Linux Mandriva Power Partition Magic

Siema

Mam Xp’ka i ustawiłem sobie 3 partycje c,d,e

na C mam Wina na d,e mam muze

Moje pytanie

Formatuje przy instalacji c i tam instaluje Linuxa

Czy odczyta mi d,e :?:

Aby zainstalować którąś z dystrybucji Linuksa potrzebujesz co najmniej dwóch partycji. Na jednej byłby zainstalowany system, a druga pełniłaby rolę partycji wymiany swaap.

Obejrzyj tą demonstrację:

http://dobreprogramy.pl/demonstracje/li … alacja.htm

Jaki system plików mają partycje d i e?

Czasami trzeba samemu zamontować partycje jeśli mają one system plików FAT bądź NTFS.

http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=2276

http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=11652

Jaką dystrybucję chcesz w ogóle zainstalować?

Demonstracja niedziała :stuck_out_tongue: instalowałem już Linuxa więc wiem ocb :wink:

d i e mają NTFS

chce zainstalować Mandrvie bądź Open Suse

chodzi mi tylko o to czy mojej muzy nie strace podczas instalacj :wink:

JEśli wybierzesz hda1 to nie

Dajesz podczas instalacji modyfikuj ręcznie

prawym na hda1 – usuń

prawym na puste miejsce – nowa – system plików ext3 – wielkość max minus ok 500 mb

prawym na pozostałem 500 mb – nowa – system swap-linux – wielkość max

Powiem Ci tak! Jesli zainstalujesz mandrive 2007 na pewno bedziesz mial dostep do partycji d i e niezaleznie czy bedzie ona w systemie plikow fat32 czy w NTFS! Jestem pewien, ze bedziesz mial dostep poniewaz sam do niedawna uzywalem jeszcze windowsa obok mandrivy i bezproblemu mialem dostep do partycji windowsowych :smiley: Jesli zainstalujesz Ubuntu tez powinienes miec dostep do partycji windowsowych lecz u mnie po instalacji Ubuntu nie zawsze sie wyswietlaly i mialem z tym problem, wiec w przypadku tej dystrybucji gwarancji ci nie daje bo podczas partycjonowania mozna wszystko zepsuc i bardzo mnie denrwuje sposob partycjonowania w tej dystrybucji!

Ale zes mu wytlumaczyl hehe :stuck_out_tongue: Wystarczy, ze partycje C: podzielisz na linuksowe partycje root “/” z systemem plikow ext3 (kiedys uzywano ext2), wielkosc partycji root “/” powinna miec minimum od 2 do 5GB i partycje swap , ktora pownna miec pojemnosc 2 razy tyle ile masz MB RAM

Złączono Posta : 03.04.2007 (Wto) 20:34

W przypadku mandrivy na pewno nie stracisz swojej muzy, bo jak juz wspomnialem sam instalowalem mandrive obok partycji windowsowych. Natomiast co do Open SuSE nie mam 100% pewnosci jak w przypadku Ubuntu, poniewaz w suse partycjonowanie jest juz troche bardziej skomplikowane niz w mandrivie czy ubuntu.

Zeby nie stracic danych z D i E usun po prostu partycje C i w jej miejsce stworz partycje root i partycje swap i ewentualnie jak masz jeszcze miejsce to mozesz stworzyc partycje /home, a prtycje D i E zostaw tak jak sa. Zdarzyc sie jednak moze ze jadna z tych partycji bedziesz musial zamontowac jako /mnt/windows ale danych nie stracisz jesli poprawnie wykonasz montowanie :smiley:

Powodzenia!

Pozdrawiam!

Proszę zmienić tytuł swojego tematu na konkretny, mówiący o problemie.

W tym celu proszę użyć przycisku icon_edit.gif

Mandriva 2007 ma odczyt z NTFS. Zapis można uzyskać korzystając z programów typu NTFS-3G, Captive ntfs. U mnie partycje NTFS automatycznie sie montowały w trybie tylko do odczytu i nigdy nie było z tym problemu