Linux Mint 17.3 -instalcja tar.gz


(rubin714p) #1

WItam. Od pewnego  czasu próbuję zaonstalować programator http://eliptor.pl/p762,programator-usb-ch341a-szeregowych-pamieci-spi-flash-i-eeprom-oraz-konwerter-usb-ttl-isp.html  pod Linux Mint 17.3 jak do tej pory nie udało mi się to .Może jest ktoś kto już to instalował? Próbuję tym sposobem http://linux-poradniki.blogspot.com/2012/08/instalowanie-pakietow-targz.html.


(Johny) #2

To jest kod żródłowy,musisz go najpierw skompilować.Tam musi pisać jakie biblioteki są wymagane.

po rozpakowaniu wpisujesz:

tar -zvxf archiwum

./configure - sprawdzenie systemu pod względem kompilatorów,bibliotek-generacja skryptu - czy czegoś nie brakuje.

make - kompilacja

make install - instalacja.

Żeby działało,trzeba mieć w systemie narzędzia programistyczne - kompilator i biblioteki - wszystko pobierasz z sieci.Doinstalowujesz pakiety c++,g++,devel.Sam make wchodzi w skład tych narzędzi.

Polecenia wydajesz w terminalu jako root.


(LeserGD) #3

(rubin714p) #4

Archiwum mam pobrane i rozpakowane w “Pobrane”  ~ $ tar -zvxf ch341eepromtool_0.5
tar (child): ch341eepromtool_0.5: Nie można open: Nie ma takiego pliku ani katalogu
tar (child): Error is not recoverable: exiting now
tar: Child returned status 2
tar: Error is not recoverable: exiting now


(kchteam) #5

Na pewno wykonujesz tar -xzf ch341eepromtool_0.5.tar.gz? Możesz jeszcze na około “rozpakować”, czyli zainstaluj mc (mignight commander, menadżer plików ala total commander) i tam możesz rozpakować archiwum. Możesz jeszcze na wszelki wypadek pobrać je ponownie, ale z poziomu shella, np. wget http://downloads.sourceforge.net/project/ch341eepromtool/ch341eepromtool_0.5.tar.gz?r=https%3A%2F%2Fsourceforge.net%2Fprojects%2Fch341eepromtool%2Ffiles%2F&ts=1477895586&use_mirror=netix.

 

Ja przed chwilą pobrałem, rozpakowałem te archiwum i nie miałem problemów. Jak rozpakujesz, to zobacz w pliku README jak to zainstalować oraz co dodatkowo potrzebujesz (jakie kompilatory). Podpowiem, że nie robi się to poprzez ./configure, make itd :).

 

[Przemek]


(rubin714p) #6

Dziękuję za pomocną podpowiedz"Podpowiem, że nie robi się to poprzez ./configure, make itd :)." -wiem ale nie powiem.:slight_smile: Tylko teraz nie wiem czy ma być  tar -zvxf czy  tar -xzf. Czy ma rozpakować programem do rar czy za pomocą komenty z terminala.


(Johny) #7

Polecenia wydajesz wtedy,jak już masz narzędzia w systemie.W plikach powinien być opisany sposób kompilacji.To wygląda na uszkodzone archiwum.To jest podwójne archiwum.Zainstaluj Midnight Commander.

W Pliku Readme pisze co potrzebujesz doinstalować.

   gcc
    GNU make
    libusb-1.0 and the libusb library development files. See http://libusb.wiki.sourceforge.net/
    libusb-1.0-dev  (on debian-based distros)


(rubin714p) #8

Pobrałem nowe archiwum i nadal to samo. Może tak zapytam. Jakiego Linuxa zainstalować aby uruchomić ten programator na nim? Ubuntu? Jakiś inny? Wpisuje w terminalu ./ configure -bash: ./: Jest katalogiem , wpisuje make- *** Nie podano obiektów i nie znaleziono makefile. Stop. co mam podać?Jaki obiekt? potrafi ktoś w prosty chłopski sposób oipsać jak to zainstalować? Czy tylko standardowo"przeczytaj plik readme" itp. Moja znajomość angielskiego jest marna .


(dzemik) #9

Niepotrzebna spacja przy ‘./configure’, ale z tego co widzę, to kompilacja w tym przypadku przebiega w inny sposób. W pliku readme masz rubryczkę ‘Compiling’. Instrukcje tam zawarte nie są skomplikowane, nawet bez znajomości angielskiego :wink: Tylko najpierw upewnij się, że masz zainstalowaną bibliotekę libusb1.0-dev. W Mincie to jest pakiet o nazwie libusb-1.0-0-dev.


#10

ze stoperem w ręku (od momentu ściągnięcia) zajęło mi to około 1 min:

 

cd $HOME/Downloads, rozpakowanie w SpaceFM (pluginy), wejscie do folderu

 

cat REA<tab> |less

apt search libusb |less

apt install libusb-1.0-0-dev libusb-1.0-0

gcc -o ch341eeprom ch341eeprom.c ch341funcs.c -lusb-1.0

./ch341eeprom

 

no dobra… bez odpalenia (czyli ostatniej komendy :D)