Linux Mint 18.2 - Nie wykrywa Wi-Fi

Witam,
Mam taki problem - otóż najnowszy Mint nie wykrywa u mnie Wi-Fi, a jedynie połączenie po kablu.
Wcześniej była na pokładzie 17 i wszystko jak najbardziej grało, mało tego - w wersji live przed instalajcą też wszystko grało.
Niestety, że jestem linuxowym laikiem, nie jestem w stanie podać dokładnego modelu karty Wi-Fi - pamiętam jedynie że był to Broadcom. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś nakierował na to jak się tego dowiedziweć, i poradzić z problemem.

Pozdrawiam i miłego dnia.

Jeśli ciągle nie rozwiązałeś problemu, uruchom terminal i wklej tu wyniki komend lspci oraz ifconfig -a

W nowej Miętówce, jeśli nie działa normalnie, trzeba wybrać opcję “połącz z ukrytą siecią WiFi” i tam sobie odpowiednio wpisać parametry połączenia. To nie błąd. Tak 18.2 po prostu ma.

1 polubienie

@dzemik @MartinaNeumayer
Problem rozwiązałem.
Komenda zwraca polecenie:

> 07:00.0 Network controller [0280]: Broadcom Corporation BCM43142 802.11b/g/n [14e4:4365] (rev 01)

Sprawdzając na stronie: http://www.linuxwireless.org/en/users/Drivers/b43/#supported widzę, że nie jest wspierane, zainstalowałem więc alternatywne sterowniki poleceniem które znalazłem na innej stronie, niestety nie pamiętam jakiej. Ale w Sterownikach wygląda to w następujący sposób:

Po prostu dorzuciłeś firmware w system. One wspierane są, ale przez jakieś tam licencyjne pierdulamendo nie mogą być ootb dostarczane z systemem. Normalnie robi się tak, że podpina lan’em zaraz po instalacji, włącza i uaktualnia wszystkie repozytoria, reboot i powinno już grać. Wtedy przełącza się na bezprzewodową sieciówkę. To stara zasada: pierwsze updejty robi się “po kablu”. Amen.

firmware-b43-installer jest obecny w repozytorium multiverse systemu, więc niepotrzebnie pobierałeś z zewnętrznej strony.
Pewnie automat Ci aplikował wersję “legacy” sterownika, dlatego nie działało.

Spróbuj z repozytorium zainstalowac broadcom dkms u mnie to pomaga.

Mam taki sam problem z wi-fi na starym laptopie Acer Extensa 5620Z.
enp2s0: flags=4163<UP,BROADCAST,RUNNING,MULTICAST> mtu 1500
inet 192.168.0.15 netmask 255.255.255.0 broadcast 192.168.0.255
inet6 fe80::c336:90b7:7983:92ec prefixlen 64 scopeid 0x20
ether 00:16:d3:ec:21:cc txqueuelen 1000 (Ethernet)
RX packets 16918 bytes 11972687 (11.9 MB)
RX errors 0 dropped 55 overruns 0 frame 0
TX packets 6985 bytes 558509 (558.5 KB)
TX errors 0 dropped 0 overruns 0 carrier 0 collisions 0
device interrupt 16

lo: flags=73<UP,LOOPBACK,RUNNING> mtu 65536
inet 127.0.0.1 netmask 255.0.0.0
inet6 ::1 prefixlen 128 scopeid 0x10
loop txqueuelen 1000 (Local Loopback)
RX packets 391 bytes 38170 (38.1 KB)
RX errors 0 dropped 0 overruns 0 frame 0
TX packets 391 bytes 38170 (38.1 KB)
TX errors 0 dropped 0 overruns 0 carrier 0 collisions 0

A, że jestem początkującym stażystą w linuksie to mam z tym niemały problem. Pomożcie!!!

Podłącz pod internet kablem ethernet i spróbuj:

sudo apt update
sudo apt purge bcmwl-kernel-source
sudo apt install broadcom-sta-dkms

Jeżeli aktualnie jakiegoś innego sterownika używa dla tego Broadcomma to go usuń lub dodaj do blacklisty modułów. Restart lapka i powinno wykrywać już WiFi.
Broadcomm nie jest najlepszą sieciówką dla systemów Linux to tak przy okazji.

Więcej informacji o tym konkrednym Broadcommie masz tutaj:
https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/Driver/bcm43xx

Dziękuję za pomoc. Popróbowałem Twoje propozycje i te z załączonej strony. Niestety, nie udało mi się połączyć wi-fi. Nie jest mi to aż tak konieczne, zaskakuje mnie tylko, że to niedawno działało na tym laptopie pod win 10. Gdybyś jednak miał jeszcze coś w zanadrzu to podrzuć pomysł.

Podaj informacje o sprzęcie

terminal # hwinfo --wlan

Nie działa mi polecenie hwinfo --wlan , mogę zrobić poleceniem sudo lshw -numeric.

Użyj tego kodu

echo "options ath9k nohwcrypt=1" | sudo tee /etc/modprobe.d/ath9k.conf

sudo rmmod ath9k

sudo modprobe ath9k

sudo systemctl restart NetworkManager.service

Jak pisałem wcześniej, nie mam doświadczenia żadnego z linuxem gdyż zainstalowałem go parę dni temu. Polubiłem go ale wycina mi numery. Oprócz tego problemu mam jeszcze dwa inne przy pracy z eclipsem. Pewnie trzeba to na razie odłożyć. Wierzę, że może kiedyś (przy pomocy kolegów forumowiczów) wpadnie jakieś natchnienie. Odnośnie powyższego kodu - również mi nie wyszło. Skopiowałem z konsoli to wszystko co napisałem i mógłbym zamieścić. W każdym razie dziękuję za pomoc.

Trochę oswoiłem się z linuxem, uporałem się z eclipsem, pora powrócić do wi-fi. W dalszym ciągu nie wiem jak to zrobić i dlatego proszę o dalszą pomoc. Z góry wielkie dzięki.

Nie wykrywa u ciebie sieci, nie potrafi połączyć się z siecią, czy w ogóle nie działa karta sieciowa? Bo na początku pokazałeś, że masz tylko jedną kartę sieciową.
Pokaż wynik polecenia

lspci | grep Wireless

zrzut

Nie masz przypadkiem fizycznego włącznika na obudowie do wifi? Nie masz wifi wylaczonego w biosie, albo jakiegoś trybu oszczędzania energii?
Pokaz jeszcze cały lspci, bo może źle kazałem ci to przefiltrować
lspci

Mam wyłącznik ale z instrukcji wynikało by, że “opcja dostępna na etapie produkcji”. Jego włączenie daje komunikat o włączeniu trybu samolotowego. Poza tym ten laptop pracował wiele lat pod windowsami i nie było nigdy problemu z wi-fi. lspci.pdf (9,0 KB)

W Linuksach jest polecenie rfkill .