Linux - jak zrobic zeby płyta startowała przy włączeniu

Witam mam problem kupiłem sobie linuxa ale mam problem z instalacja gdyz jak właczam kompa to wrzucam płyte ( linuxa ) i nic sie nie dzieje a powino. Wiem ze trzeba coś w bisosie ustawic bardzo rposze o pomoc wszytko po kolei w punktach …

Jaki masz BIOS ??

Zajrzyj tutaj:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 512#409512

ustaw w biosie start najpierw z płyty a potem z dysku. jak nie wiesz jak to zapoznaj się z artykułem tym

grzgorzach nie wiesz o co chodzi wiec sie nie odzywaj takie coś mam:

CMS Setsetup Utility - crpritinght © 1984-2004 Award Soft

jesli o to chodziło

jak jesteś taki mądry i wszystko wiesz, to co się pytasz o rzeczy podstawowe. ustawianie priorytetu startu dla różnych opcji w biosie , to podstawa. a jak się nie wie,to w dzisiejszych czasach podstawową umiejętnością jest umiejętność wyszukiwania danych, niestety tobie jej zabrakło.

a tu masz obrazek z opisu pod linkiem , który ci wcześniej podałem:

587216_e1b4ea7e8c.gif

grzegorzch - nie przeginaj

no trafił sie pozrdny moderator(bo jak zawsze to ja dostaje ochrzan)

przeprosiny do grzgorzach i dobra juz o tym nmie mowmy

tylko odpowiedzice na pytanie (ja mam innego bisoa takiego niebieskiego)

to jak to usatwić

A co ma do tego kolor biosu. Po prostu wejdź do advanced i ustaw kolejność bootowania tak jak ci grzegorzch pokazał na obrazku.

no ok ustwiłem wszytko tak jak on robie ESC i zapisuje i nic normalka widnows sie włącza

Jeśli masz bios awarda to możliwe, że masz mozliwość zbootowania płyty w momęcie kiedy bios wykrywa napędy. Naciśnij wtedy F8, pojawi się lista, z której wybierz napęd CD-ROM. Jak nie, to w biosie najpierw wcisnij F10 lub czym tam się zapisuje i dopiero potem ESC.

no i pupcia

nadusiłem F8 i mam do wyboru

upadate bios from floppy

save bios to floppy

obojetnie na ktore kilkne enter to mam :

access floppy disc error

Please perss anykey to continue

pomuzcie

Złączono Posty : 26.01.2007 (Pią) 19:13

eee chopy jestescie?

skoro na pierwszej pozycji ustawiłeś bootowanie z CDROMU, tak jak jest to widoczne na zdjęciu, i zapisałeś zmiany to problem nie nie dotyczy już BIOSu.

Sprawdź czy możesz startować z innych płyt, np instalacyjnej windows, lub jak nie masz, to ściągnij i wypal sobie np płytę z : GParted 0.3.3 ona jest na pewno bootowalna. Jeśli Ci również z tej nie zabootuje, przy założeniu oczywiście, że w BIOSie jest ustawiony start z płyty poprawnie jak na zdjęciu, to problemu szukaj w napędzie.

Być może jest zabrudzony laser i nie wyrabia się z przeczytaniem płyty wciągu czasu, jaki daje BIOS na wystartowanie z napedu.

Złączono Posty : 26.01.2007 (Pią) 19:28

a można wiedzieć z czym?

windows tez nie a leser nie ejste bo niedawno był gosciuł od kompa i odkurzaczem go tez przeleciał no to cos…

jeśli żadna płyta ci nie startuje a w BIOSie masz poprawnie ustawiony start systemu z pyty na pierwszym miejscu, to nie ma o czym dyskutować - wina leży po stronie napędu.

a ile masz napędów optycznych? niektóre biosy potrafią startować tylko z pierwszego napędu.

1

Może źle wypaliłeś płytę i nie ma z czego bootować?

co zrobiłem? normalnie wkładam do napedu jak sie włacza komp

domichaelo napisał na początku, że kupił płytę, więc nie powinna być wadliwa.

kurde no ale mam po ustiwne ok nawet film nagrałem http://video.google.pl/videoplay?docid= … 7767922264