Linux konfiguracja karty sieciowej

(Pablik) #1

Witam

Zainstalowałem dzisiaj linux'a ubuntu 7.10 niemam zielonego pojęcia o linux'ach a chciałbym skonfigurować mój internet, mam internet radiowy , karta sieciowa d-link DWL 520+. Nie wiem gdzie wpisać adresy ip i nie wiem czy tylko to starczy ??

(matiit) #2

a karta jest wykrywana?

Sprawdź... wpisz poleceniem ifconfig wlan0 (jeśli będzie że no such device to karta nie wykryta).

zobacz jeszcze:

http://matiit.jogger.pl

Opis jest dla debiana i karty dwl 510 ale możliwe że będzie podobnie (druga część opisu, gdzie jest napisane że dla jądra 2.6.22.

(Pablik) #3

Kartę sieciową wykrywa ponieważ wyskoczyły mi nadajniki radiowe do których trzeba sie podłączyć . Zadam teraz głupie pytię ale nie znam na nie odpowiedzi gdzie jest w środowisku gnom panel administracyjny ??(tam gdzie wpisuje sie te komendy wszystkie )

(Szczepanczyk) #4

W linuksach nazywa się to terminal... W GNOME klikasz Aplikacje->Akcesoria...

(matiit) #5

ok to ustaw internet w:

aministracja -- sieć (lub ustawienia sieciowe)

a jak nie to w pliku /etc/network/interfaces (znajdziesz w internecie co i jak :slight_smile: )

(Pablik) #6

Ok już mam skonfigurowaną sieć teraz jak wgrać sterowniki (Nvidia geforce 2 100/200) i pełne spolszczenie . Jak załorzyłem urzytkownika pablik to jestem odrazu adminem ??

(matiit) #7

Nie

I dobrze...

co do sterowników to musisz mieć nvidia-legacy

chociaż nie wiem czy ubuntu nie ma czegoś jak restrict drivers...

(Pablik) #8

To jakie jest hasło do root ?? bo żeby sie zalogować na admina to musz wpisać w terminalu su i podać hasło tak ?? ale jakie ja żadnego nie podawałem tylko to do tego konta "pablik"

(matiit) #9

jeśli chcesz coś zrobić z uprawnieniami administratora to:

sudo komenda

:arrow: http://przewodnik.ubuntu.pl

czytałeś?

(Norbert Stepniakowski) #10

Proponuję jeszcze poczytać tu i i tu

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: