Linux LiveCD - Domyslnie PLK + GeForce GTX 750Ti

(TereskaBro) #1

Witam,

Mam do Was kilka pytań:

Jak w obrazie LiveCD ustawiać, żeby domyślnie odpalał się z wyborem języka i klawiatury ustawionym na PLK zamiast ENG? Jakiś pliczek konfiguracyjny czy trzeba naprawdę porządnie pogrzebać żeby coś zdziałać?

Czy można wcisnąć nowszego Firefoxa z addonami?

Problem leży tez w karcie graficznej, 750Ti troszkę nie dogaduję się z Linuxem :frowning: - wiem, że trzeba odpalać w "trybie awaryjnym dla grafiki" i bawić się komend_ą nomodeset_, pytanko tylko czy każdy Linux ma taki problem, Mam Fedore 14 na LiveCD i rzeczywiście nie lubią się wzajemnie, ale szykuje się właśnie na zrobienie LiveCD z Fedorą 20 LXDE (po to wcześniejsze pytania, bo jednak rozwijanie listy języków i rodzajów klawiatury na 14 trochę trwało a zazwyczaj korzystam z PLK)

Z góry dziękuje za pomoc :slight_smile:

(roobal) #2

Żeby uruchomić jądro z opcją nomodeset, nie musisz grzebać w konsoli, ten parametr podajesz w bootloaderze, przed uruchomieniem systemu, więc możesz skonfigurować go z taką opcją. Co do języka, wywal pakiety językowe en i wstaw pl. W końcu robisz własny mix, to możesz w nim mieć co chcesz.

(TereskaBro) #3

Co do języków, to nie bardzo chce zostawiać sam polski pakiet, raczej wolałbym przestawić polski na domyślny wybór, a żeby w miarę potrzeb, można było sobie go przestawić znów na angielski (lub inny bo pakietów językowych jest mnóstwo). Ale to może później, problem jest w tym gdzie w ogóle są pakiety językowe na CD? Chyba trzeba będzie modyfikować pliki *.img?

(roobal) #4

W obrazie powinien być katalog z pakietami, nie wiem jak to wygląda Fedorze, ale na obrazie Debiana jest katalog z pakietami. Nie wiem czy w Fedorze też się tak robi, ale jeśli tworzysz ISO ręcznie, nie przez program, to pakiety instaluje się w środowisku chroot, a potem opakowuje w gotowy obraz ISO. Jeśli korzystasz z jakiejś aplikacji, to na pewno jest tam opcja dodawania własnych pakietów i usuwania obecnych.

(TereskaBro) #5

Rzeczywiście w Debianie łatwo się dobrać do katalogu z językami: /dists/wheezy/main/i18n, a przynajmniej tak wnioskuje z obrazu który właśnie ściągnąłem.

Niestety Fedora już nie jest tak miła i nie daje wszystkiego na wierzchu :frowning: W Fedorze są dwa foldery isolinux i LiveOS. W isolinux mam initrd0.img, a w LiveOS osmin.img i squashfs.img – (wymieniłem tylko pliki *.img bo domyślam się, że to właśnie w którymś z nich są pakiety językowe)

A chroot też odpada bo pracuje pod Windows 7.

(roobal) #6

W takim razie wszystko powinno być w squashfs.

Teraz jestem zalogowany akurat na Debianie, więc nie mam jak sprawdzić, chyba że póżniej. Do chroot możesz spróbować wykorzystać Cygwin. Tak poza tym, to w jaki sposób tworzysz własny mix?

(TereskaBro) #7

Właśnie ściągam Cygwin, zobaczę czy cos zdziałam bo nigdy tego nie robiłem.

Szczerze to nie ściągałem żadnych narzędzi, myślałem, że język pójdzie szybko (że będzie do nich dostęp tak jak w Debianie, albo, że zmanienie jedna linijkę w jakimś configu żeby domyślnie był PL), używam tylko UltraISO do edycji obrazu.

(Kamatori) #8

Fedora ma fajne narzędzie do robienia własnych ‘remixów’. https://fedoraproject.org/wiki/Remix 

Jakbyś miał gdzieś zainstalowaną fedorę 20 (np. na virtualboxie) to mógłbyś spróbować właśnie w ten sposób stworzyć livecd z defaultowym językiem polskim i własnymi sterownikami. 

(TereskaBro) #9

Witam ponownie :slight_smile:

Ściągnąłem sobie właśnie Fedore 20, wyczytałem, że obsługuję GF 750Ti więc nie musze już używać nomodeset. Ale sprawa z językiem pozostaje niewyjaśniona. Szukam jakiegoś narzędzia pod Windows bo nie mam gdzie zainstalować Linuxa niestety.

(marcin82) #10

Zanim upakujesz obraz iso no to przecież trzeba zmienne poustawiać - sprawdź takie ustawienia:

[root@localhost marcin]# lsb_release -a