuxem i szczerze mówiąc nie mam o nim żadnego pojęcia :stuck_out_tongue: Zawsze pracowałem na Windzie. Kamil myślę że zastosuję się do twojej rady .Dzięki.

Ale żeś znalazł sposób na obejście twojego “problemu” lol :slight_smile: Wystarczy edytować jedną opcję w /etc/fstab odpowiedzialną za sprawdzanie dysku, poza tym niekoniecznie co 20 uruchomień, to też można sobie ustawić. Osobiście od zawsze korzystam z ext3 i nie narzekam na 20 sekundowe sprawdzanie partycji / (10GB i to zajmuje dosłownie dwadzieścia sekund), dla partycji /home można całkowicie wyłączyć sprawdzanie, ja mam domyślnie sprawdzanie tylko /. W moim przypadku sprawdzanie partycji mam co 40 uruchomień, u mnie mniej więcej raz na miesiąc. Poza tym to tylko i wyłącznie dla bezpieczeństwa przed utratą twoim danych oraz naprawą zepsutych bloków dysku. Zresztą ja tam nikomu nic nie narzucam, do wyboru do koloru, opis poszczególnych systemów plików http://www.gentoo.org/doc/pl/handbook/h … ilesystems

Nie dograsz nic więcej do tej płyty, ponieważ sesja podczas nagrywania iso jest zamykana, poza tym to ma być płyta bootowalna. Jeśli chcesz na siłę wykorzystać zawartość płyty, możesz zmodyfikować Ubuntu przy pomocy Ubuntu Customization Kit, w ten sposób http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 … ny-fulmar/ gdzie oprócz modyfikacji części systemu, możesz dodawać swoje różne pliki, jak dokumenty, film itp., które będą domyślnie w systemie po instalacji, czyli nawet jak wywali Ci się system, a jedynym znanym i słusznym wg Ciebie sposobem naprawy systemu będzie reinstalacja to za każdym razem będziesz miał te pliki po instalacji systemu, coś na zasadzie obrazu partycji systemowej jak w windows :slight_smile:

Pozdrawiam!

A co tu dużo gadać. Przygodę z Linuksem Windziarze powinni zaczynać od google i poczytania o tym systemie.

Tu masz na dobry początek o systemach plików.

http://rainbow.mimuw.edu.pl/SO/Projekt0 … Blazej.htm

Poradziłem sobie z dorzuceniem filmów tj do obrazu dodałem za pomocą programu PowerISO. Instalaję systemu zaplanowałem na poniedziałek. Jeżeli po instalacji wszystko będzie ok to napiszę :wink: