Linux jako brama do internetu+filtr treści+antywir - jaki?

Witam

zostałem opiekunem pracowni komputerowej dla dzieciaków.

Chcę z jednego kompa zrobić zabezpieczenie pracowni przed wirusami, atakami (firewall) i przede wszystkim nieodpowiednimi treściami dla małoletnich - a więc bramę sieciową z linuksa…

Oczywiście wszystko musi być darmowe na wolnej, otwartej licencji

Jako że nie mam doświadczenia z linuksami proszę o porady:

  1. Czy komputer typu: Pentium II 2,8 GHz, 512 Ram, Hdd 40 GB 1 Mb Cache - wystarczy do tego celu ?

  2. Czy komputer na Bramę musi mieć 2 karty sieciowe ?

  3. Jakim oprogramowaniem powinienem się zainteresować do w/w celów (filtr treści, firewall, antywirus)- będę wdzięczny za informację, linki do przewodników, forów poświęconych temu tematowi - słowem wszystko co mnie ukierunkuje na cel…

Mam trochę czasu i chęci żeby nauczyć się czegoś nowego - Linuksa…

Komputery w sieci (do ochrony) to Windowsy XP (12 szt.) o parametrach jak ten proponowany na bramę…

//o wybór dystrybucji proszę pytać w tym temacie forum.dobreprogramy.pl/jaki-linux-wybor-dystrybucji-t188867.html

roobal

Była kiedyś minimalistyczna dystrybucja, co się zwała Freesco. Miała być darmową odpowiedzią na drogie routery firmy Cisco. Ruszała na każdej zapalniczce (ja trzymałem na kompie bez HDD, 64 MB RAM i chyba Celeronie 300 MHz). Firewall i filtracja treści były na pewno, ale co do antywirusa nie mam pewności.

Jeżeli interesuje cię coś nowszego i bardziej popularnego, w internecie roi się od tutoriali, jak serwer/router zrobić z Debiana. Zwróć tylko uwagę na datę publikacji, bo trafiają się wpisy iście muzealne.

AD 1 pewnie starczy

AD 2 tak

AD 3 Jak dla amatora to chyba dawny ebox (http://www.zentyal.org/). Zmienili nazwę chyba

AD 4

Firewall - iptables lub jakieś nakładki na iptables

Filtr treści - Squid

Antywirus - ??? Ale o co chodzi???

Spokojnie wystarczy.

Brama sieciowa jest, jak nazwa wskazuje bramą dla komputerów w LANie do innych sieci, więc jeśli chcesz wychodzić poza sieć LAN, np. do internetu, to brama powinna Cię łączyć z innymi sieciami, więc powinna mieć 2 karty sieciowe, każda podłączona do innej sieci. Jedna karta (o ile to umożliwia) sprawdziłaby się prędzej w połączeniach trankowych, jeśli chciałbyś łączyć ze sobą VLANy.

ClamAV, IPTables, Dans Guardian. Możesz też skorzystać z gotowych dystrybucji, które są dedykowane do pełnienia roli routera.

Bez przesady, na tym sprzęcie spokojnie pójdzie jakaś dystrybucja z KDE, poza tym po co na routerze środowisko graficzne? Jeśli ktoś chce mieć GUI, może uruchomić na routerze WebGUI.

A routery sprzętowe ile mają RAMu? Za routing bardziej procesor odpowiada, niż RAM.

Pozdrawiam!

Tu masz gotowe rozwiązanie: http://wioowszkole.org/SRU/ skonfigurowany serwer pod szkolne pracownie, właściwie wszystko działa “out of box”. Co prawda masz trochę mało RAM-u, więc możesz użyć innego środowiska, np. LXDE.

Na stacjach uczniowskich możesz wrzucić obok XP-ka SRU_Desktop, dzieciaki się ucieszą…

Prosiłbym o rekomendację “gotowej” dystrybucji, która mogłaby pełnić funkcję routera z serwerem dhcp + filtr treści + antywirus dla plików pobieranych i wysyłanych z sieci…

Dystrybucji posiadającej interfejs graficzny i polskie forum wsparcia - oczywiście darmowe i nadal rozwijane - mam za małe doświadczenie aby samemu coś wybrać…

Debian? Interfejs graficzny w tym wypadku jest naprawdę zbędny, ale jak już coś musisz to LXDE.

