Linux Mint 17.2 Cinnamon - domyślna karta graficzna

Witam serdecznie

Mam takie pytanie, posiadam laptopa z dwiema kartami graficznymi.

Jedna to zintegrowana Intela a druga to GeForce 620M. Czy istnieje możliwość wybrania domyślnej karty z której ma korzystać Linux? Czy jest jakieś polecenie którym mógłbym sprawdzić z której karty system korzysta?

Pozdrawiam,

Chyba LM ma tą informacje w ustawieniach. Prawdopodobnie jest to karta Intela. Możliwe, że można przełączyć, tylko muszą być sterowniki

Ustaw to w biosie https://www.youtube.com/watch?v=BtDkczrf5fI filmik może dotyczyć innej wersji biosu niż ty masz, ale będziesz wiedział czego szukać

Po pierwsze podaj dokładną nazwę i model laptopa (nie rozumiem jak można nie podać info o tym, prosząc o pomoc) oraz dokładną wersję Minta - wiemy, że 17.2 ze środowiskiem graficznym Cinnamon, ale nie wiemy ilu bitowa i czy oparta na Debianie, czy na Ubuntu.

 

Jeśli to jest nowy laptop, to jest szansa, że tego co podał pocolog nie znajdziesz.

 

Dawno nie bawiłem się Linuksem, a tym bardziej w laptopie z dwiema kartami graficznymi (chociaż taki mam obecnie) - NVidia nazywa tą technologię Optimus, ale na szybko wpadłem do wujka google (pytanie np. mint 17+optimus) i dał mi dwie odpowiedzi :

  • albo Prime i sterowniki własnościowe NVidii

  • albo bumblebee

 

Zdaje się, że obie nie mogą być na raz na laptopie.

 

To tylko tropy. Google daje w większości info po angielsku. Mam nadzieję, że jakiś fan Linuksa Ci tu pomoże.

Polecam bumblebee. Podasz więcej info o systemie to pomogę skonfigurować program/skrypt. A zmiana kart z poziomu biosu w obecnych laptopach jest czymś o czym można tylko pomarzyć :wink:

Model laptopa to Asus X73S więc taki nowy to on nie jest(swoją drogą nie wiem czemu nie napisałem modelu swojego laptopa, w głowie miałem ale jak widać umknęło mi).

 

Wersja systemu:

Linux version 3.16.0-38-generic (buildd@allspice) (gcc version 4.8.2 (Ubuntu 4.8.2-19ubuntu1) ) #52~14.04.1-Ubuntu SMP Fri May 8 09:43:57 UTC 2015

jest to 64 bitowa wersja.

W otwartych sterownikach domyślnie jest używana karta zintegrowana, dedykowaną można odpalić w razie potrzeby, normalnie jest wyłączona. We własnościowych sterownikach używana jest ta karta, która została wybrana w Ustawieniach grafiki, tak przynajmniej jest w sterownikach od AMD, w Catalyst Control Center można wybrać na której karcie ma działać system.