Linux Mint 19.3 Tricia x64-problem z aktualizacjami

Witam.Zauważyłem ,że odkilku dni mam problem z instalcją aktualizacji .Po pobraniu pakietów pojawia się komunikat o błędzie z taką listą:W: Target Packages (main/binary-amd64/Packages) is configured multiple times in /etc/apt/sources.list:3 and /etc/apt/sources.list:5
W: Target Packages (main/binary-i386/Packages) is configured multiple times in /etc/apt/sources.list:3 and /etc/apt/sources.list:5
W: Target Packages (main/binary-all/Packages) is configured multiple times in /etc/apt/sources.list:3 and /etc/apt/sources.list:5
W: Target Translations (main/i18n/Translation-pl_PL) is configured multiple times in /etc/apt/sources.list:3 and /etc/apt/sources.list:5
W: Target Translations (main/i18n/Translation-pl) is configured multiple times in /etc/apt/sources.list:3 and /etc/apt/sources.list:5
W: Target Translations (main/i18n/Translation-en) is configured multiple times in /etc/apt/sources.list:3 and /etc/apt/sources.list:5
W: Target DEP-11 (main/dep11/Components-amd64.yml) is configured multiple times in /etc/apt/sources.list:3 and /etc/apt/sources.list:5
W: Target DEP-11 (main/dep11/Components-all.yml) is configured multiple times in /etc/apt/sources.list:3 and /etc/apt/sources.list:5
W: Target CNF (main/cnf/Commands-amd64) is configured multiple times in /etc/apt/sources.list:3 and /etc/apt/sources.list:5
W: Target CNF (main/cnf/Commands-all) is configured multiple times in /etc/apt/sources.list:3 and /etc/apt/sources.list:5

Na dystrybucjach z apt się nie znam, ale z angielskiego przetłumaczyłem to, że masz wiele identycznych wpisów wielu miejscach. Są to warningi, więc nie powinny stwarzać teoretycznie problemu. Jednak, skoro soft odmawia posłuszeństwa, to usuń po jednym z powtarzających się wpisów i spróbuj ponownie. W Plaśmie5 powinieneś móc edytować pliki dostępne tylko dla systemu z Kate, podając hasło administratora przy zapisie.

Wpisz w terminalu:
su (poprosi Cię o hasło roota - wpisz i zatwierdź enterem)
cd /etc/apt/
mv sources.list sources.list.BCK
awk '!a[$0]++' sources.list.BCK > sources.list

To usunie duplikaty w pliku.
Potem wpisz:
apt update && apt upgrade -y

Z tym ze na mincie chyba nie ma roota wiec zamiast su musi wpisać sudo su? :thinking:
Aha i lepiej chyba apt full-upgrade, albo disc-upgrade aby przy okazji usunąć nieaktualne zależności.
Ps.
Na przyszłość nie baw się w dodawanie zewnętrznych repozytoriow do systemu!

Można i tak, ale autor nie napisał, że chce migrować na nowszą wersję Minta tylko zaktualizować.
Do migracji na nowszą wersję aktualnie bezpieczniej użyć narzędzia mintupgrade dostępnego w repo.
Wtedy mintupgrade check sprawdza niekompatybilne pakiety w tym z 3rd repo (PPA) i inne “kolizje” nawet w konfigach, mintupgrade download pobiera aktualizacje, mintupgrade upgrade uaktualnia system do najnowszej wersji i robi post-operacje po aktualizacji.

Tego nie wiedziałem, z minta w życiu nie korzystałem :slight_smile:

Też nie wiedziałem, ale człowiek cały czas się uczy czegoś :stuck_out_tongue:

Dlatego siedzę na tym forum, najlepiej uczyć się na problemach innych :joy:

Dziekuje wszystkim za pomoc.

Nie grzeb jak działa. Był problem z nowym jajkiem, sterami. Może nie do wszystkich jeszcze dotarło. Wiecej wiadomości o aktualizacji jest w aptitude. “sudo apt install aptitude”
Tam pokazuje zależności itd.
Potem aptitude update i upgrade, tak samo jak z apt-get
Mam jednego minta u mamy, tez były trzaski z 3 dni temu, potem przez telefon wytłumaczyłem i poszło :slightly_smiling_face:

Ja mam lepiej .Mam rpm i apta, i mogę korzystać ze wszystkich narzędzi (a poszedłem w wygodnictwo) PclinuxOs, No i tylko init nie mam systemd: