Linux Mint 18.1 drukarka Samsung W - Fi laserowa Mono

Potrzebuje najnowsze sterownikiz repozytorium do Samsung M2022W. Nie musi być z wersją graficzną Samsunga, aby działały przez WiFi z laptopem :slight_smile: Na stronie Samsunga sa jakieś z 2015 roku. Poprosze o wszelkie linki do Terminala :slight_smile:

Zdaje się, że Cię źle naprowadziłem z tymi sterownikami w repozytoriach.

  1. To co openprinting zaleca dla tej drukarki: http://www.openprinting.org/printer/Samsung/Samsung-M2022W
  2. Informacja o instalacji w Ubuntu: https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2263245

Wiesz, ja naprawde nie chce byc zlosliwy bo doceniam, ze chcesz pomoc, ale naprawde nie czytasz wszystkiego co pisze tylko to co chcesz :wink: To co dales ten link to jest zrobione i bylo robione. Drukarka jest caly czas z routerem po wifi podlaczona dzien, noc, swieto :stuck_out_tongue:

Problem byl z tym, że po wifi nie chcialo wyslac z Minta do drukarki, mimo, że była dodana, zainstalowane sterowniki. Natomiast na PC podlączonym kablem do ZyXEL LTE4506 działa wszystko OK. Dlatego pytam czy coś trzeba ustawiać do WiFi dla drukarki w Mincie czy poprostu przypadek w stylu sprzet ze świrowal i sie nie dogaduje jak to bylo często jeszcze nawet w Windopws XP?? :wink:

Przeczytaj wszystko powoli taka prośba, bez zlosliwosci :slight_smile:

Drukarka jest udostępniona w cups? :>

https://wiki.archlinux.org/index.php/CUPS/Printer_sharing

Wybacz aż tak sie na linuksie nie znam, a angielskim niestety tez nie grzesze.

W Linuxie musisz ręcznie edytować pliki konfiguracyjne CUPS i podać odpowiednie parametry by udostępnić urządzenie w sieci. ArchWiki ma najbardziej szczegółową dokumentację (obok Gentoo) i w większości jest uniwersalna (to znaczy ma zastosowanie w innych dystrybucjach Linuxa).

Rozumiem, ale dlaczego na PC nie musze tego robić i działa samo?? :slight_smile:

to znaczy?

Czytam uważnie. Nie musisz mi to w co drugim poście wytykać. Jeśli ktoś nie czyta, to chyba Ty. Z całym szacunkiem.
Ten wątek jest wynikiem naszej wczorajszej rozmowy i moich - dawnych - doświadczeń z drukarkami Samsunga, gdzie zdecydowanie lepiej było używać tych sterowników, które były w repozytorium od rozwiązania (bo to nie tylko sterownik), które dostępne było na stronie Samsunga. Stąd też w pierwszym zdaniu napisałem, że zdaje się, że Cię w błąd wprowadziłem. Przeczytałeś? Potem jest odesłanie do informacji o wszystkich możliwych sterownikach, jakie w świecie linuksa są dla tej drukarki znane oraz jak to skonfigurować w *buntu (czyli i w Mincie i w zasadzie w każdym innym linuksie).
O tym co wykonałeś (oprócz tego, że zainstalowałeś sterowniki ze strony Samsunga) absolutnie nic nie wiemy. Wiemy, że sterownik jest prawidłowy - bo działa po kablu. Pytałem Cię w innym wątku - jak to jest skonfigurowane, co mówią logi CUPSa? Bez tej informacji nie wiadomo nic.
Dałem Ci też tutorial od Ubuntu jak należy tę drukarkę skonfigurować.
Skoro piszesz, że to wszystko zrobiłeś, to krótkich kilka pytań:

  1. Sterownik zainstalowany? W ten sposób:
    sudo ./install-printer.sh
    (bo można jeszcze inaczej; oczywiście po rozpakowaniu paczki)
  2. Drukarka została podłączona tak jak to opisano w pkt 2 tutoriala? Nie znasz angielskiego, zatem:
  • podłączasz drukarkę do prądu (z kartkami) i wciskasz na 10 sek klawisz WPS,
  • drukarka wydrukować winna 2 kartki, z czego jedna jest “Network Configuration”; pośród informacji, które tam są, gdzieś na dole strony winien widnieć 8 cyfrowy numer PIN,
  • w narzędziu do konfiguracji sieci powinieneś widzieć drukarkę - skonfiguruj połączenie podając PIN jako hasło,
  • sprawdzasz IP swojego komputera, otwierasz przeglądarkę i wpisujesz ten adres (IP komputera),
  • powinieneś zobaczyć coś takiego: SyncThru Web Service
  • wciskasz klawisz Login i wpisujesz: ID = admin i jako hasło: sec00000
  • powinieneś zobaczyć teraz opcję “Settings”, wchodzisz w nią, a następnie w “Network Settings”, wybierasz “WiFi”, a następnie “Easy WiFi Settings”; postępujesz zgodnie z pojawiającymi się “wizzardem” dla połączenia - winno to spowodować restart drukarki, która winna być po nim połączona z komputerem,

Teraz otwierasz ustawienia drukarki w systemie i dodajesz drukarkę; jako typ połączenia ma być AppSocket/HP JetDirect

Z całym szacunkiem, ale czy to wszystko i dokładnie jak opisałem zostało przez Ciebie zrobione?

1 polubienie

Tomek - nie trzeba tu ręcznie nic edytować i niech garoza jak na razie ręka boska przed tym broni. Trzeba jedynie poprawnie wykonać to, co w how-to dla Ubuntu. Potem można ewentualnie zastanawiać się dlaczego nie drukuje (jeśli nie drukuje :))

1 polubienie

OK OK :wink: (tak mi po archu zostało, że jak nie działa to sudo nano i jazda :smiley: )

Reki Boskiej do tego nie będe angażował :stuck_out_tongue:

Jak wspomniałem drukarka z routerem jest cały czas podłączona bo z windowsa hula jak talala (win 10, win7).

W Mincie jak już chyba wczoraj w tamtym wątku pisałem po zainstalowaniu sterowników przez wspomniane sudo z install. sh wszedłem w graficzne Drukarki, potem drukarki sieciowe gdzie pokazala sie druka z IP w sieci lokalnym i nazwa, potem dalej, dalej i wyskoczyla drukarka z ptaszkiem. Tak robiłem na PC i laptopie. Próbując z tym AppSocket/HP JetDirect Mint wogóle nie widział drukarki nawet na PC, wiec zostawialem co sobie wykrywal z automatu i nie ruszalem :slight_smile:

Miałem kiedyś pod Win 10 problem kiedy ustawiałem drukarkę na TCP/IP to czasami nie widzial jej windows, a na WDS widzi :slight_smile:

To, że z Windows drukuje - nie ma większego znaczenia.
Czy z tego co napisałeś mamy wywnioskować, że Samsung służy Ci jako tzw. drukarka sieciowa? Jej implementacja ma wyglądać tak:
Samsung -> router -> komputer?

Wejdź na localhost:631 i sprawdź co figuruje jako przyczyna niewydrukowania jakichś zadań (jeśli nie ma, to spróbuj wydrukować cokolwiek i sprawdź przyczynę). Pokaż nam też w końcu jak jest ta drukarka podłączona oraz logi.
Pierwsze:/etc/cups/printers.conf (dostęp na prawach administratora)
Drugie: /var/log/cups/*.log (tam są pliki o nazwach m.in. access i error - te drugie wskazują na dostrzeżone błędy; niektóre pliki mogą być oznaczone cyframi /na końcu/, oznaczają one starsze logi.

Drukarka po wifi z routerem i laptop po wifi z routerem. :wink:

Narazie przerwa z Linuksem bo w PC wyzionął ducha GTS450 eVGA i musze kupic grafike wiec nie mam checi bawic sie w Linuksa/

Dzieki za checi. Jak mnie kiedys najdzie znowu odezwe sie. Pozdrawiam i dzieki jeszcze raz za poswiecony narazie czas.