Linux mint 17.1 wolno i głośno

Witam uruchomiłem linux mint 17.1 poprzez live usb na laptopie acer extensa 5630 intel core duo T6400 2 gb hd 3650 i strasznie głośno oraz wolno . Z linuxem mam do czynienia pierwszy raz także proszę o wyrozumiałość i łopatologiczne tłumaczenie czy da się coś z tym zrobić ? czy to że jest odpalony z usb może mieć jakiś wpływ.

z usb i livecd zawsze chodzi wolno. Na dysku od razu jest szybciej.

A że głośno, to netext73 może pomóc.

Prędkość odczytu i zapisu na USB zawszę będzie wolna. Zainstaluj system na dysku i potem wyciągaj wnioski.

A odnosnie tej głośności co zrobić ? Ten netext73 zainstlować i co dalej trzeba tam coś kombinować ? Jakieś inne pomysły jeszcze ?

Przycisz głośniki jeśli jest głośno, albo napisz co jest głośne. Wiatraki działają na maksymalnych obrotach? Zainstalowałeś system na dysku? Aktualizowałeś go?

zainstalować i robić wszystko co podsuwa pod łapki, tj nowy kernel, apm, ewentualnie sterowniki (choć sam odradzam,  wolę używać systemowych własnościówek), ogółem klikać dalej, dalej, OK, enter, hasło, enter, ok etc.

Nie odpalony cały czas z usb , wiatrak chodzi głośno bo w laptopie chyba jest jeden . nie aktualizowałem .

Tutaj przyczyną jest brak konfiguracji drm w otwartym sterowniku radeon. Oto co musisz zrobic:

 

  1. Zainstalować system na dysku wraz z aktualizacjami (aktualizujesz poleceniem sudo aptitude update && aptitude full-upgrade). Jeżeli nie ma aptitude no to sudo install aptitude najpierw.

 

  1. Jeżeli nadal wiatrak będzie pracował głośno to:

 

a) edytujesz plik /etc/default/grub

sudo gedit /etc/default/grub

b) dopisujesz radeon.dpm=1 w linijce GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT, całość ma wyglądać tak (lub podobnie):

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash radeon.dpm=1"

c) następnie dajesz

sudo update-grub

restartujesz kompa i wsio, dynamiczne zarządzanie energią włączone i wiatrak powinien być cicho w spoczynku.

 

Jakbyś był ciekawy to tutaj więcej informacji - https://help.ubuntu.com/community/RadeonDriver

W takim razie jaki system 32 czy 64 do mojego laptopa będzie lepszy konf w pierwszym poście ? Chce zostawić jedną partycję nie ruszaną będę miał więc jaki 28 giga podział /12g  15g/home swap 1g będzie ok ? Dlaczego przy instalacji muszę podać hasło i nazwę użytkownika nie da się tego ominąć ?

ad 1 czy trzeba aktualizować przez aptitude nie mogę przez manedzera po prostu ?

ad2 jak już otworzy mi się ten grub i wpiszę to dać najpierw zapisz i zamknąć tego gruba czy ma być otwarty jak będę wpisywał w terminal sudo update-grub można jakoś doprecyzować tą operację ? proszę o wyrozumiałość .

12gb na system to aż nadto.

Hasło jest wymagane ze względów bezpieczeństwa.

Możesz aktualizować przez menadżer.

Prawdopodobnie nie będziesz musiał edytować gruba jeśli zainstalujesz i zaktualizujesz w pełni system.

To jeszcze tylko 32 bity mogą być do mojej konfiguracji ? intel core duo T6400 2gb ram hd 3650 czy może 64?

Myśle, ze bez edycji grub się nie obejdzie, chyba, że zaszły jakieś zmiany w budowie otwartego sterownika radeon. Ja już radeona nie mam więc nie śledzę tego na bierząco ale sama operacja nie jest skomplikowana i edycja gruba to nic strasznego :wink: A sudo update-grub robisz po to by zapisać zmiany. Dodatkowo warto zrestartować kompa. Myślę, że najpierw zaktualizuj system, zobacz czy wiatrak nadal pracuje głośno jak tak to zrób to co opisałem i na 99% będzie ok, wiem bo sam to kiedyś przerabiałem. Tu chodzi po prostu o włączenie dynamicznego zarządzania energią w tym sterowniku bo on domyślnie jest ustawiony na maksymalną wydajność - sam nie wiem dlaczego.

 

Ewentualnie możesz też użyć zamkniętego sterownika, jeśli twoja karta jest obsługiwana.

 

Co do polecenia sudo aptitude update && sudo aptitude full-upgrade to uważam, że w świecie debianopodobnych dystrybucji (zwłaszcza tych opartych o debian testing czy sid) jest po prostu najdoskonalsze.

Instalować wszystkie aktualizacje które znalazł menadżer trzeba na coś zwracać uwagę czy jak leci ?

 

Możesz spokojnie wszystko instalować.

Dubs  i linux kernel też  oznaczone 4 ,5 niepewne , niebezpieczne.

A w tym grubie mam w menu opcję zapisz (zapisuje bieżący plik) to nie klikac tego tylko przez sudo update-grub

 czy to i to ?

@placid otwórz terminal i wpisz

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade

lub

sudo aptitude update && sudo aptitude full-upgrade

to zrobi dokładnie to samo czyli zaktualizuje w pełni system, odpowiedz twierdząco na pytanie, po zainstalowaniu wszystkiego uruchom dla pewności ponownie komputer i daj znać czy wentylatory pracują prawidłowo.

Zainstalowałem przez menadżer oprócz tych dwóch poprawek było jakby lepiej potem zrobiłem też tego gruba i wydaje mi się że jest już wszystko ok. Dzięki wszystkim za pomoc .

Chciałbym sobie teraz sprawdzić temperatury widzę w menadżerze że mam zainstalowany lm-sensors ( choć nie instalowałem ) ale ajkoś nigdzie go nie widzę jak go włączyć ?

jeśli wklepanie w terminalu ‘sensors’ nie wystarczy to sprawdź ten temat: http://forum.dobreprogramy.pl/pomiar-temperatury-procesora-w-mint-t317458/

Jest cicho ale w xp częściej jeszcze wentylatory zatrzymywały się całkiem tu cichutko ale jednak prcują choć po włączeniu zdarza się też całkowita bezczynność , A można by jakimś poleceniem  całkowicie wyłączyć wentylator ?

po wpisaniu sensors wyskakuje

acpitz-virtual-0

Zainstaluj minta 17.1 xfce. Następnie zaktualizuj system, nic nie zmieniaj. Jeżeli nadal będzie ci “głośno” chodził zaktualizuj kernel, tzn jądro linuksa, w menadżerze aktualizacji klikasz widok, jądra linuksa, wybierz najnowszą wersję 3.16.0-33 zainstaluj i zresetuj system. Powinno pomóc. Nic nie kombinuj, możesz jeszcze włączyć firewall w konsoli wpisujesz sudo ufw enable, sprawdzisz czy firewall jest aktywny sudo ufw status. Napisz czy pomogło.