Linux Live i WiFi

Witam.

Jak wygląda łączenie się z siecią WiFi z Linuxa Live odpalonego z USB? Jest to konkretnie Kali Linux Light. Nie widzę nigdzie żadnych widocznych sieci ani nic tego typu jak to bywa w Windows. Jedyne co znalazłem to tworzenie VPN polegające na tym, że wpisuję tam SSID i wszystko inne ale wygląda to tak jakbym nie posiadał karty sieciowej a oni dali mi zwykły formularz do wypełnienia. Po utworzeniu owej sieci nic się nie dzieje.

Czy możliwe jest to, że po prostu nie ma sterowników i potrzebna jest ich instalacja? Skoro tak, to Live nie ma żadnego sensu.

Odpalam na Dell Inspiron 15-3543

Jak nie ma sterownika karty to sprawa jest beznadziejna . Im starszy typ karty WI-FI tym “lepiej” i vice versa im nowszy tym “gorzej” .

Byłbyś tak miły i powiedział na czym ten “wynalazek” się opiera? Ich strona jest w ogóle nie czytelna.

Jeślli karta działa na chipie Atherosa, to karta powinna być bez problemu obsługiwana (Dell wspiera Ubuntu, więc powinien robić sprzęt zgodny z Linuksem, natomiast Atheros wydaje otwarte sterowniki. Ja  mam w swoim Dellu kartę na chipie Atherosa i u mnie wifi działa pod każdą dystrybucją out-of-the-box). Jeśli to układ Broadcom, to może być problem, bo Broadcom wydaje otwarte sterowniki chyba tylko do najnowszych chipsetów.

Karta sieciowa w menedżerze urządzeń nosi nazwę ASUS(!) a jej identyfikator sprzętu to PCI\VEN_14E4&DEV_4365&SUBSYS_00161028&REV_01

Po wpisaniu w Google strony odnoszą się jednak do Della. Co to oznacza?

Ten Dell to wersja z procesorem i5-5200U 8GB RAM i 500GB dysku. Nie wiem jaką ma architekturę.

Co do sensowności LiveCD, to możliwy jest zapis danych w pamięci RAM. Od tego jest cebulkowaty system plików, by dane były czasem odczytywane z pamięci, a czasem z płytki, a zapisywane były w pamięci. W takim razie np. firmware czy moduł jądra możesz sobie skopiować i załadować. Wystarczy restart NetworkManagera po wspomnianym zabiegu.

Co to jest ten menedżer ? Żeby rozjaśnić można by wpisać 

lspci | grep -i net

 

Przepraszam za tak długą nieobecność. 

Po wpisaniu tej komendy mam: 

06:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM43142 802.11b/g/n (rev 01)

07:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 07)

Na moje oko to oznacza, że widzi obie karty sieciowe czyli to ja nie umiem się połączyć. Jakieś dalsze wskazówki ktoś może podać?  

[EDIT]

Jednak nie widzi tej karty. Po wpisaniu ifconfig jest tylko eth0 i lo. Czy to oznacza, że jedynym wyjściem jest instalacja systemu i jego aktualizacja? Moim celem było właśnie nie-instalowanie.

Poszukałem po internecie i znalazłem coś takiego: https://wireless.wiki.kernel.org/en/users/Drivers/b43#Supported_devices

Mój numerek to 14e4:4365, który nie jest wspierany przez kernel linuxa. Ale z drugiej strony to kiedyś miałem Ubuntu, na którym wifi działało. Wyjaśni mi to ktoś?