Linux lub Windows. Czy moze i To i To?

MAm taki problem. mialem dysk podzielony na 2 partycje 20 i 60 giga. Na tym pierwszym mialem XP a na drugim Viste. po jakimś czasie Vista znikła mi z okna wyboru systemu ( jak od nowa zainstalowalem XP ). Potem te partycje podzielilem na 4 ( 20Gb, 54Gb, 5Gb, 500mega) a podzielilem je tak aby zainstalowac sobie linuxa. (partycje dzielilem linuxem z LiveCD ) po ponownym spartycjonowaniu dysku wszystko bylo OK, Xp dzialal , gry tez, Więc wgralem Linuxa, I tu sie zaczely schody. Po instalacju komp mi sie zrestartowal i … Okno wyboru systemu zmienilo swoj wygląd na taki z szarą ramką (linuxowy ) i mialem do wyboru Ubuntu, Ubuntu awaryjnie, i Ubuntu ( konsolowo czy jakoś tak, w każdym razie bez środowiska graficznego ) oraz rubryka Other System i tam byla Vista ( któa sie nie chciala włączyc). A co z XP znikł mi. No to kombinowalem zeby go wgrac, wlozylem plyte i dzialo sie dobrze puki poczas instalaci komp sie nie zrestartowall (tak sie robi przy instalacji jak wiecie) i jak sie zrestartowal to tyle. Wyświeltal sie błąd : Błąd odczytu dyskku. Wnerwilem sie usunolem te partycje linuxa i dolączylem je spowrotem do D(tej 54giga) i znów bylo 60. Ale Win XP tak samo reagowal. No to wlozylem plyte od Visty i tez nie chciala sie instalowaczylo sie okno wyboru systemu ( 1 to XP 2 to Vista). Gdy wybierallem Viste chcialo plyte od Visty ( tóra byla w napędzie) a gdzy XP to plyte od XP którą włozylem i system mi sie wgral. Wszystko Dziala

A teraz Moje Pytanie:

DLaczego Mi sie tak zrobilo I co mam zrobic zeby miec na kompie i XP i Ubuntu Linux ( dzialające - mój kolega tak ma). A Viste moge usunąc. Formatowanie nie wchodzi w gre bo na obu dyskacj mam Kilkanaśvie GIGa ważnych Plików ( do szkoły i spowrotem ).

Jak ktoś wie jak to wyjaśnic to pisac.

tzn formatowanie ale partycji rozszerzonych?? strasznie namieszałeś :frowning: wgraj xp potem ubuntu

poczytaj o mbr

Po prostu z 2 partycji zrobilem 4 i dzialalo a jak wgralem lina to xp juz nie dzialal. A wgralem na osobnej partycji ( którą zrobilem/oderwalem od dysku D-60 giga). teraz sie boje Lina instalowac

Złączono Posta : 08.04.2007 (Nie) 21:44

A Co to to mbr ??

eehhh…

pojęcie chyba łatwo sprawdzić…

pierwsze cztery linki i masz odpowiedź ;] —>

http://www.google.pl/search?q=mbr&ie=ut … =firefox-a