Linux mint 17.1 wolno i głośno


(placid) #1

Witam uruchomiłem linux mint 17.1 poprzez live usb na laptopie acer extensa 5630 intel core duo T6400 2 gb hd 3650 i strasznie głośno oraz wolno . Z linuxem mam do czynienia pierwszy raz także proszę o wyrozumiałość i łopatologiczne tłumaczenie czy da się coś z tym zrobić ? czy to że jest odpalony z usb może mieć jakiś wpływ.


#2

z usb i livecd zawsze chodzi wolno. Na dysku od razu jest szybciej.

A że głośno, to netext73 może pomóc.


(jakubgross) #3

Prędkość odczytu i zapisu na USB zawszę będzie wolna. Zainstaluj system na dysku i potem wyciągaj wnioski.


(placid) #4

A odnosnie tej głośności co zrobić ? Ten netext73 zainstlować i co dalej trzeba tam coś kombinować ? Jakieś inne pomysły jeszcze ?


(pocolog) #5

Przycisz głośniki jeśli jest głośno, albo napisz co jest głośne. Wiatraki działają na maksymalnych obrotach? Zainstalowałeś system na dysku? Aktualizowałeś go?


#6

zainstalować i robić wszystko co podsuwa pod łapki, tj nowy kernel, apm, ewentualnie sterowniki (choć sam odradzam,  wolę używać systemowych własnościówek), ogółem klikać dalej, dalej, OK, enter, hasło, enter, ok etc.


(placid) #7

Nie odpalony cały czas z usb , wiatrak chodzi głośno bo w laptopie chyba jest jeden . nie aktualizowałem .


(maew) #8

Tutaj przyczyną jest brak konfiguracji drm w otwartym sterowniku radeon. Oto co musisz zrobic:

 

  1. Zainstalować system na dysku wraz z aktualizacjami (aktualizujesz poleceniem sudo aptitude update && aptitude full-upgrade). Jeżeli nie ma aptitude no to sudo install aptitude najpierw.

 

  1. Jeżeli nadal wiatrak będzie pracował głośno to:

 

a) edytujesz plik /etc/default/grub

sudo gedit /etc/default/grub

b) dopisujesz radeon.dpm=1 w linijce GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT, całość ma wyglądać tak (lub podobnie):

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash radeon.dpm=1"

c) następnie dajesz

sudo update-grub

restartujesz kompa i wsio, dynamiczne zarządzanie energią włączone i wiatrak powinien być cicho w spoczynku.

 

Jakbyś był ciekawy to tutaj więcej informacji - https://help.ubuntu.com/community/RadeonDriver


(placid) #9

W takim razie jaki system 32 czy 64 do mojego laptopa będzie lepszy konf w pierwszym poście ? Chce zostawić jedną partycję nie ruszaną będę miał więc jaki 28 giga podział /12g  15g/home swap 1g będzie ok ? Dlaczego przy instalacji muszę podać hasło i nazwę użytkownika nie da się tego ominąć ?

ad 1 czy trzeba aktualizować przez aptitude nie mogę przez manedzera po prostu ?

ad2 jak już otworzy mi się ten grub i wpiszę to dać najpierw zapisz i zamknąć tego gruba czy ma być otwarty jak będę wpisywał w terminal sudo update-grub można jakoś doprecyzować tą operację ? proszę o wyrozumiałość .


(pocolog) #10

12gb na system to aż nadto.

Hasło jest wymagane ze względów bezpieczeństwa.

Możesz aktualizować przez menadżer.

Prawdopodobnie nie będziesz musiał edytować gruba jeśli zainstalujesz i zaktualizujesz w pełni system.


(placid) #11

To jeszcze tylko 32 bity mogą być do mojej konfiguracji ? intel core duo T6400 2gb ram hd 3650 czy może 64?


(maew) #12

Myśle, ze bez edycji grub się nie obejdzie, chyba, że zaszły jakieś zmiany w budowie otwartego sterownika radeon. Ja już radeona nie mam więc nie śledzę tego na bierząco ale sama operacja nie jest skomplikowana i edycja gruba to nic strasznego :wink: A sudo update-grub robisz po to by zapisać zmiany. Dodatkowo warto zrestartować kompa. Myślę, że najpierw zaktualizuj system, zobacz czy wiatrak nadal pracuje głośno jak tak to zrób to co opisałem i na 99% będzie ok, wiem bo sam to kiedyś przerabiałem. Tu chodzi po prostu o włączenie dynamicznego zarządzania energią w tym sterowniku bo on domyślnie jest ustawiony na maksymalną wydajność - sam nie wiem dlaczego.

 

Ewentualnie możesz też użyć zamkniętego sterownika, jeśli twoja karta jest obsługiwana.

 

Co do polecenia sudo aptitude update && sudo aptitude full-upgrade to uważam, że w świecie debianopodobnych dystrybucji (zwłaszcza tych opartych o debian testing czy sid) jest po prostu najdoskonalsze.


(placid) #13

Instalować wszystkie aktualizacje które znalazł menadżer trzeba na coś zwracać uwagę czy jak leci ?


(maew) #14

 

Możesz spokojnie wszystko instalować.


(placid) #15

Dubs  i linux kernel też  oznaczone 4 ,5 niepewne , niebezpieczne.

A w tym grubie mam w menu opcję zapisz (zapisuje bieżący plik) to nie klikac tego tylko przez sudo update-grub

 czy to i to ?


(pocolog) #16

@placid otwórz terminal i wpisz

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade

lub

sudo aptitude update && sudo aptitude full-upgrade

to zrobi dokładnie to samo czyli zaktualizuje w pełni system, odpowiedz twierdząco na pytanie, po zainstalowaniu wszystkiego uruchom dla pewności ponownie komputer i daj znać czy wentylatory pracują prawidłowo.


(placid) #17

Zainstalowałem przez menadżer oprócz tych dwóch poprawek było jakby lepiej potem zrobiłem też tego gruba i wydaje mi się że jest już wszystko ok. Dzięki wszystkim za pomoc .

Chciałbym sobie teraz sprawdzić temperatury widzę w menadżerze że mam zainstalowany lm-sensors ( choć nie instalowałem ) ale ajkoś nigdzie go nie widzę jak go włączyć ?


(pocolog) #18

jeśli wklepanie w terminalu ‘sensors’ nie wystarczy to sprawdź ten temat: http://forum.dobreprogramy.pl/pomiar-temperatury-procesora-w-mint-t317458/


(placid) #19

Jest cicho ale w xp częściej jeszcze wentylatory zatrzymywały się całkiem tu cichutko ale jednak prcują choć po włączeniu zdarza się też całkowita bezczynność , A można by jakimś poleceniem  całkowicie wyłączyć wentylator ?

po wpisaniu sensors wyskakuje

acpitz-virtual-0


(Bodzio Poczta) #20

Zainstaluj minta 17.1 xfce. Następnie zaktualizuj system, nic nie zmieniaj. Jeżeli nadal będzie ci “głośno” chodził zaktualizuj kernel, tzn jądro linuksa, w menadżerze aktualizacji klikasz widok, jądra linuksa, wybierz najnowszą wersję 3.16.0-33 zainstaluj i zresetuj system. Powinno pomóc. Nic nie kombinuj, możesz jeszcze włączyć firewall w konsoli wpisujesz sudo ufw enable, sprawdzisz czy firewall jest aktywny sudo ufw status. Napisz czy pomogło.