Linux LiveCD - Domyslnie PLK + GeForce GTX 750Ti

Witam,

 

Mam do Was kilka pytań:

 

Jak w obrazie LiveCD ustawiać, żeby domyślnie odpalał się z wyborem języka i klawiatury ustawionym na PLK zamiast ENG? Jakiś pliczek konfiguracyjny czy trzeba naprawdę porządnie pogrzebać żeby coś zdziałać?

 

Czy można wcisnąć nowszego Firefoxa z addonami?

 

Problem leży tez w karcie graficznej, 750Ti troszkę nie dogaduję się z Linuxem :frowning: - wiem, że trzeba odpalać w “trybie awaryjnym dla grafiki” i bawić się komend_ą nomodeset_, pytanko tylko czy każdy Linux ma taki problem, Mam Fedore 14 na LiveCD i rzeczywiście nie lubią się wzajemnie, ale szykuje się właśnie na zrobienie LiveCD z Fedorą 20 LXDE (po to wcześniejsze pytania, bo jednak rozwijanie listy języków i rodzajów klawiatury na 14 trochę trwało a zazwyczaj korzystam z PLK)

 

Z góry dziękuje za pomoc :slight_smile:

Żeby uruchomić jądro z opcją nomodeset, nie musisz grzebać w konsoli, ten parametr podajesz w bootloaderze, przed uruchomieniem systemu, więc możesz skonfigurować go z taką opcją. Co do języka, wywal pakiety językowe en i wstaw pl. W końcu robisz własny mix, to możesz w nim mieć co chcesz.

Co do języków, to nie bardzo chce zostawiać sam polski pakiet, raczej wolałbym przestawić polski na domyślny wybór, a żeby w miarę potrzeb, można było sobie go przestawić znów na angielski (lub inny bo pakietów językowych jest mnóstwo). Ale to może później, problem jest w tym gdzie w ogóle są pakiety językowe na CD? Chyba trzeba będzie modyfikować pliki *.img?

W obrazie powinien być katalog z pakietami, nie wiem jak to wygląda Fedorze, ale na obrazie Debiana jest katalog z pakietami. Nie wiem czy w Fedorze też się tak robi, ale jeśli tworzysz ISO ręcznie, nie przez program, to pakiety instaluje się w środowisku chroot, a potem opakowuje w gotowy obraz ISO. Jeśli korzystasz z jakiejś aplikacji, to na pewno jest tam opcja dodawania własnych pakietów i usuwania obecnych.

Rzeczywiście w Debianie łatwo się dobrać do katalogu z językami: /dists/wheezy/main/i18n, a przynajmniej tak wnioskuje z obrazu który właśnie ściągnąłem.

 

Niestety Fedora już nie jest tak miła i nie daje wszystkiego na wierzchu :frowning: W Fedorze są dwa foldery isolinux i LiveOS. W isolinux mam initrd0.img, a w LiveOS osmin.img i squashfs.img – (wymieniłem tylko pliki *.img bo domyślam się, że to właśnie w którymś z nich są pakiety językowe)

 

A chroot też odpada bo pracuje pod Windows 7.

W takim razie wszystko powinno być w squashfs.

Teraz jestem zalogowany akurat na Debianie, więc nie mam jak sprawdzić, chyba że póżniej. Do chroot możesz spróbować wykorzystać Cygwin. Tak poza tym, to w jaki sposób tworzysz własny mix?

Właśnie ściągam Cygwin, zobaczę czy cos zdziałam bo nigdy tego nie robiłem.

 

Szczerze to nie ściągałem żadnych narzędzi, myślałem, że język pójdzie szybko (że będzie do nich dostęp tak jak w Debianie, albo, że zmanienie jedna linijkę w jakimś configu żeby domyślnie był PL), używam tylko UltraISO do edycji obrazu.

Fedora ma fajne narzędzie do robienia własnych ‘remixów’. https://fedoraproject.org/wiki/Remix 

 

Jakbyś miał gdzieś zainstalowaną fedorę 20 (np. na virtualboxie) to mógłbyś spróbować właśnie w ten sposób stworzyć livecd z defaultowym językiem polskim i własnymi sterownikami. 

Witam ponownie :slight_smile:

 

Ściągnąłem sobie właśnie Fedore 20, wyczytałem, że obsługuję GF 750Ti więc nie musze już używać nomodeset. Ale sprawa z językiem pozostaje niewyjaśniona. Szukam jakiegoś narzędzia pod Windows bo nie mam gdzie zainstalować Linuxa niestety.

Zanim upakujesz obraz iso no to przecież trzeba zmienne poustawiać - sprawdź takie ustawienia:

[root@localhost marcin]# lsb_release -a