Linux Min i Ubuntu - jakich instalek szukać?

Ja mam na drugim kompie Minta, matka tymczasowo Ubuntu.

W sieci spotykam się z “instalkami” typu:
.deb (Debian/Ubuntu)
.rpm (Fedora/openSUSE)

Rozumiem, że dla Ubuntu szukać tylko .deb a dla Minta ?

W pierwszej kolejności przeszukaj repozytorium danej dystrybucji, bo instalując co popadnie szybko rozwalisz sobie system - to nie jest Windows :wink:

To nie ma tak, ze wchodzę na stronę danej aplikacji i wybieram “Linux” po czym muszę wybrać odpowiedni pakiet ?
Tak ma google i co mam pobrać, którą paczkę dla Minta ?

Nie. W pierwszej kolejności otwierasz jakiś menadżer oprogramowania. W Mincie może się to nazywać sklep z aplikacjami albo jakoś inaczej. Możesz też skorzystać z nakładki na narzędzia konsolowe jak synaptic. Tam wpisujesz nazwę programu, jaki cię interesuje i system sam sobie pobierze odpowiednią paczkę. Jeśli znasz nazwę możesz to też zrobić w terminalu wpisując sudo apt install NAZWA-PROGRAMU

Rozumiem, że szuka najnowszych wersji od producenta anie przerobionego “byle czego” ?

Taki OT. najlepsza przeglądarka dla Minta/Ubuntu ? FF, Chrome ?

Obie przeglądarki powinny być w repozytorium, więc używaj czego ci wygodniej.
Instalacja ff w konsoli:
sudo apt install firefox
analogicznie chrome
sudo apt install chrome

Wersje w repozytorium są przetestowane tak aby bez problemu działały w danej wersji systemu.

1 polubienie

Ok będę sprawdzał w wolnej chwili.

Najchętniej bym instalował wszędzie Win10 bo jest szybki (nie licząc mulenia przy aktualizacjach), ale teraz czas przerzucić znajomych (wiek mojej matki) na “wszystko za darmo”, bez słuchania, ze Windows10 chce kasy itp.

Ja stwierdzam że linux manjaro chodzi X razy szybciej, i antergos również.

O przypomniało mi się, ze Mint nie ma już SWAPu i wszystko jest w RAMie… czy w Ubuntu też o tym pomyśleli ? Czy można to jakoś zmienić po instalacji ?

Można zmienić po instalacji. Jeśli Mint domyślnie nie tworzy partycji swap to można ją utworzyć wybierając ręczne partycjonowanie - jeśli jest ci potrzebna. Można też utworzyć swap w pliku jak robi to Windows - ale to już operacja do zrobienia po instalacji.

…Nie zawracaj sobie takimi rzeczami głowy jako początkujący :wink:

1 polubienie

Nie chcę by coś zbędnego było na HDD mając do dyspozycji 16GB ramu :wink:

Do swap zrzucana jest zawartość pamięci RAM podczas hibernacji, ale jeśli tego nie potrzebujesz to podczas instalacji wybierz ręczny podział dysku i ustaw sobie takie partycje jakie chcesz.

1 polubienie