Linux i Windows - Pytanie o Wydajność i Instalacje

Witam, mam takie pytanko mam w planie zainstalować na swoim komputerze dwa systemy operacyjne.

Linux Ubuntu oraz Windows XP Professional SP3

I teraz mam pytanie czy posiadając 2 systemy nie obniżam w jakiś sposób wydajności ?

Czy posiadając dwa systemy nie będzie mi w jakiś sposób wolniej działał jeden z nich ?

Moja “maszyna” to:

Procesor: Intel Pentium 4 3.2 Ghz

RAM: 1024 MB

Nie ma to wpływu na wydajność.

Jeżeli oba będą miały odpowiednio dużo miejsca na dysku, to nie będą wpływały na siebie wzajemnie :slight_smile:

Możesz mieć równie dobrze 7 systemów operacyjnych i nie zaniży Ci to wydajności…

Bo nie są uruchamiane równocześnie.

Ok, dzięki, a mam jeszcze jedno pytanie teraz odnośnie Instalacji Ubuntu.

Mam Dysk podzielony na partycje C, D, E

Na partycji C mam windowsa, i teraz jak powinienem, zainstalować Ubuntu?

Przy instalacji mam opcję - wybierz ręcznie (zaawansowane) i tam mam sda1, sda5, sda6

Po rozmiarach wnioskuję że 1 to C 5 to D: a 6 to E:

I teraz załóżmy że chcę zainstalować Ubuntu na E, zaznaczam sda6, ale wyskakuje mi błąd.

Co powinienem zrobić ?

A można prosić o treść tego błędu ?

reptilerex ,

Poradnik dla Ciebie

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Zauważ, że linuxy korzystają z innego systemu plików. Sądząc po tym, że nazywasz partycję literą E, to pewnie masz tę partycję sformatowaną jako NTFS.

Jakbyś miał coś formatować, to pamiętaj, żeby zwrócić uwagę (najlepiej na podstawie rozmiaru i ilości wolnego miejsca) czy to na pewno ta partycja, o którą ci chodzi.

A no fakt mam NTFS, więc jak powinienem to “rozegrać”

Na tej partycji, na której chcesz zainstalować to musisz ją jednocześnie odpowiedni sformatować. Dla Ubuntu aktualnie to ext4.

Musisz odjąć trochę miejsca od którejś z partycji, albo którąś skasować i utworzyć 2 partycje, home, i systemową. Klikasz w utwórz partycję, wklepujesz rozmiar w mb, ustawiasz punkt montowania na /, system plików ext4 i zatwierdzasz. Teraz znowu klikasz w utworzenie partycji, punkt montowania wybierasz /home, system plików również ustawiasz na ext4 , zatwierdzasz zmiany klikasz dalej i formatem oraz resztą się nie przejmujesz, bo to już instalator sam zrobi. Aha, instalator jeszcze będzie się rzuczać, że nie utworzona jest partycja swap, jak chcesz, to możesz ją utworzyć ,ale nie musisz, bo to jest Windowsowy odpowiednik pagefile.sys. Ewentualnie poszukaj w dziale sprawdzone porady, tam użytkownik roobal pisał jak utworzyć plik swapu na partycji /, czyli systemowej.

Dodane 24.03.2011 (Cz) 23:05

Wyręczyłem Cię i znalazłem ten temat, proszę: instalacja-linuksa-jednej-partycji-komputerze-domowym-t416741.html. Tworzenie swapu na partycji systemowej opisane jest pod screenem komunikatu.