http://bit.ly/KVb1dD

Chociażby Vyatta, jeśli czujesz się na siłach korzystać z trybu tekstowego, z tym, że jest on podobny do CLI z Cisco IOS, więc jest dość intuicyjny. Niestety w najnowszych wersjach WebGUI (moim zdaniem zresztą nieintuicyjne) dostępne jest tylko w płatnych wersjach systemu. Warty uwagi jest też m0n0wall, bazujący na FreeBSD, tutaj krótko opisałem ten system http://www.dobreprogramy.pl/roobal/mnwa … 20156.html

Większość dystrybucji pełniących rolę routera posiada jedynie WebGUI (konfiguracja przez przeglądarkę stron www). Jednak o wybór konkretnej dystrybucji proszę pytać już w tym temacie jaki-linux-wybor-dystrybucji-t188867.html po to on powstał.

Pozdrawiam!

Panowie

gotowa dystrybucja:

IPfire - ma przyjazne WEBGUI

NND

Można Debiana squeeze trochę odchudzić i na nim wszystko uruchomić, trochę wyzwanie ale możesz dodatkowo uruchomić kilka usług które Ci się przydadzą np: Samba, OpenVPN, Cacti, jakiegoś NetFlowa, WEB Proxy.

Co do maszyny którą podałeś ja mam IPfire + Snort na urządzeniu które ma 1 GHz CPU i 512 MB ramu, system postawiony na starym sticku USB i to ma tyle zapasu jeszcze, ram 33% zużycia, CPU do 10 %. Zaznaczam, że łącze download 20 Mb/s i upload 6 Mb/s.

Debiana też bym na tym postawił, tylke że bez X-ów bo po co Ci środowisko graficzne?

Jeszcze raz wracając do sprzętu - CISCO ASA 5505 ma 256(lub 512) RAMU i CPU Geode 500 MHz i jak dobrze sobie radzi :slight_smile:

Co do antywirusa to hmmm, nie wiem po co? Stacja kliencka powinna mieć swojego a Ty musisz posiedzieć nad filtrami URL i regułami SNORT-a.

Tak naprawdę całą politykę bezpieczeństwa umieścił bym w domenie, żeby centralizować zarządzanie.

Co do dwóch interfejsów w bramie sieciowej to można polemizować, bo wystarczy wygenerować sobie podinterfejs(subinterface), ustawić odpowiednio NAT i po sprawie jeden kabelek do switach i gra - nie jest to bezpieczne, no ale…

Jedną z najlepszych dystrybucji do zastosowań jako router / brama dostępowa to pfSense.

Dystrybucja jakiego systemu? pfSense nie jest oparta na Linuksie , a na FreeBSD.

To znaczy że jest gorszy? Mac OS też jest oparty o FreeBSD… Tak naprawdę, to czy jest to linux czy jakieś BSD nie gra większej roli - jeśli spełnia swoją rolę i jest przygotowany stricte pod to zadanie (brama dostepowa) tym lepiej.

Używam pfSense’a od ładnych paru lat i mogę powiedzieć tyle że jeśli chce się mieć wydajny, zaawansowany w funkcje router wraz z prostym web-konfiguratorem to jest to strzał w dziesiątkę. A jeżeli nie ma czegoś w gotowych, dedykowanych paczkach to można zainstalować bezpośrednio z portów FreeBSD.

Oczywiście to wszystko można postawić na debianie i skonfigurować ale po co, skoro to samo można osiągnąć szybszym sposobem i mieć wygodny web-konfigurator…

A jesli chodzi o slowo dystrybucja to miałem na myśli distro dedykowane dla routerów.

Czy ja napisałem, że jest gorszy? Napisałeś dystrybucja, ale ktoś kto nie rozróżnia systemów nie będzie wiedział, że chodzi o Linuksa, a potem będą pretensje, że coś nie działa tak, jak na innej dystrybucji Linuksa.

Mac nie jest oparty na żadnym FreeBSD, tylko zarówno Mac, jak i Windows korzystają ze stosu TCP/IP z FreeBSD.

Nie powiedziałem, że to zły system. m0n0wall też bazuje na FreeBSD i ten system również polecam. Dystrybucją Linuksa wartą polecenia (szczególnie osobom związanym z urządzeniami CIsco) jest Vyatta.

Autor wątku już się pewnie zgubił w tym bogactwie a istnieje przecież dystrybucja dla szkół

http://www.wioowszkole.org/section/szko … ks-ubuntu/

może jeszcze MASQ

http://dug.net.pl/drukuj/31/udostepnien … wego_(masq/