Linux i windows na różnych dyskach

Witam, chciałbym dowiedziec sie, czy instalując linuxa + grub na innym dysku, gdzie nie mam systemu tylko partycje ntfs wpłynie jakoś na system windwos na innym dysku? Czy po prostu włączają system będę musiał wybrać dysk, z którego ma być botowany?

Jeśli dobrze zrozumiałem, masz dwa osobne dyski, a nie partycje? Tak? W takim razie przy starcie komputer będzie pytał, z którego dysku ma ruszyć.

Dlaczego Linkuksa nie zainstaluje na NTFS (pomijając sensowność takiego zabiegu;)?

 

 

To na którym dysku zainstalujesz system nie ma większego znaczenia. Ważne jest na którym dysku zainstalujesz bootmanager. Jeśli pozostawisz Windowsowy boot manager na pierwszym dysku, a linuksowy zainstalujesz na drugim dysku, to ustawiając bootowanie z drugiego dysku będziesz miał wybór między systemami na starcie. Natomiast jeśli w biosie ustawisz bootowanie z pierwszego dysku to odpali tylko windows tak jak by nie było innego systemu.

Przy takim rozwiązaniu Linux nic nie pozmienia i formatowanie drugiego dysku usunie wszystkie pozostałości po nim.

Nie wiem, słyszałem, że Linuksa w ogóle nie można zainstalować na NTFS, ale nawet jeśli można, to faktycznie mija się to z celem :stuck_out_tongue:

Moim zdaniem, jeśli ma kilka dysków, a GRUBa zainstaluje na tym gdzie ma Linuksa, a na drugim dysku będzie Windows, to moim zdaniem (sprawdzone) BIOS będzie się “pytał”, z którego dysku ma wziąć rozruch (warunek? musi mieć w BIOSie ustawiony start z HDD, ale nie z konkretnego tylko ogólnie, jeśli ma z konkretnego to wtedy domyślnie będzie startował ten jeden).

 

Zgadzam się z przedmówcą.

 

W ostateczności zawsze pozostaje F12 przy starcie (Boot menu) gdyby wystąpił jakiś problem :stuck_out_tongue:

Hmm… zainstalowałem Ubuntu 14 na dysku ATA i po ponownym uruchomieniu komputera wyświetla się informacja o braku systemu.

Na tym dysku mam partycje podstawową oraz rozszerzoną + ext4 oraz swap.

A tak po za tym to ubuntu wykryło dysk SATA ale nie wykryło partycji na tym dysku.

Ogólnie dualboot jest słabym rozwiązaniem, daj sobie spokój - więcej problemów niż korzyści. Lepszym wyborem jest wirtualizacja - albo windowsa na linuksie albo odwrotnie jak chcesz korzystać z obu systemów.

 

Natomiast jak już tak bardzo się upierasz to poradników jak to zrobić na dwóch dyskach jest mnóstwo w sieci.

Wirtualizacja powoduje za dużą stratę wydajności.

Jednak źle zainstalowałem gruba, przy wyborze lokalizacji GRUBa trzeba wybrać cały dysk a nie partycje.

Podaj wynik bootinfoscript:

http://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/files/ .

 

Uruchomisz go z livecd.